بیمه تامین اجتماعی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد1- من ۱۴ سال در شرکتی مشغول به کار بودم و از مرداد ماه ۹۶ دارم بیمه بیکاری می گیرم‌ ! حدود ۴۸ سال سن دارم و نتوانستم شغل دیگری پیدا کنم. می خواهم برای ادامه بیمه جهت بازنشستگی از بیمه قالیبافی استفاده کنم. برای شروع چه کنم؟ آیاباید ابتدا مدتی قالیبافی کنم بعد اقدام به درخواست بیمه کنم؟ یا همزمان می توانم هم شروع کنم هم درخواست بدم؟ سنم برای این کار مشکلی نداره؟ نه سن تان مشکلی ندارد . باید گواهی قالیبافی از فنی و حرفه ای داشته باشید و دار قالی نیز در خانه راه اندازی نمائید . سپس باید به تعاونی فرش و گلیم شهرتان رفته و درخواست معرفینامه به تامین اجتماعی داشته باشید . ضمنا آن قدر سهمیه کم است که فعلا نوبت به شما نمی رسد . 

2- من قالیبافی را ۵ سال پیش آموزش دیدم و بافت را بلدم . اما کارهایی مثل چله کشی را فراموش کردم . می‌ خواهم سریعا بیمه بشوم ، باید چه کارکنم ؟ باید اولا دار قالی داشته باشید . ثانیا به تعاونی فرش و گلیم شهرتان مراجعه کرده و درخواست معرفی به تامین اجتماعی بدهید . ثالثا منتظر سهمیه بمانید که امسال پر شده است و باید سال بعد اقدام کنید . 

3- سوالی داشتم از حضورتان . ما فراموش کردیم حق بیمه برج 10 را پرداخت کنیم . لیست ها رد شده اند ولی حق بیمه پرداخت نشده است . الان چه قدر جریمه می شویم ؟ معمولا 2 درصد بر روی کل لیست جریمه می شوید . 

4- آيا بازرس اداره بيمه (بيمه بيکاری) بصورت تلفنی (تلفن منزل) هم حضور و غياب انجام مي دهد؟ نه ! چنین کاری خلاف دستورالعمل بازرسی است و بازرسی باید حضوری صورت پذیرد . 

5- سلام من دو پرسش از حضورتان دارم   1- همسر بنده حدود 9.5 سال سابقه بیمه تامین اجتماعی دارد و الان در آستانه وضع حمل است  . می خواهد پس از تولد فرزندمان به مدت 3 الی 4 سال کار نکند و سپس مجددا مشغول به کار شود. برای قطع نشدن بیمه در طی این سه الی چهار سال برقراری بیمه مشاغل و حرف آزاد با حداقل حقوق انتخاب مناسبی است؟ من کارمندم و تمام اعضای خانواده از طرف محل کار بنده تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دارند. 2- آیا مستمری بازنشستگی برقرار شده از طریق بیمه خویش فرما - بعد از بازنشستگی- بصورت سالانه  مطابق با تورم رسمی افزایش می یابد یا ثابت می ماند؟ 

  1. بله با یکی از نرخ های 12 تا 18 درصد (18 درصد بهتر است) بیمه کنید بدون دفترچه درمان !
  2. بله افزایش می یابد . 
6- خانمی پس از طلاق بدون باطل کردن شناسنامه خود اقدام به ازدواج جدید با شناسنامه المثنی نمود و برای دریافت مستمری پدر مرحوم خود با شناسنامه اولی اقدام نمود والان مدت ۸ سال بدون آنکه خانواده درجه اول وحتی شوهر فعلی خود را در جریان بگذارد بطور مرتب مستمری دریافت نموده است ! مجازات این شخص در صورت برملا شدن موضوع فوق شرعا وعرفا چیست؟! قانونا باید تمامی مبالغ را باز پس دهد . اگر اطلاع دارید به شعبه بیمه مربوطه اطلاع دهید . شعبه بیمه معولا در دادگاه شکایت می کند . 

7- سلام ببخشید ! سوالی داشتم ازخدمتتان ! ممنون می شوم اگر پاسخ بدهید ؟ درمورد بیمه قالی بافی .مادرم کارت قالی بافی دارد ، حدودا شش هفت سال پیش گرفته ولی هیچ گونه بیمه ای ندارد ! می خواستم بپرسم الان می تواند برای پرداخت بیمه اقدام کند ؟ باید کمتر از 50 سال سن داشته باشد و البته باید از طرق تعاونی فرش و گلیم شهرتان معرفینامه به تامین اجتماعی بگیرند . سهمیه ها بسیار کم است و باید بروند در صف سهمیه بیمه قالیبافی !

8- آیا کسی که از ناحیه کمر مشکل دارد توانایی فیزیکی وانجام کار سنگین را ندارد تحت پوشش بهزیستی قرار می گیرد ؟ بعید است . باید معلولیت داشته باشید و مورد شما جزء معلولیت محسوب نمی گردد . 

9- بنده دچار بیماری as هستم ! همانطور که می دانید بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان بیماری است که درمان قطعی ندارد ! آیا این بیماری باعث از کار افتادگی می شود. پیشرفت بیماری درحدی است که اسکلت ظاهری شکل طبیعی خود را از دست داده وفقط با مصرف مسکن ها درد کاهش می ابد . 10 سال سابقه کار دارم ؟ از نظر تامین اجتماعی بله ! معمولا منتهی به رای ازکارافتادگی می شود . 

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .