بررسی انواع بیمه های عمر و سرمایه گذاری (3)1- به ادامه مباحث قبلی در زمینه بیمه های عمر و سرمایه گذاری در این پست می پردازیم .ابتدا باید معنای 2 اصطلاح را برای شما دقیقا مشخص کنم یعنی بیمه اتکایی و سطح توانگری . بیمه اتکای همانطور که قبلا هم مختصر گفته ام نوعی بیمه در بیمه است . یعنی اینکه بیمه ها باید طبق ماده 71 قانون بیمه مرکزی ایران و بیمه گری ، 50 درصد در رشته بیمه های زندگی و 25 درصد در سایر رشته ها از معاملات بیمه ای مستقیم خود را نزد بیمه مرکزی ، بیمه اتکایی کنند تا اگر خدای ناکرده مشکل مالی برایشان در آینده ای دور اتفاق افتاد بیمه مرکزی که یک نهاد دولتی است از آنها پشتیبانی کامل داشته باشد . خود بیمه مرکزی نیز معمولا این مبالغ  را از طریق بیمه های بین المللی بیمه اتکایی می کند . 

2- اما مفهوم سطح توانگری مفهوم بسیار مهمی است که از آن سوء استفاده های زیادی نیز می شود . یک شاخص مهم برای اینکه بدانیم کدام شرکت بیمه برای ما بهتر است سطح توانگری آن شرکت است . سطح توانگری نشان می دهد که آیا شرکت بیمه برای ایفای تعهداتی که از بیمه گذار قبول کرده توانائی کافی دارد یا نه ! شرکت های که در سطح توانگری مالی 1 هستند این توانائی را دارند ! طبق آخرین گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی در سال 1395 شرکت های بیمه پاسارگاد ، سرمد ، ملت ، سامان ، کارآفرین ، ایران معین ، اتکائی ایرانیان ، اتکائی معین ، آسیا ، ما ، تعاون ، آسماری ، کوثر ، البرز ، پارسیان ، امید و رازی در سطح 1 توانگری مالی می باشند .

3-  شرکت هائی که در سطح توانگری مالی 2 هستند این توانائی را دارند که به تعهداتشان عمل کنند ولی باید وضعیت مالی خود را بهبود بخشنند . طبق آخرین گزارش بانک مرکزی بیمه های دانا ، آرمان ، معلم ، دی و سینا جزء شرکت هائی هستند که در سطح توانائی مالی 2 می باشند . تنها شرکتی که در سطح توانائی مالی 3 می باشد بیمه میهن است . این شرکت ها باید علاوه بر بهتر کردن وضع مالی افزایش سرمایه هم بدهند .

4- شرکت هائی که در سطح توانگری مالی 4 هستند علاوه بر بهتر کردن وضعیت مالی و افزایش سرمایه ملزم به کاهش صدور بیمه نامه ، عدم ارائه پاداش به مدیران و خودداری از سرمایه گذاری در بخش های کم بازده می باشند . طبق آخرین گزارش بانک مرکزی ، بیمه های ایران ، نوین و حافظ جزء این گروه از شرکت ها هستند . وجود بیمه دولتی ایران با سهم بالای پرتفوی بیمه ای خود در این گروه بسیار تعجب آور است . بیمه ایران تنها بیمه حال حاضر دولتی ایران است و چون دولتی است مانند تمامی ارگان های دولتی دیگر تمامی کسری هایش را که بعضا  به علت مدیریت نامناسب ایجاد شده است از طریق منابع دولتی جبران می کند . مدیرعامل بیمه ایران خود از اعضای شورای سیاست گذاری بیمه در ایران است و در تعیین قوانین بیمه ای نقش مهمی ایفاء می کند . این اواخر مدیرعامل این شرکت بیمه ای تغییر کرده است و قرار بر انجام اصلاحاتی به منظور مدیریت بهتر منابع و مصارف در این شرکت گذاشته شده است . با توجه به تمامی این مواردی که عرض شد باز هم این بیمه بزرگترین سهم از پرتفوی اکثریت انواع بیمه ها را در ایران دارا می باشد .

5- بنابراین یکی از مواردی که برای خرید بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری باید در نظر داشته باشید سطح توانگری شرکت بیمه است . البته این تنها معیار نیست ولی به هر حال معیار خوبی است . علاوه بر اینکه باید توجه داشت ممکن است این شاخص هر ساله تغییر کند و جای شرکت های بیمه ای در این رتبه بندی تغییر نماید .

6-  اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .