پاسخ به سوالات متفرقه ؟!


1- تصمیم گرفته ام یکسری سوالات را به صورت اتفاقی پاسخ بگویم و از هر زمینه ای سوالی بگنجانم . بعضی مواقع سوالات متنوع باعث می شود کمتر حوصله کسی سر برود . پس با ما همراه باشید تا به این سوالات متفرقه پاسخ بگوئیم .

2- مبلغ پرداخت بیمه اختیاری در سال چقدر می باشد ؟ برای پرداخت حق بیمه اختیاری یکسری موارد را باید در نظر گرفت . یک حالت وقتی است که سابقه پرداخت حق بیمه اجباری قبلی وجود ندارد و صرفا می خواهیم به صورت خویش فرما خود را بیمه اختیاری کنیم و در این حالت مبلغ ثابتی را باید پرداخت نمائیم که در سال 96 این مبلغ 249 هزار تومان می باشد . با پرداخت این مبلغ غیر از مقرری بیمه بیکاری و غرامت دستمزد ایام بیماری معمولا اکثر تعهدات بلند مدت به بیمه شده تعلق می گیرد . مثل دفترچه درمانی ، فوت قبل و بعد از بازنشستگی ، ازکارافتادگی و اروتز و پروتز . در هنگام مراجعه به مراکز درمانی سرپایی و بستری نیاز به پرداخت هیچ فرانشیزی نیست و بابت دریافت دفترچه بیمه نیاز به پرداخت هزینه نیست . در صورتیکه بخواهید قرارداد بیمه اختیاری ببندید اگر کمتر از 10 سال سابقه داشته باشید می توانید بین حداقل و حداکثر (7 برابر حداقل) حقوق در سال برای پرداخت حق بیمه انتخاب کنید . اگر بیش از 10 سال سابقه بیمه داشته باشید میانگین حق بیمه 1 سال آخر پرداخت حق بیمه را می توانید به عنوان حق بیمه انتخاب کنید . پرداخت حق بیمه به این صورت در صورتیکه در سال های پایانی پرداخت حق بیمه باشید و امکان پرداخت حق بیمه به صورت اجباری وجود نداشته باشد توصیه می گردد .

3- حق بیمه انواع بیمه های تامین اجتماعی در سال 1396 چگونه است ؟ حق بیمه های اجباری ، مشاغل آزاد ، اختیاری ، کارگران ساختمانی ، قالیبافان ، رانندگان درون شهری و برون شهری ، هنرمندان ، نویسندگان ، مداحان ، نظام مهندسی ، نظام پزشکی ، بسیجیان ، نمایندگان بیمه ها ، کارفرماها ، کمیته امداد ، سازمان بهزیستی و ... به شرح زیر می باشد .


4- آیا به زوج ها از طرف تامین اجتماعی هدیه ازدواج پرداخت می شود ؟ بله این هدیه به زوج ها پرداخت می شود و در صورتیکه هر دو بیمه باشند به هر دو نفر هدیه تعلق می گیرد . میانگین دستمزد مشمول کسر بیمه در سال آخر بیمه پردازی قبل از تاریخ عقد رسمی که در شناسنامه ثبت شده باشد به عنوان هدیه ازدواج در نظر گرفته می شود . در زمان عقد ، بیمه شده باید رابطه بیمه ای با سازمان تامین اجتماعی داشته باشد و حداقل 720 روز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد . ازدواج باید ازدواج اول باشد و البته رسمی باشد و موقت نباشد . ظاهرا دیگر نیاز به مراجعه حضوری نیست و با اتصال تامین اجتمانی به سامانه ثبت احوال این مبلغ در صورت داشتن شرایط به حساب شما واریز می گردد (کدام حساب ؟) .

5- آیا شرکتی هست که بیمه درمانی تکمیلی انفرادی انجام دهد ؟ بیمه SOS یا کمک رسان ایران این کار را انجام می دهد . البته بیمه ملت هم به صورت خانوادگی این کار را می کند . ظاهرا بیمه کمک رسان ایران هم دیگر به صورت خانوادگی این نوع بیمه تکمیلی را ارائه نمی دهد و حالت انفرادی کامل امکانپذیر نیست . کلا بیمه های تکمیلی درمان به صورت انفرادی یا خانوادگی به هیچ وجه توصیه نمی گردد و بهتر است به صورت گروهی و شرکتی ارائه شود . توصیه بیمه مرکزی هم همین است . در حالت های انفرادی و یا خانوادگی معمولا برای اکثر اعمال بستری دوره انتظار دارد .

6- آیا می توان با استفاده از کد ملی سابقه بیمه خود را ببینم ؟ نه دیگر نمی توان با شماره ملی ، سابقه بیمه را دید . برای دیدن سابقه بیمه تامین اجتماعی باید به سایت سوابق تامین اجتماعی مراجعه کرده و ثبت نام کنید . پس از ثبت نام می توانید سابقه بیمه خود را ببینید . برای بدست آوردن اطلاعات دقیق در این مورد به این مقاله مراجعه نمایید .

7- فرمول محاسبه بیمه بیکاری چگونه است ؟ 55 درصد میانگین 3 ماه آخر به عنوان مقرری بیمه بیکاری محاسبه می شود . بابت هر عائله تحت تکفل 10 درصد اضافه می شود تا سطح 80 درصد میانگین حقوق . اگر این مبلغ از حداقل حقوق سالیانه کنر شود تا آن مقدار افزایش می یابد . با توجه به سابقه پرداخت حق بیمه تعداد ماه های زیر به عنوان زمان دریافت مقرری بیمه بیکاری محاسبه می گردد .
  • 6 ماه تا 24 ماه : 6 ماه برای مجردها و 12 ماه برای متاهل ها 
  • 25 ماه تا 120 ماه : 12 ماه برای مجردها و 18 ماه برای متاهل ها 
  • 121 ماه تا 180 ماه : 18 ماه برای مجردها و26 ماه برای متاهل ها 
  • 181 ماه تا 240 ماه : 26 ماه برای مجردها و 36 ماه برای متاهل ها 
  • 241 ماه به بالا : 36 ماه برای مجردها و 50 ماه برای متاهل ها 

8-  بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی و قانون کار و مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود . کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. همچنین اگر کانال تلگرامی وجود دارد که بتوانم اطلاعاتم را در آن به اشتراک بگذارم خوشحال می شوم آن را به من معرفی کنید.