مشکلات بیمه ای بازاریاب ها !1- اگر دست من بود شغل بازاریابی را جزء شغل های سخت و زیان آور قرار می دادم ! شاید به این موضوع بخندید ولی به نظر من ، این شغل کارشناس خودش را می خواهد که علاوه بر اینکه آموزش کافی دیده باشد ، چنین شغلی در ذاتش نیز باشد ! این مورد دوم را معمولا جایی اعلام نمی کنند وهمواره اینگونه وانمود می شود  که با یک کلاس آموزشی و یا با مطالعه سی دی و یا کتاب خاصی شما می توانید به مرور زمان تجربه کسب کنید و بازاریاب موفقی بشوید !!! نظر من را بخواهید چنین چیزی اصلا صحت ندارد و این شغل باید در ذات کسی باشد تا بتواند در آن موفق گردد ! از مبحث اصلی ام دور نشوم . غیر از سختی این شغل یکی از بزرگترین مشکلاتی که بازاریابان دارند این است که معمولا توسط کارفرمایان بیمه نمی شوند ! متاسفانه سازمان تامین اجتماعی و البته از آن مقصرتر اداره کار شرایطی را فراهم آورده است که به راحتی بتوان قانون بیمه اجباری کارگران را در مورد بازاریابان دور زد و عملا آنچنان حمایت خاصی از این افراد نمی گردد ! 

2- برای بیمه بازاریاب ها معمولا کارفرمایان حالات مختلفی در نظر می گیرند . بعضی ها بعد از مدتی حقوق ثابت و حق بیمه  و پورسانت در نظر می گیرند . بعضی ها حقوق ثابت کم و پورسانت را در نظر می گیرند. اما اکثریت ، فقط پورسانت در نظر می گیرند و کلا کاری به بیمه کردن بازاریاب ها ندارند !! حالا بحث ما در مورد بیمه بازاریاب ها هست ؟ دو نظریه در این مورد مطرح می گردد : نظر اول : طبق ماده 2 قانون کار ، کارگر کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد ، حقوق ، سهم ، سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می کند و بازاریاب ها هم به هر حال بابت یکی از این عناوین در حال کار هستند و بنابراین باید بیمه شوند . البته این نظریست که مخالفانی هم دارد که در مورد آن صحبت می کنیم .       

3- نظریه دیگری نیز در این مورد وجود دارد . طبق این نظر چون شخص بازاریاب ساعت کاری اش دست خودش است و کارفرما در ان نقشی ندارد مشمول قانون کار و بیمه تامین اجتماعی نمی شود !  در این نظر تنها در صورتی بازاریاب مشمول قانون کار و بیمه تامین اجتماعی می شود که با وی قراردادی امضا شود و وظایف وی در ان مشخص شود و ساعات کار روزانه معین گردد و اگر جز این باشد و حق بیمه برای وی رد گردد ممکن است توسط بازرس بیمه گزارش شود و جریمه شوید . 

4- نظریه دیگری نیز در این زمینه وجود دارد . البته به نظر من مشکل از قانون کار و تامین اجتماعی است که این همه تفاسیر گوناگون می توان از آن ارائه داد . طبق این نظریه در هر صورت بازاریاب برای شما کار کند مشمول بیمه تامین اجتماعی  می شود . کسانی که به این نظریه اعتقاد دارند علاوه بر مواد و بندهای فوق به بخشنامه 14 درآمد که مربوط به قراردادهای پیمانکاری نیز هست استناد می کنند و بازاریابی را اگر در محل کار نباشد جزء کارهای پیمانی می برند و دادن حق بیمه آن را اجباری !!! طبق این نظر تنها در صورتی می توان حق بیمه پرداخت نکرد که بازاریاب شریک باشد و شراکت هم قوانین خاص خودش را دارد که کار را بسیار سخت می کند !!!!

 5- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .