مشاوره تامین اجتماعی !1- می خواستم ببینم آرماتور بندی و قالب بندی جزء مشاغل سخت است ؟ ممنون می شوم اگر جواب بدهید ؟ باید توسط هیات تفکیک مشاغل سخت و زیان آور اداره کار شرایط بررسی شود . البته معمولا آرماتور بندی و قالب بندی جزء مشاغل سخت محسوب می گردد . 

2- با سلام. پدر من 13 سال سابقه پرداخت بیمه قالیبافان داشت که در فروردین 96 به سن 60 سال رسید. فروردین ماه 6 میلیون تومان گرفتند ولی با 10 سال سابقه و با حکم 340 هزارتومنی بازنشست کردند. آیا این قانونی است؟ نباید 20 ساله می شد؟ ممنون از لطف شما ؟ با 13 سال سابقه بازنشست کرده اند . اگر با 20 سال بازنشست می کردند حداقل حقوق قانون کار را می گرفت . بله قانونی است . 

3- اگر کارفرما حدود یک سال در لیست بیمه عنوان شغل را اشتباه درج کند آیا می تواند بعدا آن را تغییر دهد؟ نه . بعد از 6 ماه قطعی می شود . برای زمان های کمتر نیز اگر منتهی به تعهدات شود چنین چیزی امکانپذیر نیست . 

4- می خواستم بدانم چطور می شود خدمت سربازی  را جزء سابقه بیمه کار حساب کرد ؟ اگر قبل از مرداد ماه 1385 خدمت تان تمام شده باشد و قبل و بعد از خدمت هم بیمه پرداز بوده باشید به صورت مجانی جزء سابقه بیمه تان حساب می گردد و کافی است به شعبه بیمه درخواست دهید . در بقیه موارد در صورت گذراندن خدمت سربازی ، حق بیمه آن با توجه به میزان حق بیمه 2 سال اخیرتان محاسبه و پس از پرداخت آن به صورت نقد و یا قسطی برایتان به عنوان سابقه بیمه محاسبه می گردد .  

5- یک نمونه لایحه دفاعیه بیمه برای اعتراض به بدهی حاصل از حسابرسی دارم. می خواهم نحوه کلاسه بندی و رفرنس موضوعات رو بدانم ؟ سوالتان کمی کلی است . وقتی می خواهید به هیات های بدوی و تجدید نظر تشخیص مطالبات سازمان شکایت کنید فرمی به شما داده می شود که یکی از گزینه ها را انتخاب می کنید و با توجه به ان گزینه توضیح داده و مدارک تان را ضمیمه می کنید و سپس در جلسه برای دفاع شفاهی از خود شرکت می کنید .

6- باسلام خدمت شما. بنده مدت 7ماه در یک مغازه آش وحلیم صبحها سرکار بوده ام و بعداز ظهرها با ماشین برای همان کارفرما برای مغازه خرید انجام می دادم وبعد از این مدت کارفرما عذر بنده را خواست . ولی توی این مدت حق وحقوق بنده وبیمه پرداخت شده است . حال با این اوصاف می توانم ازبیمه بیکاری استفاده نمایم ؟ برای دریافت بیمه بیکاری چه مدت باید در یک مغازه کار کرد که از بیمه بیکاری برخوردار بشویم ؟ باسابقه کلی که جمعا 8 سال می شود ؟ لطفا راهنمایی فرمایید ؟ بله می توانید از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنید . اگر مجرد باشید 12 ماه مقرری به شما تعلق می گیرد و اگر متاهل باشید به شما 18 ماه تعلق می گیرد . 

7- دکتر بابت بیماریم دو ماه استراحت پزشکی به من داد.  حالا که رفتم تامین اجتماعی می گویند بیماریت مادرزادی بوده و چیزی بهت تعلق نمی گیرد . در صورتی که یه کلاف رگ در مغزم بوده که کنارش یک رگ پاره شده و باعث خونریزی در مغزم شده است. دکتر با جراحی ، لخته خونی رو از داخل سرم بر داشته است. حالا  اون کلاف رگ (که بیماری مادرزادی بوده ) به برداشتن لخته ربط دارد؟ و آیا دریافت حقوق استراحت پزشکی واقعا تعلق نمی گیرد ؟ چون کارمندهای تامین اجتماعی با شک و تردید می گویند که تعلق نمی گیرد. نظر شما چیه؟ نه اشتباه کرده اند . احتمالا با درخواست ازکارافتادگی اشتباه گرفته اند . باید شما را به شورای پزشکی معرفی کنند و با تائید شورای به شما تعلق می گیرد . 2 ماه معمولا نباید مشکل ساز شود . البته در همان شعبه اگر با مسئول فنی شعبه صحبت کنید احتمالا به نتیجه می رسید .  

8- اگر کارگر طی اقرارنامه  صریح ازحق بیمه خود صرف نظر کند ویا با دریافت مبلغی آنرا با کار فرما صلح کند . آیا دوباره می تواند شکایت کند ؟ صریحا و کتبا از شکایت خود صرف نظر کند ؟ بله می تواند شکایت کند . این موضوع صرفا بین کارگر و کارفرما نیست . تامین اجتماعی هم یکی از طرفین است . هر وقت شکایت کند به نتیجه می رسد چون ماده 148 قانون کار است و قابل صلح کردن نیست . 

9- من ودختر 17 ساله ام مدت 15 سال است به علت فوت همسر اولم مستمری بگیر تامین اجتماعی هستیم . بعد از دو سال ازدواج موقت کردم به خاطر مستمری و الان یک پسر دوازده ساله هم دارم . حدود ده سال پیش شناسنامم رو دادم ثبت چون خیس شده بود شناسنامه جدید گرفتم . نمی دانم چی شده بود که اسم پسرم رو داخلش دیگه نبود . من هم برای اینکه فکر می کردم بیمه بهم گیر می دهد دنبالش نرفتم وفقط اسم دخترم داخلش هست . بنده شاغلم و می خواهم پسرم رو بیمه خودم کنم ! آیا اگر بروم دنبال کارهای شناسنامه واسم پسرم رو وارد کنم با تامین اجتماعی به خاطر حقوق به مشکل برمی خورم ؟ وباید چکار کنم؟ سوال دیگه ای هم داشتم آیا با اینکه مستمری می گیریم بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره ؟ نه به مشکل بر نمی خورید و چون خودتان زنده هستید تامین اجتماعی مشکلی با این موضوع ندارد . بله مقرری بیمه بیکاری نیز به شما تعلق می گیرد . 

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .