چگونگی امتیار بندی در طرح طبقه بندی مشاغل !1- در مورد طرح طبقه بندی مشاغل در محیط های کارگری تا به حال صحبت کرده ام و باز هم صحبت می کنم . اما  در اینجا می خواهم در مورد طرح طبقه بندی مشاغل برای افراد غیر مشمول قانون کار اعم از کارکنان قراردادی ، رسمی و آزمایشی صحبت کنم . جالب اینجاست که محیط های کاری زیادی وجود دارد که تعدادی پرسنل ، مشمول قانون کار می باشند و تعدادی دیگر مشمول قانون کار نبوده و تحت پوشش صندوق های بیمه ای دیگر می باشند . جلب ترین نکته اینجاست که برای مشمولین صندوق های بیمه ای دیگر معمولا نظام طبقه بندی به بهترین نحو اجرا می گردد و البته در جاهایی که بودجه کمتری موجود است در حداقل حالت خود باز هم اجرا می شود ولی هنوز در بسیاری از محیط های کارگری این طرح اجرا نمی گردد . به امید روزی که تمامی کارفرمایان و کارگران در کنار یکدیگر به بهترین نحو و با بیشترین مزایا کار کنند ! در ادامه مقاله با ما همراه باشید .

2- در این طرح افراد در رشته های شغلی مختلفی تقسیم بندی می شودند . معمولا وظایف و مسئولیت های مشخصی در یک رشته شغلی قرار می گیرد .  عنوان رشته ربطی به رشته تحصیلی ندارد . قانونا باید براساس 4 معیار ، برای هر فرد رشته شغلی مشخصی را تعیین کرد . البته معمولا در بسیاری از ارگان ها این معیارها چندان اهمیتی ندارند و روابط شخصی تاثیر بیشتری دارند با این حال بر حسب وظیفه 4 معیار مشخص در این زمینه را اعلام می کنم : 1- تحصیلات (مقطع - رشته تحصیلی) 2- تجربه 3- دوره های آموزشی یا کارآموزی 4- شرایط خاص ! فکر کنم همین شرایط خاص !!! است که مهمترین عامل تاثیر گذار است و عملا 3 تای قبلی را به راحتی وتو می کند ! عامل تجربه که در میان این معیارها قرار گرفته است تمامی سوابق کاری اعم از مشمول یا غیر مشمول قانون کار را در بر می گیرد .

3- رشته های شغلی عمدتا در 8 دسته تقسیم بندی می شود . این 8 دسته عبارتند از : 1- بهداشتی و درمانی 2- اداری و مالی 3- آموزشی و فرهنگی 4- امور اجتماعی 5- فنی و مهندسی 6- فن آوری اطلاعات 7- خدمات 8- کشاورزی و محیط زیست .

4- معمولا به بهانه های واهی سعی می شود از زیر طرح طبقه بندی مشاغل در رفت . البته دلایل واقعی این موضوع عمدتا ارتباطی به این مسائل ندارد و بیشتر مالی است . شرکت های پیمانکاری نیز مشمول این طرح می باشند . فرقی نمی کند پیمانکار حقیقی باشد یا حقوقی باشد . همچنین کارگرانی که دارای قرارداد موقت می باشند نیز مشمول طرح طبقه بندی مشاغل قرار می گیرند .

5- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .