افزایش بیمه شخص ثالث در سال 971- من خودروی ماکسیمایی دارم مدل۸۵ . وقتی خریدم روی بیمه اش ۱۳سال تخفیف بیمه داشت . البته از آن تخفیف هایی که یک زمانی از بیمه دیگر می شد روی بیمه دیگر بذاریم . بگذریم دو سال هم بیمه اش کردم با احتساب ۸ سال تخفیف کامل . از۱۹ خرداد ۹۵ که بیمه ام منقضی شده تا حالا ماشین در خانه خوابیده بوده است . ممکن است بفرمایید چقدر جریمه شامل حالم می شود و آیا راهی برای کم کردن جریمه هست یا نه ؟ ممنون و متشکر ؟ براساس قانون جدیدی که آمده است و از اسفند ماه اجرا می گردد به ازاء هر روز تاخیر حق بیمه با تخفیف محاسبه شده و از شما گرفته می شود . طبق قانون قدیم در صورتی که تاخیر بیش از 1 سال بود برای محاسبه دیرکرد تخفیف ها در نظر گرفته نمی شد. 

2- در سال ۹۴من تصادف کردم . ما را ماشین زد . من با موتور بودم و ماشین با ما برخورد کرد . دستم شکست پایم و آرنج دستم زخمی شد ولی راننده گواهی نامه نداشت و الان مقصر شناخته شده و دیه را هم قانون بریده است .  الان می گوید من برگ بیمه را نمی دهم چون که اداره بیمه از من پس می گیرد . می گوید می روم زندان وبیمه ام راهم نمی دهم ! دست تو را هم چیزی نمی گیرد . برو برای من رضایت بده وگرنه من می روم زندان و زندانی ام رامی کشم ؟! حالا شما چه راهنمایی می کنید  ؟! باتشکر ! منتظر پاسخ  شما هستم ؟  ایشان وقتی گواهینامه نداشته است بیمه ، دیه شما را می دهد و با گرفتن ضمانت از ایشان پس می گیرد  . این حرف ها بلوف است . شما از طریق دادگاه و با رای دادگاه اقدام کنید و اگر ایشان به بیمه نیامد دستور جلب ایشان را بگیرید . این مشکل شما نیست و مطمئن باشید تا ابد نمی توانند در زندان بمانند ! 

3- ماشین من تیبا مدل 95 برج 7 هست ! دیروز تصادف داشتم از عقب بهم زدند ! کف صندوق و گوشه در صندوق خم شده و یک مقدار جمع شد ! افت قیمت بهش تعلق می گیرد ؟ بله افت قیمت به آن تعلق می گیرد . حدود 5 درصد قیمت ماشین . 

4- ببخشید فرانشیز را دادسرا تعیین می کند یا دادگاه ؟ البته بیمه من  ایران است ؟! نه . اگر مقصر به علت اشتباه خطر آفرین باعث حادثه شده باشد با توجه به تعداد دفعات فرانشیز تعیین می شود که معمولا از 2.5 درصد شروع می شود . جزء قانون بیمه است .

5- وقتتان بخیر !  جسارتا  بنده حدود 5 سال در بازار تهران به عنوان فروشنده ، فاقد بیمه ، مرخصی و اضافه کار کار کردم  .  خواستم بپرسم می توانم برای حق بیمه ، مرخصی ، عیدی ، سنوات و ... اقدام کنم ؟  و اینکه خودم ترک کار کردم  بخاطر مشکلی که با کارفرما داشتم  و ایشان یک ماه حقوق قبل من یا به عبارتی یک عیدی به من ندادند ! متشکر می شوم راهنماییم کنید ؟ در این که می توانید شکایت کنید که هیچ بحثی نیست . مهم این است که بتوانید به نتیجه برسید . به نظر من باید مدارک کارکردتان کامل باشد که شامل مدارکی مانند گواهی پرداخت حقوق به بانک ، فیش حقوق و یا هر نوع مدرک دیگر ! اگر ندارید با تقبل هزینه باید درخواست بازرسی و کارشناسی موضوع را بدهید . 

6- ببخشید مزاحم شدم برای بیمه تکمیلی کل خانواده می توانند استفاده کنند یا فقط همسر یا فرزند زیر۱۵سال  تشکیل پرونده نمی خواهد برای بیمه تکمیلی ؟! ممنونم اززحماتتان ؟ همه اعضای خانواده می توانند استفاده کنند . 

7- من از سال ۹۳ بعنوان مدرس دانشگاه جذب شدم که در نامه ای که از دانشگاه گرفتم کد استادی ام با عنوان مدرس نوشته شده و از کلمه حق التدریس اصلا استفاده نشده است .  این ترم می گویند کلاس برای من بدلیل کمبود دانشجو ندارند . بیمه هم برایم رد نکردند ! در ضمن دو سال اول بدون قرارداد بودم و بعدش با قرارداد حق التدریس ادامه همکاری دادم . می خواستم بدانم شامل قانون کار می شوم یا نه ؟ البته با من قرارداد ندارند فقط سال ۹۵ یعنی دو سال بعد از شروع کارم، فرم استاد مدعو پر کردم به تاریخ ۹۵ . لطفا راهنمایی بفرمایید.  منتظر هستم . اگر قانون کار باشم هیات علمی با قرارداد دایم محسوب می شوم و اگر گفتند از طریق وزارتخانه جذب نشدم بازهم حق با من است یا نه ؟ تا وقتی که استخدام رسمی نشده اید مشمول قانون کار می شوید . 

8- در هفته پیش در راهرو پرسنل در شرکت کارشناسان لیزر شرکت داشتند ! لیزری رو تست و آزمایش می کردند و بنده که در اتاقم بودم ودرب اتاق که به درون آن راهرو است و در مسیر تستهای آنان قرار داشت و بنده بی خبر از درب اتاق بیرون آمدم ودر مسیر تست آنها قرار گرفتم که در کسری از ثانیه برحسب اتفاق در اثر شلیک لیزر به چشم بنده اصابت کرد و شبکیه چشمم آسیب دید و دید مرکزی چشم چپم رو از دست دادم و به گفته پزشکان متعدد که رفتم متاسفانه قابل درمان نیست ! حال این واقعه برای من شامل از کار افتادگی می شود که اقدام کنم و چه باید بکنم در ضمن غرامت دیه چشمم را هم کارفرما تقبل کرده است. با تشکر و ممنون ؟! در صورتیکه یک چشم باشد نمی توانید از کارافتاده کلی شوید ولی اگر حادثه ناشی از کار تلقی شود قطعا ازکارافتاده جزئی می شوید . 

9- من یک سوال داشتم خدمتتان ! ممنون می شوم جواب دهید ؟! من حدود نه سال است که سابقه بیمه قالی بافی دارم البته دو سال اول با نرخ هفت درصد پرداخت کردم . الان حدود یک ماه است که پیوند کلیه انجام دادم ! می خواستم بدانم اگر الان برای از کار افتادگی اقدام کنم کمیسیون موافقت می کند یا نه و اگه موافقت بشود میزان حقوق از کار افتادگی که به من پرداخت می شود چقدر است ؟ بستگی به این دارد که عمل موفقیت آمیز بوده است و یا نه و چه عوارضی داشته است . اگر با ازکارافتادگی کلی شما موافقت شود حداقل مستمری طبق قانون کار را می گیرید . 

 10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .