آیا دیه به روز محاسبه می شود ؟1- در معاینه دوم پزشک قانونی و بسته شدن پرونده و در نامه ایی که به دادگاه می دهند  درصد هر عضو آسیب دیده را جدا می نویسند یا همه را با هم ؟ هر کدام را جدا می نویسند و دادگاه نیز به صورت جدا مبلغ آن را تعیین می کند . 

2- آیا دیه پارگی تاندون پا هشت درصد است یا ممکن است بیشتر نیز باشد ؟ ممنون می ش,م پاسخ بفرمایید‌ ؟ تاندون پا ارش دارد و معمولا بستگی به میزان آسیب ارش آن مشخص می شود . معمولا بیشتر از 8 درصد دیه کامل نمی شود . 

3- باسلام وخسته نباشید . در بهمن ماه حکم دیه صادر شده واعتراضی به حکم نشده است . مقصر حادثه تشکیل پرونده داده در اسفند 96 . ولی بیمه ایران می گوید اگر دیه را به نرخ سال 96 می خواهید همین امروزپرداخت می کنیم و اگر به نرخ 97 باشد باید دو ماه دیگر صبر کنید . لطفا راهنمایی کنید چکار باید بکنم ؟ دیه براساس تاریخ حکم دادگاه مشخص می شود مگر اینکه از زمان تحوبل مدارک به بیمه بیش از 2 یا 3 ماه بگذرد . امسال دیه 10 درصد بیشتر شده است . ببینید برایتان می صرفد که به خاطر این 10 درصد 2 ماه صبر کنید یا نه ! 

4- برادرم پارسال تصادف کرده است و این مشکل ها را دارد : 

 1. دامیه روی گونه 
 2. کشیدگی رباط مچ پا 
 3. تورم شدید پشت پا 
 4. خراشیدگی وسیع پشت پا 
 5. خراشیدگی سطحی ساق پای چپ 
 6. خراشیدگی سطحی و وسیع پای چپ . اگر مقدار دیه را برای ایشان حساب کنید ممنون می شوم . اینها را روی برگ معاینه اولیه پزشک قانونی نوشته بود . اگر برایتان مقدور نبود حدودش را هم بگوئید سپاسگذارم ؟ 
 • 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
 • ارش دارد . حدود 1 درصد دیه کامل است . 
 • معمولا 0.15 درصد دیه در نظر می گیرند . 
 • 0.5 درصد دیه معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
 • 1 درصد دیه معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
5- برادرم راننده بود و خودرواش تصادف کرد . بیمه حوادث راننده دارد . دو تا دندان جلو کامل شکسته است . آیا دیه بهش تعلق می گیرد  ؟ ومبلغش چقدر است مرسی ؟ اگر بیمه نامه اش را از مرداد 95 به این طرف تمدید کرده باشد به ایشان تعلق می گیرد . 10 درصد دیه اش است که به نرخ دیه سال 97 معادل 23 میلیون و 100 هزار تومان می شود .

6- وقتی رای نهایی صادر بشود , تعیین دیه هم بشود ،چند روز طول می کشد تا صندوق دولت دیه را پرداخت کند . دیه ما را باید صندوق دولت پرداخت کند چون راننده فرار کرده ؟ بین 2 تا 3 ماه طول می کشد .

7- می خواستم بدانم که در صورت شکستگی دست دانش آموز حین ورزش ، بیمه دیه را کامل می دهد یا اینکه تا درصدی را پرداخت می کند ؟ معمولا نمی دهد و فقط هزینه درمان را می دهد . بیمه های حوادث دانش آموزی معمولا فقط در موارد نقص عضو دیه می دهند که شکستگی دست نقص عضو حساب نمی شود .

8- پدرم در سال 1376 فوت شدند . داری بیمه مشاغل آزاد 14 درصد هستند . که اداره تامین  اجتماعی به ما گفتند دو درصد مربوط به اداره است ولی در پرونده 14 درصد قید شده است . آیا مستمری تعلق می گیرد ؟ بیمه مشاغل آزاد 12 درصد پوشش مستمری به علت فوت قبل از بازنشستگی ندارد . اگر 14 درصد بود داشت .

9- قبل از عید همسر من تصادف کردند به علت ترمز بی ام و . ایشان از عقب به ماشین جلویی زدند و بی ام و فقط سپرش ضربه دیده است. همون موقع یک ۲۰۶ دیگر با سرعت زیاد برخورد می کند با ماشین ما و ماشین ما از ۳ طرف ضربه می خورد و پای راننده بی ام و هم آسیب می بیند . راننده ماشین سوم نه بیمه دارد نه گواهینامه ! امروز راننده بی ام و تماس گرفته و می گوید افسر ۵۰.۵۰ زده برای شما . می خواهم بدانم‌ یعنی چی ؟ اول فقط ماشین ما از جلو سمت راست آسیب دیده و بعد تصادف دوم کل ماشین پرس شده است . تکلیف ما چیست ؟ یک کوپن هم از بیمه ما گرفتند و الان باید منتظر احضاریه بمانیم . ماشین هم در این مدت در پارکینگ بوده است . ممنون می شوم راهنماییم کنید ؟ یعنی اینکه بابت هزینه خودروی بی ام و و دیه راننده و موارد دیگر 50 درصد مقصرید و باید هزینه کنید . شما هزینه هایی را که بابت تصادف ماشین دوم به شما وارد شده است را باید از طریق صندوق تامین خسارات بدنی دریافت کنید .

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .