اعتراض به حق بیمه تامین اجتماعی1- بنده بیمه کشاورزی می ریزم ! پدرم کارفرماست و عموی بنده هم در لیست ماست و پدرم کارفرمای هردویمان است ! آیا سخت و زیان آور به من تعلق می گیرد ؟ سخت وزیان آور بودنتان را باید اداره کار تشخیص دهد که بستگی به شغل تان دارد . اگر توسط اداره کار تائید گردد ، در لیست حق بیمه هم عنوان شغلی تان باید متناسب با شغل تان باشد و 4 درصد حق بیمه اضافه هم توسط کارفرما پرداخت گردد . 

2- سلام یک سوال داشتم ! ما یک سمعک خریدیم ۲میلیون ! بعد تمام مدارک را بردیم تامین اجتماعی گفت کمیسیون باید قبول کند برو۱۵روز دیگه بیا . بعد از۱۵روز توی نامه ای که رفتیم گرفتیم نوشته بود سمعک طبق ردیف۷ مورد تایید می باشد . می خواستم بدانم ردیف۷ چیست ؟ و بعدش معمولا چند روز  پول را می ریزند ؟ ردیف 7 ، یکی از بندهای جدول تائید اروتز و پروتز است و اهمیت خاصی ندارد . معمولا 1 ماه طول می کشد تا شعبه هزینه را پرداخت کند . 

3- من سه سال سابقه بیمه قبلا اجباری داشتم. تا آبان 96 هم 5 سال قالیبافی داشتم . الان چند ماهی است به خاطر انقضاء تاریخ مدارکم، نمی توانم بیمه را پرداخت کنم و بیمه باشم . الان سوالی که دارم این است که  آیا می توانم از آرتروز انگشتان دستم برای بازنشستگی استفاده کنم ؟ نه . آرتزوز باعث ازکارافتادگی کلی شما نمی شود . 

4- می خواستم ببینم بعد از تشکیل کمیسیون اگر نظر این بود که همسرم از کارافتاده شود چقدر طول می کشد تا حقوقش را بدهند ؟ مستمری از تاریخ جلسه کمیسیون برقرار می گردد . 

5- پدر من جانباز است و با 20 سال سابقه بیمه بازنشسته می شود . می خواستم بدانم اگر 10 سال سابقه عادی داشته باشد و 7 سال سابقه مشاغل سخت (جزیره کیش) با توجه به اینکه ضریب سابقه بیمه برای مشاغل سخت 1.5 میباشد (7*1.5=10.5) بنابراین با سابقه 20.5 سال بازنشسته می شود ؟ جانبازان در صورتی با 20 سال سابقه بازنشسته می شوند که در بخش دولتی یا نهادهای عمومی غیر دولتی مشغول باشند . مشاغل سخت و زیان آور برای مشمولین قانون کار است . در صورتیکه شرایط فوق را داشته باشید و هنگام بازنشستگی در نهادهای مربوطه باشید بله محاسبه تان درست است . 

6-  من پرستار هستم با ۲۰ سال و دو ماه سابقه درخواست بازنشستگی دادم . الان حدود ۲ ماه است مدیریت درمان استان تهران عوض شده است . موافقت نمی کنند و می گویند باید بیماری خاص یا شریط خاص داشته باشید ! لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم زود جواب بگیرم ؟ این موضوع ربطی به دکتر عدلی یا دکتر خسروانی ندارد . طبق دستورالعملی که چند ماه قبل مهندس جنانی صادر کردند پرستاران مشمول قانون تامین اجتماعی در تمام مراکز غیر ملکی تامین اجتماعی می توانند با 20 سال سابقه بازنشست شوند . برای همکاران هنوز دستور آن نیامده است . شاید یک راه شکایت به دیوان عدالت اداری است و یک راه دیگر اینکه منتظر بمانید تا دستورالعملی برای همکاران سازمان صادر شود . 

7- افراد جانباز یا توانخواهان عضو سازمانهای مربوطه اگر در شرایط کار سخت و زیان آور کارکنند آیا زودتر بازنشست می شوند یا خیر ؟ بله . در صورت تائید اداره کار زودتر بازنشسته می شوند . 

8- اگر بخواهم بدانم عنوان شغلیم در تامین اجتماعی چیست چکار باید بکنم ؟ چون در دو شعبه جدا و در دو شهرستان جدا حق بیمه ام واریز شده است و در سایت تامین اجتماعی نیز که وارد می شوم و کارنامه می گیرم عنوان شغلی ندارد . راه حل مطلع شدن از عنوان شغلیم چیست ؟ باید مستقیما به شعبه مراجعه کنید و از قسمت امور فنی بیمه شدگان این موضوع را بپرسید . 

9- سوالی داشتم درمورد بیمه قالی بافی . سالیانه باید قالی باف چقدر قالی ببافد ؟ و بیمه قالی بافی شامل تابلو فرش هم می شود؟ بستگی به نوع قالی و اندازه آن دارد . بازرس متخصص این کار آن را بررسی می کند . بله شامل تابلو فرش هم می شود . 

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .