افزایش پلکانی حقوق کارگران !1- پرونده من سال 26\4\91 نماینده شرکت یک قرارداد و یک تسویه مطالبات به هیات ارائه می دهد که امضاهای من نبوده و جعل بود . با توجه به اینکه در تاریخ قرارداد یا تسویه حساب مطالبات من در شرکت نبودم و درمانگاه بودم که نسخه پزشکی دارم . شکایت را در دادسرا مطرح کردم که مجددا شرکت دوتا شبیه همون اسناد ارائه داده که سفید امضا بوده و رای را بعد از پنج سال موفق شدم به اداره کار بیاورم . ولی اصل سندهای ارائه شده در اداره کار را هنوز کارفرما به دادسرا ارائه نداده است . کلا خیلی جانبداری شده و اصلا توجهی به شکایت جعل دادسرا نکرد . چطور ممکن است که در یک روز دوتا قرارداد شرکت برای کارگر درست کنه که حتی در آن تاریخ  کارگر شرکت نبود ؟ شما باید با جواب دادگاه که احتمالا نظریه کارشناس خط را نیز در خود دارد به هیات های تشخیص و حل اختلاف شکایت کنید . اول جعلی بودن مدارک فوق را ثابت کرده و سپس شکایت کنید .  جرم جعل نیز مجازات خاص خودش را دارد . 

2- سلام خسته نباشید ! من قبلا به پی ام داده بودم . من بازنشسته هستم و در شرکت خصوصی که قبلا کار می کردم دوباره آنجا کارمی کنم ! الان دو سال شده تا الان به من عیدی وسنوات نداده بودند !  از شما قبلا پرسیدم شما راهنماییم کردید که بهم تعلق می گیرد ! الان بهم می دهند ولی با حداقل عیدی وسنوات درحالی که حقوق من 2200000 تومان می باشد ! به نظر شما چه مبلغی عیدی وسنوات به من تعلق می گیرد ! لطفا راهنماییم می کنید ممنونم . مبلغ عیدی وسنوات مرا 2700000 تومان گفتند می دهند ؟ یک برابر آخرین حقوق به عنوان سنوات و 2 برابر حقوق به عنوان عیدی مشروط بر اینکه از 3 برابر حقوق پایه بیشتر نشود ، باید پرداحت گردد . 

3- مبنای محاسبه عیدی حقوق پایه است یا ساعت کار ؟ آیا عیدی شامل کسر مالیات می شود یا خیر ؟ اگر شامل می شود چند درصد کسر می گردد ؟ مبنای محاسبه عیدی 2 برابر حقوق است به شرطی که از 3 برابر حداقل حقوق بیشتر نشود . عیدی مشمول کسر مالیات می شود و مالیات آن هم مانند حقوق دریافتی کسر می گردد . 

4- آیا کارفرما می تواند با اعتراض این ماده ۱۴۸ ر برگرداند ؟ اگر مجبور باشد بیمه کند حتما باید بیمه کند یا می تواند با من به توافق برسد که نقدی بدهد ؟ اگر امکان پرداخت نقدی باشد برای هرماه چقدر باید پرداخت کند ؟ طبق ماده ۱۴۸ باید به اداره کار یا سازمان بیمه علاوه بر پرداخت بیمه کارگر خسارتی پرداخت کند یا خیر ؟ ایشان می تواند بر روی هر چیزی اعتراض کند ولی ماده 148 یکی از موارد اصلی قانون کار است و اگر کارکردتان اثبات شده باشد اجرای این ماده نیز قطعی است . حتما باید بیمه کند و به سازمان تامین اجتماعی حق بیمه را پرداخت کند . اگر نقدی هم پرداخت کند در صورتیکه به هر دلیلی سازمان تامین اجتماعی بفهمد باید مجددا پرداخت نماید . 30 درصد حقوق و مزایا میزان حق بیمه است که 7 درصد توسط شما و 23 درصد توسط ایشان باید پرداخت گردد . جریمه نیز بابت تاخیر باید به حساب تامین اجتماعی ریخته شود . 

5- سه ماه از اتمام قرداد کاری من گذشته و شرکت پرداخت را با وعده های آینده به تاخیر می اندازد . قرارداد بین من و کار فرما امضا شده ولی من نسخه ای از قرارداد ندارم . قرارداد بدون بیمه است . من با شکایت از کارفرما میتونم به حقم برسم ؟ هزینه شکایت با روالی که در سایتتون گذاشتیم بدون گرفتن وکیل چه میزان می شود ؟ هزینه خاصی ندارد مگر اینکه نیاز به اعزام کارشناس باشد . نداشتن قرارداد زیاد مهم نیست باید به طریقی کارکردتان را ثابت کنید . بیمه نیز اجباری است و در صورت اثبات کارکرد به شما تعلق می گیرد . 

6- ببخشید من از سایت بیمه جو مزاحمتون می شوم . سوالی داشتم خدمتتان : من دو سال کارمند شهرداری بودم و حقوقم هم از همانجا می گرفتم ولی محل کارم در بخشداری بوده است ! یعنی مامور بخدمت آنجا بودم . الان شهرداری حقوق بنده را قطع کرده و در این دو سال حتی یک روز هم بیمه برایم رد نشده از طرف شهرداری .  در صورت شکایت به اداره کار چیزی عایدم می شود ؟ که محل کارم و دریافت حقوق یکی نبوده است . ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید ؟  از شهردای نمی توانید به اداره کار شکایت کنید چون مشمول قانون کار نیست . بهتر است به دیوان عدالت اداری شکایت کنید مگر اینکه پیمانکاری باشید که بهتر است در این صورت به اداره کار شکایت کنید . 

7- من در دفتر کارفرما برای پیمانکار که کارگاه یک شهر دیگر است کار می کنم . و بیمه اینجانب از کارگاه رد می شود و شعبه بیمه چون من در کارگاه حضور ندارم بیمه ام را که از تیر 96 ریخته شده خذف کرده است . حالا چکار می شود کرد ؟  . گفتند یک نامه از کارفرمای پروژه بگیرید حل کنیم گرفتیم ولی باز هم می گویند سوابقی که رد کردیم حذف شدند ! حالا گفتند شرکت پیمانکاری درخواست برای ما بفرستد بررسی کنیم . آیا امیدی هست ؟ بله امیدی هست . البته بهتر بود از همان جایی که حضور دارید بیمه رد می شد با این حال با درخواست همزمان کارفرما و پیمانکار به بیمه مراجعه کنید . 

8- اگر در یک کارگاه که پدرم کارفرما است و دوستم کار می کند ، تعداد روزهای کاری ایشان را من بیشتر از کارش به تامین اجتماعی بفرستم، حالا بعد از چند سال از پدرم شکایت کند پدرم می تواند تعداد روزهایش را کمتر کند ؟ (پدرم سواد ندارد) . می شود اثابت کرد (دفترم دارم) تعداد روزهای کاریش کمتر از آنی است که من فرستادم ؟ بعد از 6 ماه از ارسال لیست قطعی شده است و دیگر عملا نمی توانید کاری کنید . 

9- ازسال 93 برای بیمه کارمی کنم ! در سالهای اول بیمه پرداخت نشد . درسال های دوم بیمه هفت روزه از جیب خودمان پرداخت شد . پرکیس کارمی کنیم  ؟ آیا شکایت کنم چیزی دستم را می گیرد ؟ ممنون می شوم راهنمایی فرمایید ؟ درضمن قراردادهم نداریم با کارفرما ؟ اگر قرارداد داشته باشید به نتیجه می رسید وگرنه باید مدارک کارکردتان را ارائه کنید که جواب ان 50 50 است . 

 10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .