بررسی یک پرونده دیه !


1- بررسی پرونده های دیه و میزان دیه هایی که تایید می گردد و هزینه آن پرداخت می گردد یکی از موضوعات مهم این سایت بوده است . شاید فکر کنیم که موضوع اهمیت زیادی ندارد و برای ما اتفاق نمی افتد ، ولی معمولا اینگونه نیست . اگر وسیله نقلیه داریم احتمال تصادف هر لحظه وجود دارد و البته امیدوارم هیچگاه برای شما که این متن را می خوانید اتفاق نیفتد . اگر هم خودرور یا دیگر وسایل نقلیه ندارید به عنوان کسی که در خودروی دیگران سوار می شوید و یا اصلا عابر پیاده هستید ممکن است این اتفاق بیفتد . پس در نتیجه خوب است اطلاعاتمان را در این زمینه بالا ببریم . با هم به بررسی این پرونده می پردازیم .

2- فردی در حالیکه در حال عبور از خیابان بوده است با یک خودروی 206 تصادف می کند و پس از طی مراحل قانونی و بعد از گذشت 1 ماه به پزشکی قانونی مراجعه می نماید . در پزشکی قانونی نظریه زیر به وی ابلاغ می گردد . می خواهیم جزئیات نظریه را با هم مورد بررسی قرار دهیم :
 • ردیف 1 :کبودی در هر کجای بدن اگر اتفاق بیفتد 0.15 درصد دیه دارد که به نرخ سال 1396 معادل 315 هزار تومان می شود.
 • ردیف 2 : جراحت بخیه شده گیجگاهی رسات (دامیه) : چون جراحت از نوع دامیه است و در سر اتفاق افتاده است 2 درصد دیه دارد که به نرخ سال 1396 معادل 4 میلیون و 200 هزار تومان می شود . تعداد بخیه هیچ اهمیتی در میزان دیه ندارد .
 • ردیف 3 : جراحت داخل لاله گوش راست (دامیه) : چون جراحت از نوع دامیه است و در سر اتفاق افتاده است 2 درصد دیه دارد که به نرخ سال 1396 معادل 4 میلیون و 200 هزار تومان می شود .
 • ردیف 4 : کانون خراشیدگی خلف آرنج راست (حارصه) : جراحت حارصه در دست و پا 0.5 درصد دیه دارد معادل 1 میلیون و 50 هزار تومان .
 • ردیف 5 : سائیدگی خلف گردن سمت راست (در حد حارصه) : جراحت حارصه در گردن همواره 1 درصد دیه دارد . به نرخ دیه سال 1396 معادل 2 میلیون و 100 هزار تومان می شود .
 • ردیف 6 : سائیدگی روی شانه راست (در حد حارصه) : سائیدگی حارصه روی شانه 0.5 درصد دیه دارد . معادل 1 میلیون و 50 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396
 • ردیف 7 : جراحت سطح داخلی پشت پای چپ (دامیه) : جراحت دامیه پا همواره 1 درصد دیه دارد . به نرخ دیه سال 1396 معادل 2 میلیون و 100 هزار تومان می شود .
 • ردیف 8 : کانون خراشیدگی قدام زانوی راست (حارصه) : کانون خراشیدگی قدام زانوی راست یعنی آسیب در جلوی زانو که عمق کمی هم دارد . چون حارصه است و در پا اتفاق افتاده است 0.5 درصد دیه دارد معادل 1 میلیون و 50 هزار تومان .
 • ردیف 9 : کانون خراشیدگی خلف زانوی راست (حارصه) : یعنی آسیب در پشت پای راست که عمق کمی دارد . چون حارصه است و در پا اتفاق افتاده است 0.5 درصد دیه دارد معادل 1 میلیون و 50 هزار تومان .
 • ردیف 10 : کبودی مختصر کشاله ران پای چپ : کبودی کم یا زیاد باشد اگر در بدن و به غیر از سر و گردن باشد 0.15 درصد دیه کامل دارد معادل 315 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396.
 • ردیف 11 : خونریزی متوسط زیر ملتحمه چشم راست ارش دارد و معمولا در معاینه مجدد مشخص می گردد . معمولا ارش این موضوع را کمتر از 1 درصد دیه کامل در نظر می گیرند . 
 • ردیف 12 : جراحت سطحی کف دست راست نزدیک انگشت کوچک (حارصه) : اگر شکستگی استخوان کف دست اتفاق افتاده بود دیه مقدر داشت ولی چون جراحت است و البته حارصه است یعنی بدون خونریزی و عمق زیاد بنابراین تنها 0.5 درصد دیه دارد معادل 1 میلیون و 50 هزار تومان به نرخ سال 1396 .
 • شکستگی استخوان ترقوه راست اگر درمان شود و یا اینکه درمان نشود از نظر مقدار دیه با یکدیگر بسیار تفاوت دارد . اگر بدون عیب درمان شود 4 درصد دیه دارد که معادل 8 میلیون و 400 هزار تومان می شود و اگر با عیب درمان شود یا اصلا درمان نشود 50 درصد دیه دارد معادل 105 میلیون تومان به نرخ سال 1396 ! تفاوت بسیار زیاد است و همواره باعث اعتراض زیاد به رای پزشکی قانونی توسط حادثه دیده و یا شرکت بیمه می شود !
 • شکستگی داخل مفصلی در ناحیه تحتانی استخوان زند اعلی و زند اسفل از ساعد راست : شکستگی داخل مفصلی ارش دارد و باید بعد از طول درمان و تعیین وضعیت مقدار آن مشخص گردد . 
 • مواردی که دیه مقدر دارند در معاینه مجدد دچار تغییر نمی شوند . تنها وقتی درمان پذیر بودن یا نبودن آن باعث تغییر میزان دیه می شود مثل شکستگی ها در معاینه مجدد اعلام می گردد . همچنین ارش آسیب ها بعد از بهبود نسبی در معاینه مجدد تعیین می گردد . اگر جراحت عمیق باشد ممکن است معاینه مجدد دوباره تمدید گردد . 

3-  اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .