نحوه بهره مدی فرزندان از مزایای مستمری به واسطه فوت والدین


1- در جامعه ما صندوق های بیمه ای مختلفی داریم که به پرداخت مستمری به بازماندگان می پردازند . اما فکر می کنم اگر قوانین 
دو صندوق بیمه تامین اجتماعی و سازمان بازنشستگی کشوری را در این زمینه بررسی کنیم اکثر افراد بتوانند جواب سوالهای خود را در این زمینه پیدا کنند.

2- وراث قانونی متوفی عبارتند از فرزندان و همسر دائمی و مادر و پدری که در کفالت متوفی باشد و نوادگانی که پدر و مادرشان فوت شده باشد و در کفالت متوفی باشند.البته یک سری شرایط نیز در این زمینه وجود دارد . فرزندان و یا نوادگان پسر تنها تا 20 سالگی می توانند از این مزایا بهره مند شوند و البته اگر دانشجو باشند امکان استمرار آن تا 25 سالگی نیز وجود دارد . در قانون تامین اجتماعی شرط 55 سال سن برای مادر بیمه شده و 60 سال برای پدر بیمه شده نیز ذکر شده است.

3- قبلا شرایط  فرزندان و نوادگان دختری هم شر سنی داشت اما بعدا این قانون به نفع خانم ها عوض شد و تا زمانیکه شوهر نکرده باشند و جایی هم شاغل نباشند میتوانند از این مزایا استفاده کنند . همچنین اگر بعد از مدتی طلاق بگیرند نیز می توانند از این مزایا استفاده کنند. قبلا همسر و یا مادر متوفی بعد از ازدواج مجدد حقوقشان قطع می شد اما در راستای طرح تکریم ازدواج مجدد ! مستمری بعد از ازدواج مجدد همسر بیمه شده نیز قطع نمی شود.

4- برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت سازمان بازنشستگی کشوری  و سایت سازمان تامین اجتماعی نیز می توانید مراجعه کنید . 

5- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .