سوالاتی در مورد بیمه بیکاری !


1-در مورد دریافت مقرری بیمه بیکاری ، ریزه کاری های زیادی وجود دارد . این ریزه کاری ها خیلی مهم هستند و ممکن است عدم رعایت آنها باعث شود شما نتوانید از آن استفاده کنید . سوالات مهمی که در این زمینه وجود دارد در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم . با ما همراه باشید .

2- من دانشجو هستم و در دوران دانشجویی به مدت 4 سال در شرکتی به صورت قراردادی کار کردم . حالا که درسم تمام شده است باید بروم خدمت سربازی . آیا می توان با ارائه نامه قطع همکاری و عدم نیاز از بیمه بیکاری استفاده کنم ؟ نه نمی توانید . برای استفاده از مقرری بیمه بیکاری باید کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت نظام وظیفه داشته باشید . البته اگر متاهل باشید و در حال استفاده از مقرری بیمه بیکاری باشید با رفتن به خدمت مقدس سربازی مقرری تان قطع نمی گردد .

3- اینجانب توسط کارفرما از کار اخراج شده ام . پس از شکایت در هیات تشخیص اداره کار به سازمان تامین اجتماعی برای دریافت بیمه بیکاری معرفی شدم . من از ابتدای مهر ماه بیکار شده ام ولی ایشان تا آخر آبان هم برای من حق بیمه ریخته است که البته نمی دانم چرا چنین کاری کرده است ! حالا مقرری بیمه بیکاری از چه تاریخی به من تعلق می گیرد ؟ مقرری بیمه بیکاری از تاریخی که توسط هیات تشخیص اداره کار مشخص شده است برایتان در نظر گرفته می شود .

4- آیا برای اینکه بتوانم از بیمه بیکاری استفاده کنم باید از کار اخراج شوم یا در پایان قراردادم اگر دیگر تمدید نشود می توان از بیمه بیکاری استفاده کنم ؟ اگر در پایان دوره کاری ، قراردادتان تمدید نشود با یک نسخه از قرارداد و نامه عدم نیاز می توانید مستقیما به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید و پیگیر دریافت مقرری بیمه بیکاری شوید و اگر در اثنای قراردادتان به هر دلیلی بیکار شوید می توانید علیه کارفرما به هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار شکایت کنید و با رای مثبت این اداره برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید .

5- به مدت 10 سال در شرکت پدرم مشغول به کار بوده ام و با توجه به اینکه با هم در بعضی زمینه های اختلاف نظر داریم آیا می توانم از بیمه بیکاری استفاده کنم . شوهرم نیز بیمه اجباری تامین اجتماعی دارد ؟ برای گرفتن مقرری بیمه بیکاری اولا نباید محل کارتان کارگاه خانوادگی باشد . اگر در شرکت پدرتان فقط شما و پدرتان مشغول به کار هستید شرکت خانوادگی محاسبه می شود و مقرری بیمه بیکاری به شما تعلق نمی گیرد . همچنین باید به صورت غیر ارادی بیکار شده باشید و پدرتان به شما نامه عدم نیاز داده باشد . اگر این دو شرط برقرار باشد فکر نکنم مشکلی برای دریافت مقرری بیمه بیکاری داشته باشید و با توجه به سابقه بیمه تان که حدود 120 ماه است 12 ماه مقرری به شما تعلق می گیرد . البته اگر 121 ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید 18 ماه مقرری به شما تعلق می گیرد .

6- اگر کارگر در اثنای قرارداد اخراج شود و این اخراج توام با سازش با کارفرما و دریافت حقوق و مزایای کاری و تسویه حساب باشد آیا می تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده نماید ؟ نه نمی تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده نماید . اگر در اثنای قرارداد ، کارگر بیکار شود صرفا با رای اداره کار می توان از مقرری بیمه بیکاری استفاده نمود . در صورت سازش دو طرف کارگر از شمول بیمه بیکاری خارج می شود .

7- آیا کارگران فصلی می توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند ؟ کارگران فصلی تنها زمانی می توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده نمایند که در اثنای فصل کاری از کار بیکار شوند .

8- آیا کارگرانی که در قراردادهای کار با مدت معین مشغول به کارند مانند کار بر روی پروژه ای مثل فاضلاب محله یا گودبرداری از یک خیابان و طبق قراردادشان بعد از اتمام قرارداد بیکار می شوند آیا می توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند ؟ نه متاسفانه نمی توانند . قراردادهای کار با مدت معین مشمول مقرری بیمه بیکاری نمی باشد .

9- آیا کسانی که از مقرری بیمه بیکاری استفاده می کنند در پایان سال می توانند از عیدی و یا پاداش نیز بهره مند شوند ؟ نه متاسفانه . کسانی که مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری شده اند هیچ چیزی از سازمان تامین اجتماعی به غیر از مقرری بیمه بیکاری نمی گیرند .

10- آیا داشتن پروانه کسب و یا موافقت اصولی مانع دریافت مقرری بیمه بیکاری می شود ؟ اگر پروانه کسب یا موافقت اصولی داشته باشد و بیکاری وی ثابت گردد می تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده نماید . اما اگر در حین دریافت مقرری بیمه بیکاری پروانه کسب دریافت کند مقرری بیمه بیکاری وی معمولا قطع می شود .

11- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .