تصادف ، افت قیمت و ... !1- پسر بنده در روز ۲۰ اسفند ۹۶ با سه نفر از دوستانش براثر سرعت زیاد در داخل شهر با اصابت به کامیون تصادف کردند و در دم دو نفر کشته و یک نفر زخمی شده و متاسفانه راننده گواهینامه ندارد و راننده هم فوت شده است ! سوال.  آیا بیمه به فوت شده وزخمی تعلق می گیرد یا خیر ؟ درصورت مثبت بودن جواب  آیا قانونی وجود دارد که خسارت داده شده توسط بیمه از راننده بدون گواهینامه پرداخت نگردد  یا ریکاوری نگردد ؟ نه متاسفانه بیمه در صورتی این مبلغ را می پردازد که بتواند مبلغ را ریکاوری کند . اگر بتواند می دهد و اگرنه باید از طریق صندوق تامین خسارات بدنی اقدام کنید که آن هم یکی دو سال طول می کشد .

2- ببخشید بنده دنده عقب آمدم و یک پژوی تقریبا صفر زده به ماشینم . گلگیر عقب سمت شاگردش رفته داخل . شاید هم اندازه  2 انگشت رنگ بخواهد . الان بهش گفتم درستش می کنم برایت ! می گوید افت قیمت را هم می خواهم ! می خواستم ببینم که اولا بهش تعلق می گیرد و  دوما اگر بگیرد چقدر باید بهش بدهم؟  اگر مقصر باشید بله افت قیمت بهش تعلق می گیرد و چیزی حدود 2 تا 3 درصد قیمت ماشین افت آن می شود . البته اگر توافق کنید بهتر است ولی اگر توافق نکردید بگذارید شکایت کنید که فرآیندی زمانبر است . 

3- طی حدودا 20 سال پرداخت حق بیمه 12% مشاغل آزاد تامین اجتماعی ، الان که وقت بازنشستگی هست و رفتم اقدام کنم بهم گفتند کسایی که 12% پرداخت کردند نصف آن سالها برایشان محاسبه می شود  ! یعنی بنده با ده سال سابقه بازنشسته می شوم ! چنین چیزی اشتباه است . محال است یک کارشناس چنین حرفی رده باشد . فرقی با دیگر بیمه شدگان ندارند . 

4- مورد تصادفی داشتیم موتور دور برگردان را طی کرده است و در مسیر وسط جاده ماشینی از عقب به ایشان زده اند  . مقصر کیست ؟ موتور بیمه ندارد ولی گواهی دارد ! آیا مشکلی نیست ؟  بستگی به کروکی دارد و اینگونه نمی شود گفت . مشکلی نیست اگر مقصر نباشند .

5- ببخشید همیشه مزاحم می شوم . می خواستم سوالی بپرسم ! پدرم تصادف کرده است . آقا ازپشت سر زده به ماشین و از صحنه متواری شده و پلاکش کنده شده و جامانده ! حالا ما پلاکش را دادیم به پلیس ! آقایان جوابگوی ما نیستند . به نظرشما اگر ما شکایت کنیم وشاکی بشویم ما برنده می شویم یا نه ! چیزی دست ما را نمی گیرد ؟ می خواستم ما را راهنمایی کنید ؟! ممنونم ؟ بستگی دارد . شما باید به دادگاه شکایت کنید و نهایتا باید شاهد و مدارک به اندازه کافی داشته باشید تا وقوع تصادف را ثابت و البته مقصر بودن ایشان را هم ثابت کند . کار سختی است . اگر هزینه اش زیاد شده است بهتر است وکیل بگیرید . 

6- عذرمی خواهم ! بنده مقاله ی از شما در مورد افت ماشین خواندم که نوشته بودید اگر سوالی داشتیم مزاحمتون بشیم.   سوالی برایم پیش آمده بود که اگر لطف کنید ممنون می شوم جواب بدهید . بنده 28 ام  تصادفی کردم که مقصر هم نبودم . اول طرف گفت که مشکلی نیست و هر خرج و افتی داشته باشد پرداخت می کند و دیگر زنگ نزدیم راهنمایی و رانندگی هم بیاید. نهایتا فردایش رفتیم و بیمه مبلغ 400 تومان نوشت ( با توجه به اینکه خسارت زیر 7 میلیون بود کروکی هم نخواستند)  و من بردم پیش صافکار معتمدم و طرف مقصر هم اول قبول کرد که مابه التفاوت هزینه صافکاری و ... را بدهد . همچنین گفت که افت ماشین را بصورت توافقی پرداخت می کند. متاسفانه چند روز بعد که ماشین تعمیر شد آقای مقصر گفتند که مابه التفاوت را پرداخت نمی کنند و با یکی از آشنا هایشان که نمایشگاه ماشین دارد رفته بودند ماشین را دیده بودند و آن آقای نمایشگاه دار بهش گفته بود که افت تعلق نمی گیرد به این ماشین و حتی مابه التفاوت هم نباید پرداخت کند و آقای مقصر هم زد زیر همه چیز و گفت برید شکایت کنید. ( البته این را هم  بگویم که حتی نایستاد که حضورا صحبت کنیم و فقط پشت تلفن گفت). حالا می خواستم بدانم اولا برای 200 هزار تومان مابه التفاوت هزینه صافکاری و ... می توانیم ازش شکایت کنیم (هزینه 600 تومان شد) و همچنین برای افت با توجه به اینکه ماشین پراید مدل شهریور 96 هست می توانیم اقدام کنیم و چگونه باید درخواستش را بدهیم ؟ عذرمی خواهم کمی طولانی شد و ممکن است وقتتان را بگیرد ؟ و نکته  دیگر اینکه نوشته ای هم نوشتیم که آقای مقصر باید افت و خسارت رو پرداخت کند و انگشت و امضا زدیم 2 طرف ؟!  در مورد هر دو مورد باید به هیات حل اختلاف محل زندگی ایشان شکایت کنید . اگر صافکاری و رنگ شده باشد یا تعویض شده باشد افت تعلق می گیرد . بابت افت موافقت می شود و بعید است بابت خسارت حالا که تعمیر شده است موافقت گردد . 

7- همسرم در سال گذشته با ماشین به یک موتورسیکلت برخورد کردند . چون که مقصر بودند دیه بریدن یک انگشت به عهده ما بود . ما مدارک بیمه را کامل کردیم و تحویل دادیم.حالا مقدار کامل دیه را بیمه پرداخت می کند؟ یا دو درصد آن را باید ما بپردازیم ؟ اگر به علت یکی از اشتباهات حادثه ساز تصادف ایجاد شده باشد باید فرانشیز پرداخت نمایید که برای اولین بار 2.5 درصد است . 

8- تعمیرکار درحال تعمیر ماشین من بود . جلوی ماشین من درحالی که کاپوت بالا بود و دیواری پشت سر مکانیک بود به من اعلام کرد که استارت بزنم من هم حواسم به دنده نبود استارت زدم ماشین به جلو پرتاب شد و پای تعمیرکار بین خودرو و دیوار شکست . حالا افسر آمده می گوید سهل انگاری کردید و شامل بیمه نمی شود . کروکی هم نداد ! آیا واقعا درست می گوید ومن چه باید بکنم ؟ خواهشا خواهشا راهنمایی کنید ؟ من چنین چیزی را در بیمه شخص ثالث ندیده ام . به راهنمایی و رانندگی منطقه تان مراجعه کنید و البته به بیمه تان ! 

9- می خواستم بدانم دریافت مستمری از دو سازمان حمایتی مثل بهزیستی و تامین اجتماعی قانونی است یا نه ؟ یعنی اگر هرکدام از سازمان ها از دریافت همزمان مستمری توسط مددجو اطلاع یابند می توانند نسبت به قطع مستمری آن اقدام کند یا نه ؟ بله . الان غیر قانونی است . اگر بفهمند بهزیستی مستمری را قطع می کند و ممکن است حتی درخواست استرداد مبالغ دریافتی را بدهد . 

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .