محاسبه دیه اعضای بدن1- میزان دیه در سال 1396 چقدر است ؟ میزان دیه در سال 1396 برابر است با 210 میلیون تومان 

2-ارش چیست ؟ منظور از ارش این است که آن قسمت دیه مشخصی ندارد و میزان صدمات را پزشکی قانونی مشخص می کند 

3- چند مثال از مصادیق ارش اعلام نمایید ؟ شگستگی زانو لگن و قوزك پا ارش دارد و با توجه به میزان شکستگی و نوع آن میزان ارش متفاوت خواهد بود. شكستگی استخوان آرنج دست نیز بین 12 تا 20 میلیون تومان ارش دارد. تورم پوست صورت ارش دارد . همچنین تورم در صورت یا بدن ارش دارد و البته گرفتگی تمامی نقاط بدن نیز ارش دارد . خروج پلاتین از دست یا پا بین 2 تا 3 درصد ارش دارد. با توجه به اینکه هر درصد 2 میلیون و 100 هزار تومان می شود این مبلغ برابر است با 4ملیون و 200 هزار تومان تا 6 میلیون و 300 هزار تومان . اگر بعد از ادامه درمان این نقص خوب نشود 3 میلیون نیز به این مبلغ اضافه می گردد . 

4- دامیه و متلاحمه چیست ؟  دامیه به جراحتی می گویند  که اندکی وارد گوشت شود و همراه با جریان کم یا زیاد خون در سر و صورت  باشد. متلاحمه به جراحتی که موجب بریدگی عمیق گوشت شود لکن به پوست نازک روی استخوان نرسد و موجب بخيه در سر و صورت گردد. ملاک دیه در جراحتهای مذکور، مقدار نفوذ جراحت بوده و طول و عرض آن تأثیری در میزان دیه ندارد.

5- دیه ترقوه سمت راست بدن چقدر می باشد ؟ شکستن دو استخوان ترقوه دیه کامل دارد یعنی 210 میلیون تومان و شکستن هر کدام از آنها که درمان نشود یا با عیب درمان شود نصف دیه کامل است یعنی 105 میلیون تومان و اگر به خوبی درمان شود 4 درصد دیه کامل است یعنی 8 میلیون و 400 هزار تومان .

6- قطع یک دست با انگشتان چقدر دیه دارد ؟ 50 درصد دیه کامل و 20 درصد هم ارش که می شود حدود 70 درصد دیه کامل

7- شکستن دو عدد دندان جلو چقدر دیه دارد ؟ 10 درصد دیه که معادل 21 میلیون تومان می شود. 

8- شکستن ستون فقرات که قابل درمان نباشد چقدر دیه دارد؟ یک فقره دیه کامل تعلق می گیرد معادل 210 میلیون تومان . بابت شکستن ستون فقرات خواه اصلا درمان نشود یا بعد از علاج به صورت کمان و خمیدگی در آید یا آن که بدون عصا نتواند راه برود یا توانایی جنسی او از بین برود یا مبتلا به سلس و ریزش ادرار گردد 210 میلیون تومان می باشد.

9- دیه کبودی صورت (مثلا براثر دعوا چقدر است) ؟ 0.3 درصد دیه کامل یعنی 630 هزار تومان

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .