مبلغ پرداخت بیمه اختیاری !1- خواهشمند است به سوالات زیر پاسخ بفرمائید ؟ 

 1. من ۱۰ سال سابقه بیمه صاحبان حرف و مشاغل را دارم . الان ۲۷ سال دارم .آیا در ۴۷ سالگی بازنشسته می شوم یا باید تا سن ۵۰ صبر کنم . 
 2. الان من با نرخ ۱۲ درصد دارم بیمه می دهم و حق دفترچه هم  پرداخت نمی کنم . آیا بعد از بازنشستگی  دفترچه تامین اجتماعی به من تعلق می گیرد ؟
 3. آیا بعد از بازنشستگی عیدی تعلق میگیرد ؟
 4. حقوق مستمری من چقدر خواهد بود و چگونه محاسبه میشود ؟ آیا مستمری من که ماهی ۱۲۰ هزار تومان پرداخت می کنم با کارگری که در کارخانه کار می کند و بیمه کمتری ازش کم می شود متفاوت خواهد ؟  زیاد خواهد بود یا کمتر؟
 5. الان من ۱۰ سال سابقه دارم میتوانم بیمه ام  را قطع کنم و در ۶۰ سالگی درخواست بازنشستگی بدهم ؟
 • نه در 50 سالگی بازنشست می شوید . باید حداقل 50 سال سن را داشته باشید . 
 • بله دفترچه بیمه تعلق می گیرد . 
 • بله عیدی هم تعلق می گیرد . 
 • با قانون فعلی براساس میانگین حقوق و دستمزد مشمول کسر حق بیمه در 2 سال آخر که احتمالا تا آن موقع 5 سال آخر می شود . 
 • کسی که رد کارخانه کار می کند 30 درصد حقوقش به عنوان حق بیمه کسر می گردد که 7 درصد باید توسط وی پرداخت گردد و 23 درصد توسط کارفرما پرداخت می گردد . بنابراین بعید است شما در مجموع از ایشان حق بیمه بیشتری پرداخت نمائید با این حال ملاک همان 2 سال یا 5 سال آخر است . 
 • بله می توانید ولی قطعا 1/3 حقوق حداقلی حقوق می گیرید آن هم به نرخ امروز . یعنی بی نهایت مبلغ ناچیزی می شود که به هیچ کارتان نمی آید . 
2- من بیمه کارگران ساختمانی بودم وکارم گچکارهستم . در ضمن یک مغازه دارم که جواز بنام خودم نیست و بیشتر بعد از ظهر یا روزهای تعطیلی کارم به این مغازه می رفتم . اداره تامین اجتماعی بیمه من را قطع کرده است . هرچی بهش گفتم افاده نکرد ! ولی تا  30/12/96 حق بیمه راپرداخت کردم . آیا راهی وجود دارد که بتوانم این بیمه کارگران ساختمان را پرداخت کنم ؟ با اعتراض به نظر شما فایده دارد اگه می شود من را راهنمایی فرمایید ؟ بیمه شما به علت بازرسی قطع شده است چون منبع درآمد دیگری به غیر از کارگری ساختمان دارید . باید تا مدت ها دیگر به مغازه نروید و سپس درخواست مجدد برای برقراری بیمه کارگران ساختمانی بدهید .

3- اگر کسی عضو بهزیستی باشد می تواند بیمه رایگان تامین اجتماعی شود . در اینصورت باید هزینه ها را شخصا بدهد و بعدا از بهزیستی بگیرد یا اینکه بهزیستی مستقیم هزینه را به بیمه می دهد ؟ در صورتیکه از سال 88 به این طرف سابقه بیمه نداشته باشد و از نظر معلولیت به گونه ای باشد که بهزیستی موافقت کند و سهمیه بیمه نیز موجود باشد سازمان بهزیستی مستقیم خوش حق بیمه را برای چند سال پرداخت می کند .

4- سلام وقت به خیر ! من خانمی هستم که 10 سال در شرکت های مختلف کار کردم و فقط 8 ماه و شش روز بیمه اجباری برایم رد کردند . سوال من این است که برای اینکه در دوران پیری خودم بتوانم مستمری بیمه تامین اجتماعی را داشته باشم کدام راهکار برایم بهتر است : 

 1.  من نمایندگی بیمه نوین رو دارم .
 2. کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی هستم .
 3. قالی بافی را به صورت حرفه ای بلدم . ولی با داشتن این سه مدرک درآمد بالایی ندارم و حتی درآمدم به حداقل درآمد هم نمی رسد . آیا من می توانم برای بیمه فرش بافی اقدام کنم و خودم را بیمه تامین اجتماعی کنم یا با مدارک بالا نمی توانم و در حال حاضر 34 سالم هستش . لطف کنید من را راهنمایی کنید که به چه صورتی می توانم خودم را بیمه تامین اجتماعی کنم و از مزایایش هم بهره مند بشم . ممنونم از راهنمایی تان ؟
بعید است بتوانید بیمه قالیبافی شوید و باید از بیمه های دیگر استفاده کنید . معمولا این موارد چک می شود و کارشناس رسمی دادگستری بودن شما مشخص می شود . با این حال درخواست کنید و از طریق اتحادیه فرش اقدام کنید . البته امسال اصلا سهمیه ای نمانده است و باید بروید برای سهمیه های سال دیگر .

5- آیا یک خانم از دو همسر می تواند مستمری دریافت کند ؟ بله ایرادی ندارد و این مورد لغو نشده است .

6- من ۷ماه در یک شرکت خصوصی کارمی کنم . بیمه برایم رد نشده است . امروز هم حادثه آسیب دیدم دستم ضربه خورد . لطفا مشاوره کنید که چیکار باید کرد ؟ چون بیمه ندارید نمی توانید از تامین اجتماعی غرامت بگیرید . بهتر است از طریق بیمه مسئولیت ایشان پیگیر دیه باشید .

7- من سابقه 16 سال پرستاری با پرداخت بیمه متناوب دارم و بیمه  تامین با چند سال می توانم بازنشسته بشوم . من بیش از دوسال بین بیمه هام وقفه دارم . با توجه به اینکه پرستاری جز مشاعل سخت است . بعد جدیدا تو یکی از کانالها مطلبی دیدم راجب دریافت دو حقوق وطيفه . من پدرم بازنشسته تامین اجتماعی و فوت کرده اند و من بیمه تامین پرداخت میکنم  آیا میتوانم چون مجرد هستم  تا زمان بازنشستگی از بیمه پدرم هم استفاده کنم ؟ بستگی به سن تان دارد . اگر 55 سال سن داشته باشید با حداقل 20 سال سابقه بازنشست می شوید و گرنه با 45 سال سن و 30 سال سابقه می توانید بازنشست شوید . هر سال پرستاری 1 سال و نیم محاسبه می شود . نه نمی توانید از بازنشستگی پدرتان استفاده کنید چون خودتان شاغل هستید .

8- سلام شرمنده سوالی داشتم بشرح زیر : سال ۹۳ بیمه رانندگان بودم . در ضمن در شرکت ساختمانی مشغول کار بودم بر اثر حادثه ساختمانی از کار اخراج شدم تقاضای بیمه بیکاری کردم و رای قطعی از دیوان عدالت اداری گرفتم اما اکنون وزارت کار مدعی است شما بعد تقاضا حق بیمه رانندگان پرداخت کردید و مشمول بیمه بیکاری نیستید . لازم بذکر است من فیشهای حق بیمه رانندگان را قبل بصورت سه ماه و قبل از اخراج گرفته بودم و داده بودم و ضمنا در آن زمان فاقد ماشین برای کار بودم بدلیل ضربات وارده به کتف و زانو امکان رانندگی نبود . حالا با توجه شرح بالا تکلیف من جهت دریافت بیمه بیکاری چگونه است ؟ احتمالا منظورتان این است که تامین اجتماعی قبول نمی کند . اگر از طرف شرکت ساختمانی حق بیمه به صورت کامل برایتان رد می شده است مقرری بیمه بیکاری به شما تعلق می گیرد . اگر چنین شرایطی براقرا است به اداره کل تامین اجتماعی استان تان مراجعه کنید .

9- سلام وقتتان بخیر ! من برای بازنشستگی بیمه هنرمندان هستم اما برای درمان بین تامین اجتماعی و ایرانیان نمی دانم کدام را انتخاب کنم . ممنون می شوم اگر راهنمایی کنید ؟ بیمه ایرانیان دیگر وجود ندارد و به جای آن بیمه سلامت آمده است . ضمنا اگر بیمه تامین اجتماعی باشید نمی توانید از طریق بیمه سلامت بیمه شوید و باید با پرداخت هزینه دفترچه خدمات درمانی تامین اجتماعی (34 هزار تومان) از خدمات درمانی تامین اجتماعی استفاده کنید . 

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .