شرایط کفالت !1- سوالات زیادی در زمینه کفالت پرسیده می شود . سوالاتی مانند اینکه آیا بعد از فوت مستمری به پدر و مادر می رسد اگر در طول زندگی بیمه شده آنها را به کفالت خویش در نیاورده باشد ؟ یا اینکه اگر مستمری به پدر بیمه شده برسد آیا بعد از مرگ وی به همسر جدید وی منتقل می گردد ؟ آیا استفاده از مستمری بیمه شده توسط پدر و مادر دوره زمانی مشخصی دارد یا نامحدود است ؟ در این مقاله می خواهم در این زمینه صحبت کنم .

2- کلا در قانون تامین اجتماعی افرادی که برای استفاده از مزایای بیمه شده اصلی نیاز به احراز کفالت دارند 3 نفر می باشند : پدر و مادر و همسر بیمه شده خانم . اصل کلی در این زمینه که بر روح تمامی این دستورالعمل سایه انداخته است این است که معاش فرد باید توسط بیمه شده تامین گردد و این اصلی ترین شرط دستورالعمل فوق الذکر است . معاش یعنی غذا ، مسکن ، لباث و اثاث منزل . دیگر شروط این قانون این است که نامبردگان از جایی مستمری دریافت نکنند و البته سن مرد 60 سال و سن خانم 55 سال باشد یا به تشخیص کمیسیون های پزشکی سازمان تامین اجتماعی از کارافتاده کلی باشند .

3- برای اینکه بتوانیم کفالت پدر و مادر یا همسر خود را بگیریم باید برای تک تک آنها درخواست داده تا به صورت مجزا بررسی شود . بعد از انجام کارهای اداری بازرس می آید و از محل و از افراد آشنا و حتی با مراجعه حضوری به منزل بررسی می کند . همچنین در سیستم چک می شود که مستمری بگیر جایی نباشند . خانه دار بودن فاکتور مهمی برای نیاز نداشتن نیست و مشکلی برای تحت تکفل بودن ایجاد نمی کند . اگر پدر تحت تکفل قرار بگیرد مادر هم به تبع آن و به صورت خودکار تحت تکفل قرار می گیرد . اما در شرایطی که پدر نیاز مالی نداشته باشد و البته از مادر جدا باشد ، مادر به تنهایی می تواند تحت تکفل قرار بگیرد و مشکلی ندارد .

4- نکته بسیار مهم این است که بارها اتفاق افتاده است که بعد از مرگ بیمه شده ، پدر و مادر مدعی تحت تکفل قرار گرفتن بیمه شده می شوند و درخواست می کنند که مستمری وی به آنها منتقل گردند . طبق قانون این مورد انجام شدنی است و بازرسی های لازم مانند حالت قبل باید انجام گردد ولی معمولا اگر هنگامیکه تحت تکفل هستند این اقدام صورت نپذیرد ، شعب تامین اجتماعی بعد از مرگ بیمه شده به این راحتی زیر بار چنین موضوعی نمی روند .

5- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .