چک ضمانت در قراردادهای کاری !!1-بعد از مقاله ای که در مورد سفته نوشته بودم گفته بودم که در مورد چک نیز مطلبی خواهم نوشت . البه چک در مفهوم کلی آن نه و بلکه استفاده از چک به عنوان ضمانت در قراردادهای کاری ! در قانون کار بحثی در مورد استفاده از چک به عنوان ضمانت قراردادهای کاری نیامده است اما در قانون کلی مملکت هیچ منعی بابت این موضوع نیست ؟ یعنی قانون کار استفاده از چک ضمانت را تائید نکرده ولی نهی نیز ننموده است و در حقیقت در برابر آن سکوت کرده است ! کاش این همه اصلاحات که در این قانون شد در این زمینه نیز در آن صحبت می شد یا بشود ! مهم ترین نکته ای که ترجیح می دهم همین پاراگراف اول در مورد آن صحبت کنم این است : اگر می خواهید دادن چک برایتان دردسر ساز نشود این 2 مورد را رعایت کنید . اول : مبلغ را در آن بنویسید و دوم : بر روی آن حتما قید کنید بابت تضمین حسن انجام کار . قید عبارت "بابت تضمین حسن انجام کار" سبب می گردد وصف کیفری چک به استناد ماده 13 قانون صدور چک زائل گردد و دیگر نتوان با برگشت زدن آن کسی را به زندان انداخت .   

2- مشکلی که معمولا به وجود می آید این است که دلیل استفاده از چک توسط کارفرما شاید می توانست این باشد که تجهیزات و وسایل گران قیمتی را در اختیار کارگر قرار می دهد و بابت دادن آن به کارگر به تضمینی نیاز است بنابراین چک از وی گرفته می شود . اما آن چیزی که در عمل دیده ام چک به وسیله ای تبدیل شده است که برای ندادن حقوق و مزایای کارگر از آن استفاده می شد . یعنی کارفرما ، کارگر را تحت فشار قرار می دهد تا بابت حقوق و مزایایی که نگرفته است کوتاه بیاید و به اداره کار هم شکایت نکند ! مهمترین نکته ای که بارها گفته ام و باید بدانید این است که چک و سفته اصلا در هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار کوچکترین اهمیتی ندارند . نکته دیگر این است که چک در شرایط زیر وجه کیفری خود را از دست می دهد : الف- در صورتیکه ثابت شود چک سفید امضا داده شده است . ب- هر گاه روی چک  شرطی بیان شده باشد مانند تضمین حسن انجام کار یا موارد مشابه این . ج - هر گاه شرطی بر روی چک قید نشده باشد ولی بتوان اثبات کرد که بابت تضمین انجام تعهد یا معامله ای بوده است . و نهایتا د- در صورتی که ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده و یا تاریخ واقعی صدور چک از تاریخ ثبت شده روی آن جلوتر بوده است . 

3- فرض کنید به هر دلیلی قبل از پایان قراردادتان بخواهید از شرکت بیرون بیائید . در این صورت امیدوارم عبارت حسن انجام کار را بر روی چک تان نوشته باشید . اما اگر چنین کاری نکرده باشید و چک سفید امضاء داده باشید باید بتوانید اثبات کنید که این چک را بابت حسن انجام کار داده اید . یکی از راههایی که می توانید از آن استفاده کنید این است که نشان دهید از همکارانتان در کارگاه فوق نیز چنین چک هایی گرفته شده است . این روش یک روش مقبول است . اگر کارفرما چک شما را نداد باید شکایت کرده و در دادگاه درخواست استرداد چک کنید . ظرف مدت مقرر باید چک های شما را باز پس دهد وگرنه درخواست خیانت در امانت دهید . توجه داشته باشید که طبق قانون مجازات اسلامی هر کس از چک یا سفته ای که در اختیار دارد (مانند کارفرما) و قرار بوده است که این چک را به صاحبش ارائه دهد (کارگر) مورد سوء استفاده قرار دهد و یا آن را خرج کند به حبس از 6 ماه تا 3 سال محکوم می شود . 

4- خلاصه بحث را در این بند ارائه می کنم . کارفرما 2 راه برای استفاده از چک در اختیار دارد : الف - یا خود راسا روی آن اقدام کند . ب- یا آن را به دیگری انتقال دهد و از این سند به عنوان پرداخت در بازار استفاده نماید . اقدام کننده بر روی چک می تواند به سه روش حقوقی ، کیفری و یا اجرائی بر روی آن اقدام کند . بدترین حالت این است که چک به شخص دیگری انتقال داده شده باشد و او بر روی آن چک شکایت کیفری مطرح کند که چک بلامحل می باشد . (مجازات آن بین 6 ماه تا 2 سال حبس است) . در این مواقع به روشی که گفتم ثابت کنید چک بابت حسن انجام کار بوده است و حتی بر علیه کارفرما بابت سوء استفاده از چک شکایت کنید . اصلا نترسید و بدانید که اگر اطلاعات قانونی کافی داشته باشید ، همین قانون نیم بند هم می تواند از شما حمایت کافی را داشته باشد . 

 5- بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی و قانون کار و مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود . کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. همچنین اگر کانال تلگرامی وجود دارد که بتوانم اطلاعاتم را در آن به اشتراک بگذارم خوشحال می شوم آن را به من معرفی کنید.