چند سوال و جواب بیمه ای !1- سوال : در چه حالتی استفاده از مقرری بیمه بیکاری نیاز به سابقه بیمه تعیین شده ندارد ؟

پاسخ : بیمه شدگان مشمول قانون کار و  تابع قانون تأمین اجتماعی که به علت بروز حوادث غیر مترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی سوزی بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری نیازی به داشتن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت نمایند.

2- سوال : آیا می توان به صورت اختیاری صندوق بازنشستگی را تغییر داد ؟

پاسخ : متاسفانه اکنون دیگر نمی شود. با توجه به پایان یافتن اعتبار بند "ب" ماده  "28" قانون برنامه پنجم توسعه وعدم پیش­    بینی مقررات مشابه در قانون برنامه ششم توسعه و همچنین قانون احکام دائمی برنامه­ های توسعه کشور، اخذ درخواست جهت تغییر اختیاری صندوق بازنشستگی کلیه متقاضیان از تاریخ 96/1/1 منتفی می­باشد. بدیهی است آن دسته از متقاضیان که تا پایان سال 95 درخواست تغییر صندوق بازنشستگی خود را به شعب ذیربط ارائه نموده اند، انجام تشریفات قانونی آنان در این ارتباط بلامانع خواهد بود.

3- سوال : آیا تعرفه پروتزهای کمکی سازمان افزایش نمی یابد ؟

پاسخ : با توجه به فاصله زیاد مبالغ پرداختی سازمان با مبالغ آزاد ، به روزرسانی این مبالغ در حال انجام است که در قدم اول تعرفه سمعک با افزایش 6 برابری به عدد 12/600/000 رسید . مبلغ بفیه اروتز ها و پروتزها نیز افزایش خواهند یافت .

4- سوال : آیا درخواست بازرسی بیمه شدگان (فاقد بیمه) یا اعتراض به بازرسی های انجام شده توسط کارفرمایان به صورت اینترنتی امکانپذیر است ؟

پاسخ : امکان ثبت اعتراض کارفرمایان و بیمه شدگان در پورتال بازرسی الکترونیک در 12 استان کشور (آذربایجان شرقی و غربی، بوشهر، ایلام، سیستان و بلوچستان، یزد، فارس، کرمان، هرمزگان، قزوین، البرز و شهرستانهای استان تهران) فراهم شده است . کافیست به آدرس پورتال فوق الذکر Erequest.tamin.ir رفته و پس از ثبت نام و گرفتن کد کاربری و گذرواژه درخواست هایتان را انجام دهید : در خواست هایی مانند بازرسی برای افراد فاقد سابقه ، مشاهده بازرسی های انجام شده ، درخواست اعتراض به بازرسی های انجام شده (توسط کارگر و کارفرما) و مشاهدات اعتراض های انجام شده .

5- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .