سوالاتی که کارگران دارند ؟1- با سلام ! ما دنبال اجرای طرح طبقه بندی مشاغل به صورت غیر رسمی در شرکت خومان ( فن آوری اطلاعات) هستیم. سوال من این است که چه تفاوت عمده ای برای حقوق پرسنل ما ایجاد می شود در حالیکه ما حقوق پایه حداقل 12000000 برای همه پرسنل داریم و مطابق جدولی که برای سال 96 دیدم بیشترین مزد پایه و سنوات (گروه 20) روزانه 361984+22600  یا ماهانه 11537520 ریال است؟ خیلی متشکرم . سایر آیتم هایی که اضافه می شود استاندارد است یا نه بر اساس خواست شرکت ؟ ظاهرا طرح طبقه بندی مشاغل را با افزایش پایه سنوات سالیانه برای حداقل حقوق اشتباه گرفته اید ! طرح طبقه بندی مشاغل با توجه به عناوین شغلی شرکت تان و با همکاری شرکت های مشاور و کارشناسان اداره کار طراحی می شود و طبیعی است چون تجربه ، سختی کار ، تحصیلات  و بسیاری موارد دیگر در نظر گرفته می شود معمولا سطح حقوق و مزایا افزایش می یابد . بهتر است با کارشناس طبقه بندی مشاغل در اداره کار منطقه تان مشورت کنید چون نهایتا طرح باید به تائید آنها برسد . 

2- من ۳سال در یک شرکت کار کردم وبیمه هم کامل رد شده است . الان اخراجم کردند و نامه عدم نیاز هم بهم دادند ولی قرارداد ندارم وتسویه هم که باهام کردن فقط سنوات ۳ سال را دادند و عیدی این سه سال را ندادند .  ازم هم نوشته گرفتند که حق و حقوقمو گرفتم ! می شود شکایت کرد ؟ برای بیمه بیکاری چکار کنم ؟ راهنماییم کنید ؟! ببخشید شرایط شکایت بعد از تسویه چطوره و چه مراحلی باید طی کرد و آیا به نتیجه می رسد ؟ مرسی از کانال خوبتون ؟! قرارداد نداشتن زیاد مشکلی ایجاد نمی کند . وقتی 3 سال آنجا کار کرده اید یعنی کارگر دائم بوده اید . شما باید به اداره کار شکایت کنید و هر مدرکی که نشان دهد 3 سال در آنجا کار می کرده اید ارائه کنید . اگر نوشته داده اید که حق  و حقوق تان را گرفته اید اگر با جزئیات ننوشته اید که چقدر برای عیدی گرفته اید هیچ مشکلی پیش نمی آید . اگر در رای اداره کار بازگشت به کار تائید نشد با همان رای به تامین اجتماعی مراجعه کنید برای دریافت مقرری بیمه بیکاری ! 

3- نیروی پیمانکاری شرکت گاز هستم که بعد از ۸ سال از شرکتی به حجمی تبدیل شدم.از وقتی حجمی شدیم فیش ندادند و جمعه کاری و تعطیل کاریمون حذف شده است و هنوز قرارداد امضا نکردند باهامون .از لحاظ اداره کار می شود کاری کرد قراردادمون بشود شرکتی ؟  تنها در مشاغل باغبانی ، خدماتی ، طبخ غذا و موارد مشابه می توان کار را به صورت حجمی واگذار کرد که البته باز هم حقوق کارگر باید رعایت گردد . البته این نیروهای حجمی بحثی است که برای ندادن حقوق و مزایا در بسیاری از ادارت به راه افتاده است . به نظر من بهتر است ابتدا به امور اداری شرکت گاز و اگر نتیجه نگرفتید به اداره کار منطقه مراجعه کنید . 

4- سلام خسته نباشید ! راجع به بیمه قالیبافی از خدمتتان سوال داشتم . مادرم بافنده هستند و حدود ده سال می شود که حق بیمه واریز می کنند . الان ۴۶ سال دارند . تا چند سال دیگر باید بیمه پرداخت کنند تا بتوانند بازنشسته بشوند ؟ حقوقی که بابت بازنشستگی می گیرند معادل میانگین مبلغی است که وزارت کار به عنوان حقوق پایه  در دو سال آخر اعلام می کند ؟ الان بخواهند با ده سال سابقه از کارافتادگی بگیرند چقدر به ایشان مستمری می دهند ؟ یا باید 20 سال سابقه داشته باشند یا 55 سال سن ! اگر 20 سال سابقه داشته باشند حداقل حقوق اداره کار را می گیرند و اگر کمتر سابقه داشته باشند با 55 سال سن حقوق شان کمتر می شود . اگر ازکارافتاده کلی شوند حداقل حقوق اداره کار را می گیرند .  

5- حقیقت این است که ما حدود۷۰ کارگر هستیم دریک کارگاه تولیدی که کارفرما حدود ۸ ماه نه حقوق داده است نه بیمه پرداخت کرده است . ماهم قرار گذاشتیم فردا صبح برویم اداره کار . ولی خیلی وارد نیستیم که باید چکار کنیم ؟! ازشما کمک می خواهیم ! اگر اینکار را بکنید خیلی ممنون می شویم ؟ البته الان که جواب می دهم احتمالا دیگر دیر شده است . فرمی باید پر کنید که تمام آن چیزهایی که به شما پرداخت نشده است اعم از حقوق ، عیدی ، سنوات ، بن خواروبار ، حق اولاد ، پایه سنوات و ... را در آن بنویسید . بعد از جلسه تحقیق زمانی برای جلسه تشخیص مشخص می شود و اگر قبل از آن با کارفرما به توافق نرسیده باشید که احتمالا نرسیده اید هیات تشخیص در این زمینه رای می دهد . 

6- امروز رفتم در یک شرکت نیمه خصوصی ! مدارک استخدامی که امروز دادند تکمیل کنم آزمایشات برای صدور دفترچه تامین اجتماعی هم بود . می خواستم بدانم مصرف متادون رو هم نشان می دهد ؟ یا برای آزمایش دفترچه بیمه فقط آزمایش مورفین  رو در نظر می گیرند ؟ هیچکدام اهمیت خاصی ندارد و اصلا تامین اجتماعی کاری به مواد اعتیاد آور ندارد . 

7- من یک سوال درباره حق السعی دارم . در یک شرکت به عنوان حسابدار مشغول به کار شدم . کارفرما ساکن آلمان هستند اما زمانی که من برای مصاحبه رفتم در شرکت بودند و با هم صحبت کردیم و قرار شد از فردا صبح بروم سر کار . من با توجه به این که مطلقه و مستاجر هستم و تقریبا ۹ سال هم سابقه کار هیچ توافقی بابت ۲ هفته کارآموزی با ایشان نداشتم . بعد از یک هفته کار مهندس گفتند ما تصمیم گرفتیم تا عید بدون قرار داد و با ماهی ۱ میلیون شما را استخدام کنیم و بعد از عید قرار داد تنظیم کنیم . ایشون رفتند سفر و وقتی برگشتند با همکارها دست و روبوسی کردند و من فقط سلام و خوش آمد گویی کردم و برای دست و روبوسی جلو نرفتم . فردایش به من گفتند  رفتار من پرستیژ کاری ایشان را پایین می آورد و عذر من را خواستند . در پرداخت حقوق هم صرفا حقوق پایه را ملاک گذاشتند و ۲ هفته را هم به عنوان کاراموز فاقد حقوق اعلام کردند .  شکایت کردم و نماینده ایشون شروع کار من را ۲ هفته خلاف واقع اعلام کرد . به استناد پرینت بانک و ارتباط کارت من و دستگاه پوز خواستم اثبات کنم که گفتن یک روز فرم پر کرده ، یه روز مصاحبه و ... .  اداره کار هیات تشخیص بازرس مشخص کردند و بازرس هم مدت یک ماه برای اعلام نتیجه مشخص کرده است . با توجه به این که کارفرما رابطه کاری را قبول داره و قرارداد هم نداریم و هیچ علت قابل قبولی برای اخراج ندارد آیا حتی قبول ادعای کارفرما بابت ۲ هفته حق السعی تا مدت صدور رای به بنده تعلق می گیرد . چون من درخواست بازگشت به کار دادم و نماینده کارفرما گفت امکان همکاری نداریم ؟! ابتدا بگویم که از این اتفاقات که در جامعه ما و در محیط های کاری می افتد بسیار متاسفم . اتفاقاتی که همه گیر شده است و باعث ناراحتی است و هیچ راه حلی هم ندارد . اگر قرارداد نداشته باشید 2 هفته کارآموزی هیچ مبنایی ندارد . تا زمان صدور رای به شما حق السعی تعلق می گیرد چون در این زمان ها شما عملا پا در هوا هستید . 

8- من تا دی ماه بیمه بیکاری گرفتم (5 ماه) . از بهمن رفتم سرکار حالا برای قطع بیمه بیکاری باید چکار کنم؟ چقدر وقت دارم اطلاع بدهم؟ قبل اینکه به بیمه اطلاع بدهم باید برای حضور و غیاب به  اداره کار بروم؟ ویک سوال دیگر اینکه در سوابق بیمه فقط تعداد روزهای بیمه وارد شده و دستمزد خالی است ، چون برای بیمه بیکاری است دستمزد صفر وارد شده ؟ باید به محض رفتن سر کار اطلاع دهید وگرنه اگر سر کار باشید و مقرری بیمه بیکاری پرداخت گردد بازپس گرفته می شود . بله برای مقرری بیمه بیکاری دستمزد صفر وارد می شود و مشکلی هم نیست . 

9- هزینه بیمه تکمیلی بسیجیان چقدر است ؟ ماهیانه حدود 50 هزار تومان است . 

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .