دیه و ابهامات آن !1- خسته نباشيد . برادر بنده پنج شنبه با موتور بود كه با يک ماشين تصادف كرد و ماشين مقصر بود ! الان بيمارستان است و كتف چپش در رفته ! البته براي بار سوم و درشت ني پایش شكسته كه قرار است روز دوشنبه عمل بشود .  مي خواستم بدانم اگر بيمارستان خصوصي برود هزينه بيمارستان با چه كسي است و به چه صورتی است ؟ و اينكه ديه اش چقدر است؟ و اينكه كتفش چون براي بار سوم است كه در مي رود آيا ديه تعلق ميگيرد ؟ امیدوارم با اورژانس به بیمارستان برده شده باشد . هزینه بیمارستان تا 2 ماه بر عهده دولت است ولی با تعرفه بیمارستان دولتی ! بنابراین هزینه های اضافی را باید از جیب پرداخت کنید . دیه شکستگی پایش چون خوب می شود 8 درصد دیه کامل است معادل 16 میلیون و 800 هزار تومان و اگر خوب  نشود یا با عیب درمان شود 10 درصد است  معادل 21 میلیون تومان . بابت کتفش ارش تعلق می گیرد و پزشکی قانونی با معاینه میزان آن را مشخص می کند . معمولا بین 4 تا 8 درصد !

2-  ارش کاهش سطح هوشیاری شدید چقدر است ؟ بعد از ۲ روز به هوش آمدن با دستگاه نفس می کشیدند و این ارش را پزشک قانونی تعیین می کنند یا دادگاه ؟ چطور می توانیم بفهمیم قصور در صدور رای انجام نشده است ؟ ارش توسط پزشکی قانونی مشخص می گردد . فکر کنم حدود 39 درصد در نظر می گیرند . 

3- در مورد دیه از شما یک سوال داشتم اگه کمکم کنید واقعا ممنون می شوم ازتان ! چند وقت قبل با موتور توی جاده تصادف کردم و از پشت ماشین زد بهم . بعد از آن جراحات شدیدی گرفتم و به خاطر ضربه ای که به سرم وارد شد تقریبا حس بویایی رو از دست دادم و من را فرستادن پزشکی قانونی . در معاینات پزشکی قانونی این موارد برایم ذکر شد

  1. پارگی تاندون و مینسک زانو
  2. کوفتگی و جراحات شدید و کشیدگی  گردن و کمر
  3. زخمی شدن ساق پا و مچ پا
  4. انحراف تیغه بینی و چسبیدگی بینی
  5. از دست دادن حس بویایی بر اثر ضربه به سر

می خواستم ببینم چند در صد دادگاه برایم دیه تعیین می کند و بابت دیه انتظار چه مبلغی رو می توانم داشته باشم ؟  من پیک موتوریم الان 2 ماه توی خونه افتادم و از کار بیکار شدم ؟! 

  1. بابت پارگی تاندون و میسنک زانو حدودا 8 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 16 میلیون و 800 هزار تومان 
  2. باید در معاینه مجدد نوع جراحت مشخص شود . 
  3. ارش دارد و به نظر من حدود 4 درصد است معادل 8 میلیون و 400 هزار تومان 
  4. اگر حس بویایی تان را به طور کامل از دست بدهید معادل دیه کامل دیه دارد ولی اگر اینگونه نباشد به نسبت محاسبه می شود . دیه کامل 210 میلیون تومان است . البته حس بویایی معمولا با التیام بینی باز می گردد . 
4- سلام و درود ! آیا به کبودی ران هنگام تصادف که به تائید پزشکی قانونی رسیده دیه تعلق می گیرد ؟ دیه کبودی چند تومان می باشد ؟ بله 0.15 درصد دیه تعلق می گیرد . معادل 315 هزار تومان .

5- بنده طی تصادفی که کردم (96/6/20) دچار آسیب های جدی شدم منجمله شکستن استخوان ترقوه . می خواستم بپرسم درمان با پلاتین در دیه شکستکی مورد نظر تاثیر دارد یا نه ؟ چونکه در نظریه پزشکی قانونی و رای دادگاه اصلا اشاره ای به پلاتین نشده و مبلغ 8.400.000 تومان دیه معین شده است. متاسفانه هنوز از ناحیه شانه سمت راست درد دارم و به میزانی کم کاری در شانه ام وجود دارد . البته 3 روز تا پایان فرصت 20 روزه اعتراض به رای دادگاه هنوز فرصت دارم.  ممنون می شوم اگر راهنماییم بکنید ؟ برای شما 4 درصد دیه تعیین کرده اند که به این معنا است که ترقوه به خوبی درمان شده است . داشتن پلاتین یا نداشتن آن اهمیت خاصی ندارد مگر اینکه پلاتین دائمی شود که باید برای آن ارش جداگانه ای در نظر گرفت . اگر درد در شانه تان احساس می کنید که ادامه دار باشد احتمال دارد توسط پزشکی قانونی برای آن ارش جداگانه در نظر گرفته شود . 

6- هفته گذشته به همراه خانواده ام دچار یک سانحه تصادف شدیم که سرم دچار شکستگی به طول ۱۰سانت و عمق نیم سانت شد . می خواستم بپرسم چه مقدار دیه به من تعلق می گیرد ؟ هم عمق آن است . احتمالا اگر فقط یک جراحت و شکستگی باشد 3 درصد بابت متلاحمه بودن زخم تعلق می گیرد .  حدود 2 درصد هم ارش تعلق می گیرد احتمالا ! معادل 10 میلیون و 500 هزار تومان .

7- جسارتا یک سوال داشتم. ما یک مورد تصادف داشتیم که به لحاظ دوری محل تصادف و پارکینگ رفتن با اینکه زیاندیده حادثه هم بودیم سر صحنه و روی کروکی به طرف رضایت دادیم ولی بعد چند روز علایم بیماری و اذیت هنوز باقی هست . می خواستم بدانم با اینکه رضایت دادیم دوباره می توانیم شکایت بدیم و تقاضای دیه بکنیم ؟ بله می توانید شکایت کنید . البته امیدوارم کروکی داشته باشید . به کلانتری مراجعه کرده و شکایت کنید . اگر کروکی نداشته باشید به هیات حل اختلاف مراجعه کرده و کروکی بگیرید . با نامه کلانتری به دادسرا و با نامه دادسرا به پزشکی قانونی مراجعه کنید . 

8- من را برق گرفته است و سوختگی درجه 3 گفتند .  سوختگی 8 درصد است و از رانم پوست گذاشتند ، دیه آن چقدر می شود ؟   12 درصد  دیه دارد . 25 میلیون و 200 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 . بابت پوست گذاشتن هم ارش جداگانه تعلق می گیرد.

9- سلام وقت بخیر . ببخشید مزاحم شدم . می خواستم بدانم اگر کسی خودش مایل به تجمیع سوابق خود نباشد و آنچه که در سیستم وارد شده مثلا شش سال وقفه دارد در صورتی که اگر مراجعه کند و در خواست تجمیع بدهد بازنشسته می شود.  آیا راهی وجود د ارد که او را بازنشسته اعلام کرد ، با توجه به منع استخدام افراد بازنشسته . این شخص پرونده بیمه این سال هایی که بیمه شده و ثبت نشده را دارد ولی خود برای ثبت در سیستم مراجعه نمی کند ؟ بسته به مکانی دارد که در آنجا استخدام شده است . نهایتا تا 35 سال پرداخت حق بیمه می تواند بماند . البته تا 35 سال سابقه نمی توان به اجبار فرد را بازنشسته کرد ولی از آن سال به بعد در صورت اطلاع رسانی به شعبه می توان وی را بازنشسته نمود . 

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .