نقص عضو چیست ؟1- معمولا هر گاه بحث ازکارافتادگی ، دیه ، آسیب به اعضای بدن ، بیمه شخص ثالث به وسط می آید در مورد نقص عضو هم صحبت می شود . مثلا می گویند تنها وقتی راننده مقصر می تواند از بیمه شخص ثالث استفاده کند که فوت یا نقص عضو برای وی اتفاق افتاده باشد . یا می گویند در هنگام محاسبه دیه یا ارش قسمت های مختلف بدن اگر نقص عضو هم اتفاق افتاده باشد دیه یا ارش جداگانه دارد . می خواهید بدانید این نقص عضو چیست که اینقدر کاربرد دارد و به چه آسیب هایی گفته می شود ؟ شاید با آنچه در ذهن تان می گذرد تفاوت زیادی داشته باشد . پس این مقاله را از دست ندهید !

2- هرگاه عضوی از بدن فرد آسیب دیده و برای همیشه ناقص و یا معیوب شود ، اصطلاحا آن فرد دارای نقص عضو می باشد که هزینه آن در بیمه های حوادث و شخص ثالث براساس نظر پزشکی قانونی و پزشک معتمد بیمه و در مبحث دیات براساس نظر پزشکی قانونی و تائید دادگاه پرداخت می گردد . از این تعریف می توان به این نتیجه رسید که نقص عضو به این معنا است که عضوی قطع شود و یا تغییر شکل دهد و یا به هر نحوی توانائی انجام کار را از دست بدهد و البته این عدم توانائی بر انجام کار به علت رخ دادن حادثه ای بوده باشد و به صورت همیشگی باشد .

3- وظیفه پزشک معتمد تعیین درصد نقص عضو منطبق با نظریه پزشکی قانونی است . شرکت بیمه با توجه به درصد تعیین شده توسط پزشک معتمد میزان غرامت را تعیین و پرداخت خواهد کرد . اگر بیمه شده به نظر پزشک معتمد اعتراض داشته باشد موضوع در کمیسیونی متشکل از پزشک معتمد بیمه گر و پزشک معتمد بیمه شده و یک نفر پزشک با انتخاب دو پزشک مذکور مطرح و نظر نهایی این کمیسیون برای طرفین لازم الاجرا است .

4- چند مدت قبل راننده ای را دیدم که تصادف کرده بود و خود نیز مقصر بود . با اینکه نزدیک 20 مورد حادثه دیه بود تنها یک مورد به عنوان نقص عضو پذیرفته شد و دیه آن پرداخت شد و بقیه پرداخت نشد . مواردی که به عنوان نقص عضو پذیرفته نشد  عبارت بود از شکستگی استخوان جناغ سینه ، شکستگی دنده های قفسه سینه ، خراشیدگی پای چپ ، شکستگی ساعد راست ، شکستگی استخوان زند اسفل . تنها موردی که به عنوان نقص عضو پذیرفته شد محدودیت حرکتی اندام فوقانی راست بود که موجب نقص عضو در عملکرد اعضاء شده است .

5- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .