عدم واریز بیمه بیکاری !1- خسته نباشید ! من مشمول دریافت بیمه بیکاری شدم و دو ماه بیمه بیکاری دریافت کردم ولی الآن قطع شده است . با بیمه که تماس گرفتم گفتند فرم شماره 8 روی پرونده ات نیست . که گفتم آن را آوردم. مسئول بیمه گفت این فرم هر ماهه باید از طرف اداره کار و یا توسط خودتان برای ما ارسال بشود ! آیا چنین چیزی هست یا منظورش فرم شماره 5 (حضور و غیاب) بوده است ؟ البته من محل کارم اصفهان بود و بیمه ام تهران رد می شد . ممنون می شوم راهنمایی کنید ؟ فرم شماره 5 فرم حضور و غیاب است و احتمالا منظورشان همین بوده است . فرم شماره 8 فرم برقراری بیمه بیکاری و شامل مشخصات فرد است و تنها باید یک بار توسط اداره کار یا خودتان به شعبه تحویل داده شود .  

2- ببخشید اگر بد موقع مزاحم می شوم . من یک کارفرما هستم که برج  11 سال 94 شرکتم تعطیل شد . تعطیلی را مکتوب به اداره کار اعلام کردم . ضمن اینکه قرارداد پرسنلم را هم دارم که پایان برج 11 سال 94 قرارداد تمام می شد . اما متاسفانه پایان کار را به تامین اجتماعی اعلام نکردم و تصور کردم اعلام به اداره کار کفایت می کند . الان تا برج 9 سال 95 که بازرس تامین اجتماعی رفته و تعطیلی شرکت را گزارش کرده به پرداخت حق بیمه محکوم شدم که مبلغ زیادی هم هست چون 30 پرسنل داشتم . الان باید چکار کنم؟ یعنی برای یک سهل انگاری باید 10 ماه بیمه برای کارگاه تعطیل پرداخت کنم؟ ضمن اینکه بسیاری از پرسنلم رفتند و جاهای دیگر مشغول به کار شدند ؟  الان باید به هیات بدوی تشخیص مطالبات سازمان که در همان شعبه است اعتراض کنید اگر زمانتان تمام نشده است . مرحله بعد به هیات تجدید نظر شکایت کنید . مدارک تعطیلی کارگاه و اعلام به اداره کار را به همراه داشته باشید و البته گواهی کار پرسنل و حقوق های پرداختی به آنها تا آن زمان ! نهایتا می توانید اگر به نتیجه نرسیدید که به نظر من می رسید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید . 

3- آقای نصر با سلام و خسته نباشید سوالی داشتم خدمتت ! من حدود ۱۰ سال بیمه تامین اجتماعی دارم و الان ۷ سال تو سپاه مشغول به خدمت هستم . آیا می توان بیمه تامین اجتماعی را به نیروی مسلح اضافه کرد لطفا راهنماییم کنید ؟ متاسفانه سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در این زمینه همکاری نمی کند و نمی توان سوابق تامین اجتماعی را به سوابق نیروهای مسلح اضافه کرد . البته کار غیر قانونی نیست ولی آنچه که دیده ام موافقت نمی کنند . 

4- من یک مدت ۱۱ ماه و ۱۰ روز در کارگاهی کار کردم و بیمه ام به کمال واریز شده است. آیا بیمه بیکاری بمن تعلق می گیرد ؟ اگر صرفا همین سابقه را داشته باشید نه ولی اگر قبل از این هم سابقه داشته باشید و در حین قرارداد بیکار شده باشید بله تعلق می گیرد . 

5- بنده اگر بیمه مشاغل آزاد ۱۸ درصد را اگر به حساب بریزم و دفترچه بیمه تامین اجتماعی هم بگیرم، آیا می توانم بر آن اساس از خدمات بیمه های تکمیلی مثل بیمه پارسیان استفاده کنم ؟ این دو موضوع هیچ ربطی به هم ندارند و باید حق بیمه جداگانه برای هر دو پرداخت کنید . 

6- شنیدم اگر تا قبل از تاریخ عقد به مدت ۷۲۰ روز سابقه بیمه داشته باشم ، خود سازمان بعنوان کمک بلاعوض حدود ۸۰۰ ، ۹۰۰ هزار تومان به تازه عقد کرده هدیه می دهد . آیا با بیمه مشاغل آزاد می شود آن ۷۲۰ روز سابقه رو ایجاد کرد؟ نه نمی شود . باید بیمه اجباری و مشمول قانون کار باشید . 

7- شرمنده ! بیمه تامین اجتماعی چند مدت بعد از دادن برگه استعلام مرخصی استعلاجی حقوق را واریز می کند ؟ معمولا 1 ماه !

8- پدر من وقتی فوت شد مادرش هنوز در قید حیات بود و از حقوق مستمری استفاده می کرد . حالا حدود یکسال است که مادربزرگم فوت کرده و در این مدت آیا عمه های من می توانند این حقوق را دریافت کرده باشند ! وقتی مادربزرگم فوت کرده است . چون مادربزرگ من ۳ اسفند پارسال فوت کرده و حقوق مادر من مهر سال بعد اضافه شده است . پول ۶ ماه این وسط چه می شود ؟ این مستمری به عمه های شما تعلق نمی گیرد . تنها به مادر و فرزندان دختر و یا پسر زیر 18 سال تعلق می گیرد . باید درخواست دهید تا به حساب مادرتان واریز نمایند . 

9- سلام ببخشید سوالی دیگر داشتم ؟! پدر من ۴۷سال سن دارد . به خاطر همین نتوانسته تا الان بازنشست بشود .  به خاطر شرایط سنیش حالا می تواند درخواست بازنشستگی بدهد با این شرایط که ۳۳ سال کار کرده و شرایط سنیش ؟ نه یا باید 50 سال سن داشته باشد و یا باید 35 سال سابقه داشته باشد . 35 سال سابقه بهتر است چون مستمری اش بیشتر می گردد . 

 10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .