پرکاربردترین سوالات تامین اجتماعی !1- سلام و خسته نباشید . آیا کسی که بیمه تامین اجتماعی ۱۲درصد مشاغل آزاد دارد می تواند آنرا مثلا به ۱۴ درصد تغییر دهد ؟ بله می توانید و می توانید در شعبه درخواست دهید.

2- نوزده سال ونیم دریک کارخانه کار سخت وزیان آور داشتم تا سال 92 . الآن بیمه می گوید باید مبلغ 4 درصد ها را خودتان بریزید . کارفرمای قبلی کار خانه را فروختند  در محل جدیدی مشغول به کار هستم . کارفرمای جدیدم گفته خودم برایت این ها را می ریزم . می خواستم بدانم ایشان می توانند واریز کنند ؟ در زمان واریز کردن ایشان به صورت قسطی می توانم بازنشسته بشوم یا نه ؟ باید صبر کنم تا کل مبلغ را واریز کنند ؟ بله هر کسی می تواند واریز کند ، مهم این است که واریز شود . باید صبر کنید تا کل مبلغ واریز شود و تا کامل واریز نشود سابقه در سیستم نخواهد نشست . 

3- سرکاری بودم که در مجموع سیزده ماه تامین اجتماعی داشتم (معادل 1 سال و 1 ماه)  . از سرکار که آمدم بیرون به خاطر بحثی که بینمان با یکی از شرکای نانوایی پیش آمد این اتفاق برایم افتاد و از بلندی افتادم و مشکل نخاعی از گردن برایم ایجاد شد . می خواهم بدانم می شود از مزایای تامین اجتماعی استفاده کنم و از کارافتادگی بگیرم ؟ در ضمن من نان واسون(نان در آور از تنور) که کارگر مشاغل سخت محسوب می شود بودم . در ضمن این اتفاق ۲ سال پیش در تاریخ ۱۳۹۴/۵/۱۳ برایم اتفاق افتاده است ؟ بله  می توانید درخواست ازکارافتادگی دهید . اگر کمیسیون پزشکی تائید کنید می توانید از مستمری بهره مند شوید. 

4- بنده آبان ماه 87 براثراصابت تیرازطرف سارق مسلح درمغازه ام ازناحیه پا دچار قطعی عصب سیاتیک وخردشدگی استخوان شدم که بعد از سپری شدن 9 سال با توجه به نظر پزشک این موضوع غیرقابل برگشت می باشد . بنده قبل ازاین موضوع حدود 5/5 سال بیمه داشتم ویک ماه قبل ازاتفاق هم بیمه بودم ! حالا از نظر بیمه من چه کارمی توانم بکنم  ؟آیا نظر کمیسون معمولا در مورد این مورد چیست ؟ اگر احیانا ازکارافتادگی ندهند چه حکمی می دهند چونکه من قبل ازاین موضوع وجهه اجتماعی خوبی داشتم ولی درحال حاضر و طی این چن دسال به علت ناتوانی و نقص ویزیتوراین شرکت و آن شرکت شده ام وکلا هیچ رشدی وحرکتی  در زندگیم حاصل نشده است ! لطفاراهنمایی کنید ؟ شخصا با تجربه ای که دارم بابت این موضوع احتمال ازکارافتادگی کلی تان کم است . چون برای ازکارافتادگی باید حداقل 66 درصد ازکارافتادگی داشته باشید و این درصد نسبتا به آسیب شما نمی خواند . البته بستگی به شدت آسیب تان دارد ولی بعید می دانم بیشتر از 50 درصد ازکارافتادگی بگیرید . تنها راهی که دارید این است که حادثه تان ناشی از کار تلقی شود و برای این کار باید تائید اداره کار و تامین اجتماعی را داشته باشید . 

5- بنده مدت یکسال بود از بیمه بیکاری استفاده می نمودم که تاکسی خریدم و بعد از 4 ماه فروختم . در این مدت به بازرسی گزارش شد و بیمه بیکاری بنده را متوقف کردند. حال بعلت قطعی بیمه بیکاری از طرف سازمان برای من جریمه ای تعلق نمی گیرد،واگر باز مشغول کار شوم و سپس دوباره اخراج شوم  سه سال مابقی بیمه بیکاری به من تعلق می گیرد و مانعی در اینکه تخلف حساب شود وجود ندارد. ممنونم بنده را راهنمایی نمایید ؟ اگر ثابت شود زمانی که تاکسی خریده اید مقرری بیمه بیکاری می گرفته اید معمولا باید پولی که گرفته اید بازگردانید . البته این موضوع باعث نمی شود که نتوانید از مقرری بیمه بیکاری در آینده استفده کنید. 

6- من  در یک شرکت  مشغول به کار هستم که  بیمه تامین اجتماعی هستم  .ولی در خانه ام دچار سوختگی شدید با گاز شدم حدود 50 درصد سوختگی درجه دو و سه. می خواهم بدانم به بنده از بیمه تامیین اجتماعی  به عنوان دیه یا خسارت مبلغی داده می شود یا نه متشکرم ؟ اگر در محیط کار اتفاق نیفتاده است تنها در صورتیکه بیش از 66 درصد ازکارافتادگی رای بگیرید می توانید مستمری بگیرید و در غیر این صورت چیزی تعلق نمی گیرد . می توانید در شعبه تامین اجتماعی درخواست ازکارافتادگی دهید. 

7- سلام بر شما ! سوالی ازشما راجع به بیمه ای که چند ماه کارفرما (شرکت مهندسین مشاور) برای من وهمکار دیگرم  سهوا در لیست بیمه ارسالی اعلام نکرده است؟ چکار باید بکنیم ؟ از زحمات و پاسخ سپاسگزارم ؟ باید با مذاکره با شعبه لیست اصلاحی بفرستند . البته جریمه هم می شوند بابت تاخیر معادل ماهی 2 درصد حق بیمه !

8- من کارکاه تولیدی فیلتر هوا دارم . می خواهم از طرح معافیت بیمه استفاده کنم . ممنون می شوم راهنماییم کنید ؟ باید از طریق طرح معافیت کارگاه های کمتر از 5 نفر پرسنل تولیدی استفاده کنید . 

9-  می خواستم بدانم با این قانون ممنوعیت انتقال بازنشستگی کسانی که هیات علمی هستند و از پیمانی به رسمی تبدیل وضعیت می شوند  قانون  به چه صورت است ؟ چون قبلا به صورت اتوماتیک صندوق آنها بدون پرداخت وجه تغییر پیدا می کرد ؟ قانون برای کسانی که به دلخواه بخواهند تغییر صندوق دهند عوض شده است . شامل حال شما نمی شود . 

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .