پرکاربردترین سوالات قانون کار !1- من بابت مزد سنوات ماهی 162000 تومان می گیرم . الان  روی عیدی و اضافه کار تاثیر دارد ؟ بله . پایه سنوات هم بروی اضافه کار و هم بر روی عیدی و هم بر روی سنوات ماهیانه تاثیر دارد و باید محاسبه شود . 

2- یک سوال داشتم . من حدود 2/5 سال یکجا کار می کنم که برایم بیمه رد نکردند و قرارداد هم نبستند ! آیا می توانم شکایت کنم ؟  و خودم جریمه نمی شوم که تا الان اعلام نکردم ؟ وحق بیمه را به خودم پرداخت می کنند یا فقط برای اداره بیمه ؟ و اینکه الان اعلام کنم بیمه برایم رد می کنند ؟ بله می توانید شکایت کنید . اصلا ربطی به شما ندارد و بیمه کردن وظیفه کارفرما است . حق بیمه به اداره بیمه پرداخت می شود . وظیفه دارند حق بیمه را پرداخت کنند ! 

3- سلام خسته نباشید ! جهت پرکردن فرم شماره 1 درکارهای سخت و زیان آور اقدام کردم ! کارفرما عنوان داشته 4% مشاغل سخت وزیان آور را پرداخت نمی کند و خودم باید پرداخت کنم ؟ راه قانونی جهت احقاق حقم چیست ؟ راه قانونی اش این است که به اداره کار شکایت کنید و رای بگیرید و با رای به تامین اجتماعی مراجعه کنید . راه دیگر نیز این است که خودتان پرداخت کنید و سپس بر علیه ایشان در دادگاه شکایت کنید. 

4- بنده در شرکت فولاد آلیاژی ایران-یزد حدود۱۸ سال سابقه کار دارم . حدود ۳ سال پیش همکاران من با ۲۰سال سابقه بازنشسته شدند چون سخت وزیان آور است. در قانون کار برای شغل های سخت وزیان آور ۳۵ روز مرخصی و شش ساعت کار در روز نوشته شده است.به هر حال می خواستم بدانم که چطوری می شود این قوانین را پیگیری کنم یا اصلا این مقوله ها با هم فرق دارند ؟ این قوانین باید توسط شرکت تان اجرا شود چون متن قانون کار است . اگر اجرا نمی کنند می توانید به اداره کار شکایت کنید.  

5- من حدود سه ماهه در یک شرکت خصوصی مشغول به کار شدم ! روز اول به من گفتند ده روز آزمایشی . ولی ماه اول گذشت من هیچ گونه حقوق و دستمزدی دریافت نکردم ! گفتم حالا شاید ماه اول آزمایشی بودم ماه دوم مامور بیمه آمد بازم حرفی از بیمه زدن من نشد . الان ماه سومم ولی بازم نه بحثی از حقوقم زده شده نه بیمه . قرار دادیم بینمان نیست . می توانم اداره کار شکایت کنم ؟ می توانید شکایت کنید ولی بهتر است در ابتدا پیگیری نمائید که چرا حقوق تان پرداخت نشده است . شاید مامور بیمه نام تان را در لیست بیمه نوشته باشد و کارفرما را مجبور به پرداخت حق بیمه کنند . 

6- سوالی داشتم از خدمتتان ! بنده سرباز ناجا هستم و به علت حادثه ای بینی ام به داربست خورد و دچار ترک شد و عکس رادیولوژی و.. هم گرفتم . البته زمان رفتن به بیمارستان از بهداری ناجا نامه بردم و کلیه مدارک هم آماده کردم و تقدیمشون کردم اعم از صورت جلسه و... که در حین خدمت بوده است . حالا سوالم این است که چقدر غرامت به بنده تعلق می گیرد ؟ ارزشش را دارد  دنبالش را بگیرم یا نه ؟ ممنون می شوم پاسخ سوالمو بفرمایید ؟ 4 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 8 میلیون و 400 هزار تومان .

7- ۴ درصد همین گزارش نوشتند و با ضخم خراشیدگی ۴ درصد دیگر و ماشین این بنده خدا بیمه ندارد ! خودش که باز داشت نکرده بودند و فیش حقوقی تا تعهد ۱۵میلیونی گذاشته رفته است یک زنگ نمی زند !  فکر می کنم قاضی آشنا باهاشون است ؟  می توانم طول درمان و خرج دوا و دکترم شکایت کنم و من کارم آزاد بودم که الان ۱ ماهه افتادم در خونه روزی ۲۰۰ هزار از کار افتادم ؟ به غیر از دیه تنها می توانید بابت هزینه های درمانی شکایت کنید . اگر ایشان بیمه نداشته باشند خودشان باید پرداخت کنند وگرنه به صندوق تامین خسارات بدنی معرفی می شوید . 

8- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .