نکاتی چند در مورد دیه !1- دیه فوت در سال 1396 در ماههای غیر حرام برابر با 210 میلیون تومان می باشد . اگر صدمه و قتل هر دو در ماه حرام واقع شوند یک سوم به مبلغ دیه افزوده می شود و به 280 میلیون تومان افزایش می یابد . ماههای حرام عبارتند از ذی القعده ، ذی الحجه ، محرم و رجب .

2- اگر شکستگی استخوان ساده باشد ،  8 درصد دیه کامل و اگر خردشدگی باشد 13/333 درصد برای هر استخوان تعلق می گیرد . ضمنا دیه برای جرح ماه حرام ندارد و حتی اگر در ماه حرام واقع شود به صورت عادی محاسبه می شود .

3- ارش میزان آسیبی است که دیه ثابتی ندارد و توسط پزشکی قانونی میزان آن مشخص می گردد. ضمنا دیه و ارش همواره بر اساس نظر پزشکی قانونی مشخص می شود .

4- برای اینکه دیه و یا ارش جراحتی را که منجر به بخیه شده است محاسبه کنند عمق جراحت را در نظر می گیرند نه تعداد بخیه ها و نه طول زخم را .

5- در صورتیکه دیه به وراث تعلق بگیرد و این دیه در غالب غرامت باشد (مثلا غرامت فوت راننده) به صورت مساوی بین وراث تقسیم می گردد و در صورتیکه دیه شخص ثالث یا زیان دیده باشد طبق اصول حاکم بر تقسیم ارث تقسیم می گردد.

6- دیه شکستن ستون فقرات با توجه به جراحت به وجود آمده از یک دهم تا دیه کامل متفاوت می باشد.

7- در صورتیکه حادثه ای باعث ایجاد عوارض روحی علاوه بر عوارض جسمی گردد ، به این عوارض با توجه به تشخیص پزشکی قانونی ارش تعلق می گیرد.

8- بعد از رای دادگاه در مورد دیه ، شرکت بیمه یک ماه وقت دارد تا مدارک لازم را از بیمه شده تحویل بگیرد. بعد از تحویل کامل مدارک ، شرکت بیمه 15 روز فرصت دارد تا خسارت مربوطه را پرداخت کند . اگر تعلل در پرداخت از طرف شرکت بیمه باشد و در این میان میزان دیه افزایش یابد، باید دیه به نرخ روز پرداخت گردد و اگر تعلل از جانب بیمه گذار باشد مبلغ دیه به تاریخ صدور حکم دادگاه محاسبه می شود.

9- در پرداخت دیه فرقی بین بچه ها و بزرگسالان نمی کند و مبلغ آن به سن ارتباطی ندارد .

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .