جریمه عدم پرداخت حق بیمه و موردی که مطمئنا نمی دانید !1- در مورد جریمه عدم پرداخت حق بیمه و یا تاخیر در پرداخت حق بیمه معمولا زیاد صحبت شده است . مشکل اینجاست که با اینکه موضوع بسیار ساده به نظر می رسد در عین حال اکثرا اطلاعات دقیقی در مورد آن ندارند . پس در دو بند بسیار ساده این موضوع را توضیح می دهم .

2- اگر لیست حق بیمه تان را در موعد مقرر ارسال نکنید یا اینکه نفر و یا نفراتی را در لیست جا بیندازید و موضوع صرفا تاخیر در ارسال لیست و یا جا انداختن در یک ماه باشد شما باید هزینه تاخیر ارسال لیست را بپردازید . هزینه تاخیر 10 درصد برای عدم ارسال لیست بر روی کل لیست ، 10 درصد برای تاخیر در ارسال لیست بر روی کل لیست و ماهیانه 2 درصد دیگر نیز برای تاخیر حق بیمه هر نفر محاسبه می شود. مساله در این است که این موضوع صرفا برای تاخیرهای جزئی و یا ارسال لیست ناشی از بازرسی شعبه اتفاق می افتد و در دیگر موارد صادق نیست.

3- مورد مهم دیگری که بسیار اهمیت دارد این است که در صورتیکه بیمه شده به عدم پرداخت حق بیمه اعتراض داشته باشد و با رای اداره کار ، کارفرما موظف گردد که حق بیمه نامبرده را پرداخت کند در این صورت دیگر از روش بالا ، میزان حق بیمه محاسبه نمی شود . در این حالت بعضا از دو روش با توجه به کارگاه و تعداد ماهها استفاده می شود . در روش اول کسی که فرضا 10 سال قبل به مدت 2 سال یعنی 24 ماه حق بیمه اش پرداخت نشده باشد ، حق بیمه وی براساس 2 برابر حقوق و مزایای فعلی محاسبه شده و در 24 ماه فوق ضرب می گردد . در روش دوم  حتی مبلغ از این هم بیشتر شده و متوسط بین حداقل حقوق سالیانه و حداکثر حقوق سالیانه (که 7 برابر حداقل حقوق است) محاسبه شده و مبنای کسر حق بیمه ماهیانه می گردد که به عنوان مثال امسال چیزی نزدیک به 4 میلیون در ماه می گردد.

4- نکته مهم دیگر این است که در اکثر مواقع بسیاری از آراء اداره کار مبنی بر لزوم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما در صورتیکه منتهی به انجام تعهدات کوتاه مدت و یا بلند مدت سازمان گردد به این سادگی مورد تائید سازمان قرار نخواهد گرفت (حتی با رای اداره کار) و معمولا تنها حکم دیوان عدالت اداری در این زمینه کارگشا می باشد . به عنوان مثال کسی که به محض برخورداری از رای اداره کار بتواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند معمولا به این سادگی نمی تواند سازمان را به پذیرش این رای قانع سازد.

5- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .