از کارشناس دیه بپرسید ؟1- من یک ماه پیش تصادف کردم بد ! شیشه یک پره از بینیم را پاره کرد ، اما طوری نبود که جدا شه اما نصف بیشترشو برید لطف می کنید بگوئید که دیش چقدر است  ؟ طوری بود که عملش کردم ؟ احتمالا از نوع متلاحمه است و حداقل 3 درصد دیه دارد . بابت عمل هم حتما ارش تعلق می گیرد . بنابراین به نظر من 4 درصد دیه و ارش حداقل تعلق می گیرد معادل 8 میلیون و 400 هزار تومان . 

2-  ارش چیست ؟  به طور عامیانه برایم توضیح بدهید ممنون می شوم ؟ ارش همان دیه است .  میزان دیه بعضی آسیب ها در قانون اسلام آمده است . بعضی ها نیامده است و توسط پزشکی قانونی درصد آن اعلام می گردد . به این دیه هایی که در قانون اسلام نیامده است ارش می گویند .

3- بنده چند ماه پیش سه تا از انگشتان دست راست کارگرم با دستگاه برش ام دی اف قطع شد . حالا شکایت کرده و دیه می خواهد و من باید دیه را از جیبم بدهم . حالا خواستم بدونم اداره بیمه یا اداره کار مبلغی که من باید پرداخت کنم به من برمی گرداند ؟ با یک وکیل صحبت کردم گفت پرونده رو به من واگذار کن من می گیرم ! حالا خواستم اول از تجربه شما استفاده کنم اگر می شود راهنماییم کنید ممنون می شوم ؟ سازمان تامین اجتماعی بابت این موضوع یا غرامت نقص عضو و یا ازکارافتادگی جزئی می دهد که بابت هر دو به صورت یکجا یا ماهیانه مبلغی به بیمه شده پرداخت می گردد اگر در زمان حادثه بیمه تامین اجتماعی بوده باشد . شما بابت دیه باید به ایشان مبلغی پرداخت کنید و هیچ کس این پول را به شما نمی دهد غیر از بیمه مسئولیت تان اگر داشته باشید ! وکیل اشتباه فرموده اند !!

4- دیه شکستگی استخوان شماره 5 پا چقدر است ؟ 4/5 از 1/5 از 1/10 دیه کامل که می شود 16/1000 دیه کامل معادل 3 میلیون و 360 هزار تومان .

5- ببخشید دیه ای که بیمه می دهد شامل بیکاری هم می شود ؟ مثلا شخص بر اثر حادثه ۹  ماه نتوانسته کار کند . حالا این مدت بیکاری شخص را بیمه می پردازد یا خیر؟ نه بیمه نمی پردازد . باید بر علیه مسبب حادثه به دادگاه شکایت کنید . دادگاه می تواند مبلغی جداگانه برای آن در نظر بگیرد و یا اینکه ممکن است همان دیه را کافی بداند . 

6- بنده حدود دو ماه پیش تصادف کردم که این تصادف باعث خونریزی کبد بنده شد که سه بار زیر تیغ جراحی(عمل)رفتم . این تصادف باعث شکستگی دو دنده ، شکستگی پیشانی بدون جابجایی  و حدود 30 بخیه در ناحیه شکم و پیشانی به اینجانب زده شد ه است . بنده می خواهم بدانم که چند درصد از بیمه به اینجانب تعلق می گیرد ؟ بابت هر دنده اگر محیط به قلب باشد 2.5 درصد دیه کامل و اگر نباشد 1 درصد دیه در نظر گرفته می شود .  بابت شکستگی پیشانی ارش دارد و معمولا بین 5 تا 10 درصد تعلق می گیرد . بابت جراحت ها بستگی به عمق شان دارد . هر درصد دیه کامل به نرخ سال 1396 معادل 2 میلیون و 100 هزار تومان می شود . 

7- من به عنوان مسافر درون خودرو شخصی فردی بودم و  در صندلی عقب نشسته بودم که به علت سرعت غیر مجاز راننده خودرو چپ کرد و باعث شکستگی استخوان ترقوه و آسیب به دیگر جاهای بنده شد . آیا در این حادثه راننده مقصر صد درصد است ؟ بیمه و گواهینامه هم داشته است ؟ بله مقصر است ومی توانید با گواهی پزشکی قانونی و از طریق رای دادگاه ، از بیمه ایشان دیه تان را بگیرید . 

8- سلام من در تصادفی که طرف مقابل مقصر شناخته شده است رباط و مینیسک پایم تا نصفه پاره شدند . بینیم هم شکسته و انحراف پیدا کرده است . خواستم بدانم دیه من چقدر می شود ؟ می شود لطفا دیه اش را مشخص کنید ؟ بابت رباط اگر جانبی باشد و کامل پاره شده باشد 4 درصد دیه کامل تعلق  می گیرد . اما اگر رباط صلیبی باشد و کامل پاره شود 8 درصد دیه کامل تعلق می گیرد . بابت مینیسک هم در صورت پارگی 8 درصد دیه تعلق می گیرد . در صورتی که مقداری پاره شده باشد به نسبت محاسبه می شود . بابت بینی 4 درصد دیه تعلق می گیرد و بابت انحراف آن نیز ارش تعلق می گیرد . هر درصد دیه هم به نرخ دیه سال 1396 معادل 2 میلیون و 100 هزار تومان می باشد . 

9- سلام لطفا مقدار دیه موارد زیر را حساب کنید : 

  1. ارش پارگی سمت چپ گردن در دو ناحیه مجموعا چهار درصد دیه کامل
  2.  ارش ساییدگی سمت چپ گردن + سرشانه چپ در دو ناحیه مجموعا معادل دو درصد دیه کامل
  3.  شکستگی استخوان ران چپ بصورت مطلوب التیام یافته است . 
  4. ران پای من در قسمت تروکانتر بزرگ شکسته اما در نامه پزشک قانونی فقط ذکر شده استخوان ران آیا در مقدار دیه تاثیر دارد ؟ 
  • 4 درصد دیه کامل معادل 8 میلیون و 400 هزار تومان 
  • 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 200 هزار تومان 
  • 8 درصد دیه کامل معادل 16 میلیون و 800 هزار تومان 
  • نه تاثیری ندارد . 

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .