قوانین بازنشستگی !1- من بیمه هنرمندان بودم  و تا الان سه بار قطع شده است . والان که دوباره برای وصل می خواهم اقدام کنم می گویند دوره انقطاع شش ملیون باید واریز کنم . به نطر شما واریز کنم . یا قرار داد بیمه اختیاری را با تامین اجتماعی شروع کنم ؟ کدام در بازنشستگی بهتر است ؟ از نظر بازنشستگی هیچ فرقی نمی کند . بیمه هنرمندان ارزان تر است . 

2- سلام وقت بخیر ! عذر خواهی می کنم ! اگر بیمه تآمین اجتماعی را که مشاغل آزاد است و چند سال پرداخت کردیم به بیمه ایرانیان خارج از کشور تِغییر بدهیم  معایبش چیست ؟ منظورم از لحاظ زمان بازنشستگی یا مبلغ نهایی بازنشستگی است ؟   اگر منظورتان بیمه ایرانیان خارج از کشور تامین اجتماعی است هیچ تفاوتی ندارد . 

3- من خواهرم بیمه قالی بافی خانگی دارد . می خواستم بپرسم که چند سال باید بیمه واریز بکند که بتواند بازنشسته بشهود . . ۶ سال واریز کرده است . سنش هم ۳۰ سال است ؟ اگر 55 سال سن داشته باشد باید حداقل 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد و البته با 30 سال سابقه و 50 سال سن هم می تواند بازنشسته شود . 

4- سلام عذرخواهی می کنم . همسر من ده سال سابقه بیمه دارد و از این ماه می خواهد بیمه بیکاری بگیرد وقصد بارداری دارد . آیا در بین بیمه بیکاری استعلاجی هم برای تامین اجتماعی قابل قبول است ؟ هم چنین اگر کارفرما قرارداد را امضا نکرد مبنی بر عدم نیاز باید چه کرد ؟ اگر نامه عدم نیاز ندهند ، مقرری بیمه بیکاری برقرار نمی شود . در زمان استفاده از مقرری بیمه بیکاری نمی توانید از کمک هزینه ایام زایمان استفاده کنید . 

5- پدر من ۱۱ سال سابقه بیمه نیروهای مسلح دارد و حدود ۲۲ سال تامین اجتماعی . چگونه می شود این دو رو ادغام کرد و به تامین اجتماعی تبدیل کرد ؟ فقط اینکه امکان پرداخت یکجای مابه التفاوت بیمه را ندارد . اقساطی امکانش هست ؟ باید مابه التفاوتی بدهد که البته مبلغش معمولا زیاد می شود . تا 12 قسط می توان این مابه التفاوت را تقسیط کرد . 

6- اگر ۲ سال خدمت را جزء سوابق بیمه تامین اجتماعی خریداری کنم از خدمات درمانی و دفترچه بیمه می توانم استفاده کنم ؟ 2 سال خدمت احتمالا مربوط به سابقه گذشته تان است . برای اینکه بتوانید از خدمات درمانی و دفترچه استفاده کنید باید در حال حاضر بیمه شده باشید . 

7- شرکت ما با بانک مرکزی قراردادی بسته است که شامل خرید مصالح و دستمزد می باشد . که طبق قانون حق بیمه آن ، 7.8 محاسبه می شود . حالا سوالم این است که قرارداد ما هفتاد درصدش خرید مصالح و تنها سی درصد دستمزد . نمی شود برای این سی درصد دستمزد حق بیمه 16 درصد محاسبه بشود و برای خرید مصالح که خرید است بیمه تعلق نگیرد ؟ راهی هست ؟ ممنون می شوم راهنمایی کنید ؟  نه متاسفانه . منطق صحبت شما صحیح است ولی در اینگونه موارد براساس بخشنامه 14 درآمد حق بیمه مشخص می شود که عینا بر روی کل قرارداد حق بیمه تعیین می گردد . 

8- بیمه اساتید حق التدریسی را به چه صورتی اعمال کنیم تا مشکلی نخوریم . ممنون می شوم لطف کنید و کمکم کنید ؟ براساس ساعت کارکردشان حساب کنید . هر 7 ساعت و 20 دقیقه را یک روز حساب نمائید . 

9- همسر من خودش را بیمه حرف و مشاغل آزاد کرده است . طبق گفته شما در سایت باید ماهیانه 172 هزار تومان حق بیمه برای  خودش و 32 هزار تومان برای بچه بدهد که جمعا می شود 204 هزار تومان . درصورتیکه از ایشان  245 هزار تومان بابت هرماه می گیرند . می خواستم ببینم این تفاوت برای چیست ؟  برای دفترچه درمانی است که به خود ایشان داده اند . هزینه دفترچه حدود 40 هزار تومان است و در مبلغ پایه بیمه حرف و مشاغل آزاد اعلام نمی گردد .

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .