بیمه سلامت ، خدمات درمانی و تامین اجتماعی1- شوهرم تصادف کردن و مقصر هستند و حالا طرفین پول ماشینش و پول هزینه فیزیوتراپ و تاکسی و عقب افتادن دانشگاهشان گفتند بدهید رضایت بدهیم علاوه بر پول دیه که از بیمه می گیرند . می خواستم اگر ما ندیم اینها می توانند برای پول همه اینها شکایت کنند یا فقط پول ماشینشون ؟ باید شکایت کنند . معمولا قضات دادگاه همان دیه را کافی می دانند . بهتر است بگذارید شکایت کنند چون معمولا موافقت نمی شود . 

2- سلام چناپ نصر پسر من یا یک تییا دو تصادف کرده است . ماشین صفر کیلومتر بوده ! کارشناس دو میلیون و هفتصد هزارتومان افت ماشین تعیین کرده است در صورتی که تصادف در حد سینی ماشین و سپر و چراغها آسیب دیده ؟! آیا مبلغ کارشناسی مگر پنج درصد کل ماشین نباید یاشد . ممنون می شوم اگر راهنمایی کنید ؟ چند قسمت آسیب دیه است و در اینگونه موارد معمولا بیشتر حساب می کنند . البته قانون خیلی دقیقی در این زمینه حکمفرما نیست . 

3- طی تصادف در تاکسی شخص دیگری مهره های کمرم آسیب دید و بعد طی کردن پروسه طول درمان به دادسرا رفتم و شکایت نامه پر و امضا کردم و چون تصادف درشهر دیگری بود و الان موقعیت سفر ندارم برای دادگاه هم باید حضور داشته باشم یا خیر ؟ شنیدم که لازم نیست و قاضی حکم را می دهد یا چیز خاصی لازمه برای عدم حضور ؟ نظریه پزشکی قانونی و مدارک تصادف را باید به دادگاه ارائه دهید و با قاضی بابت این مساله هماهنگ کنید وگرنه رای صادر نمی شود . 

4- من از ۸ /۹۴ داخل شرکتی کار می کنم که هیچ کدام از مزایای قانون کار به من تعلق نگرفته است . حتی حقوقم پایین تر از کف قانون کار است . از اول هم بیمه ام و شیفت شب ۱۲ ساعته ام و بدون تعطیلی و جمعه کاری هم دارم . امسال  برگه دادند به من تحت عنوان اقرار به صلح که امضا بزنم تمام حق و حقوقاتم را گرفتم ! من گفتم امضا نمی زنم ! به نظر شما چه جوری می توانم حق و حقوقم را بگیرم . از من یک چک ضمانت ۱۰ میلیونی دارند که  تهدید کردند که اگر امضا نزنی می گذاریم به اجرا . من اگر شکایت کنم چقدر اداره کار به من می دهد ؟ چون حق بیمه برایتان پرداخت شده است در اداره کار به سادگی کارکردتان تائید می شود و می توانید بابت حداقل حقوق ، بن ، سنوات ، عیدی ، نوبت کاری ، تعطیل کاری و اضافه کاری و موارد دیگر شکایت کنید . چک ضمانت را بابت این مساله نمی توان به اجرا گذاشت و به نظر من در اداره کار بابت بازپس گیری آن نیز شکایت کنید و حتی می توانید در دادگاه نیز بابت بازپس گیری آن شکایت کنید . 

5- آیا پس از اینکه دیوان عدالت اداری رای بر نقض حکم هیات حل اختلاف داد و پرونده را برای بررسی مجدد به این هیات ارجاع داد هیات حل اختلاف باز می تواند رای صادر کند که مخالف بندهای قرارداد فیمابین بوده است ؟ بله می تواند رای صادر کند ! دیوان رای را برای بررسی مجدد فرستاده است و هر رایی می تواند توسط هیات حل اختلاف صادر گردد ! 

6- ... هستم ۳۴ ساله ، متاهل و دارای ۲ فرزند. بنده از کار افتاده و مستمری بگیر تامین اجتماعی هستم . پدرم بازنشسته شرکت نفت بود که ۹۶/۱۲/۲۸ فوت کرد . مادرم هم مستمری  بگیر آموزش و پرورش است و یک خواهر مجرد در خانه دارم . آیا من می توانم از مستمری پدرم که فوت کرده استفاده کنم ؟ نه شما نمی توانید .  فقط مادر و خواهرتان می توانند . 

7- تقریبا ۴ سال در کارگاهی مشغول بکار هستم و کارفرما اوایل گفتند بعد از ۳ ماه بیمه رد می کنم ولی هر بار گفتم هی امروز و فردا کردند و تا به امروز بیمه من را رد نکردند و هیچگونه مزایایی به من ندادند . حق مسکن ، حق اولاد و حق بن و ... . از روز اول کارم در کارگاه به حسابم گهگاهی پول واریز می کردند ! البته این را هم  بگویم که هر ماه تسویه کامل نمی کردند و سال به سال هم حقوقم را تسویه نکردند و تا امروز نزدیک ۲۰ میلیون طلب دارم که هنوز تسویه نکردن د ؟! آیا با پرینت حسابم می توانم ثابت کنم برای گرفتن حقوق و بیمه و مزایا ۴ سال کار کردم ! در کارگاه ایشان ضمن بیشتر ساعت کار یا دست خودم هست و مدارکی دارم . بغیر از حقوقی که طلب دارم از ایشان می توانم با پرینت حسابم که برایم پول واریز می کردند ثابت کنم برای گرفتن ۴ سال حق بیمه و مزایای خود اقدام کنم و جریمه ۴ سال حقوق وبیمه و مزایا چقدر بمن تعلق می گیرد اگر ثابت کنم ؟! والا فکرم خرابه اولا این همه طلب دارم و لطمه به زندگیم زده است . شرایط بدی دارم ! الان ممنون می شوم راهنماییم کنید ! با تشکر از شما موفق و موید باشید ؟ بهترین مدرک ممکن را دارید و با همان شکایت کنید . بابت بیمه و جریمه آن باید به تامین اجتماعی داده شود و چیزی به شما نمی رسد . بابت بقیه موارد به نرخ همان سال به شما پرداخت می گردد . اما تمام این موارد به شرطی است که بتوانید کارکردتان را ثابت کنید . 

8- من ماشینم 9 سال تخفیف بیمه داشته است . چند وقت پیش یک کوپن استفاده کردم . حالا در صد تخفیفم تو بیمه جدید چقدر می شود ؟ در قانون جدید 20 درصد از تخفیف تان از بین می رود . 

9-چد نتا سوال درمورد بیمه روستایی داشتم . اول اینکه می خواستم ببینم اصلا می شود روی بیمه روستایی حساب کرد. من پدرم راننده تراکتور بود وخودشم کم و بیش کشاورزی می کرد ! من یک سال است بیمه روستاییش کردم ولی الان به خاطر دیابتش زمینگیر شده است و حتی کلیه هاشم از کار افتاده است و هفته ای سه بار دیالیز می شوند . می خواستم ببینم من می توانم برایشان ازکار افتادگی بگیرم. اگر الان بگیرم ماهیانه چیزی دستش را می گیرد . دراین شرایط ماهیانه چه  مبلغی می دهند بهش ؟ باید درخواست ازکارافتادگی دهید و حداقل 1 سال بیمه پرداز بوده باشد و تاریخ ابتلاء بیماری اش نیز قبل از این یک سال نبوده باشد . متناسب با گروه بیمه پردازی و البته کمکی کمتر مستمری می گیرد . 

 10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .