حق السعی چیست ؟1- من مشاوره ای برای رای اداره کار می خواستم . رای به نفعم شده ولی کارفرما ابلاغیه ر ا تحویل نمی گیرد . اداره کارهم می گوید  تا کارفرما ابلاغیه را تحویل نگیرد هیچ کاری نمی شود کرد و رای بی ارزش است ! آیا درسته ؟! من باید چکار کنم که حقم پایمال نشود ؟ کارفرما نمی تواند چنین کاری کند . در صورت عدم تحویل مامور ابلاغ رای باید مراتب را گزارش کرده و عودت دهد . می توانید از طریق اجرائیات دادگستری موضوع را پیگیری نمائید . 

2- خواهر بنده هجده ماه در شرکتی مشغول بکار بود. چون خودش از محل کار بیرون آمد بیمه بیکاری نگرفت . الان شش ماه در شرکتی مشغول بکار شده و شرکت قصد تعدیل نیرو دارد . آیا با شش ماه سابقه بیمه در شرکت اخیر بیمه بیکاری تعلق می گیرد یا باید یک سال کار کند ؟ بله تعلق می گیرد به شرطی که قراردادش یک ساله باشد و از طریق محاکم اداره کار برای دریافت بیمه بیکاری معرفی گردد . 

3- ببخشید یک سوال دیگر داشتم. در مورد اضافه کاری ! اگر مبلغ اضافه کار یا حق ماموریت در قرارداد ذکر نشود آیا به کارگر اضافه کار یا حق ماموریت تعلق نمی گیرد ؟ تعلق می گیرد . طبق قانون کار قابل پرداخت است و ربطی به قرارداد ندارد . 

4- با دو تا شاهد یک آقا و یک خانم ( خانم همکارم بودند و آقا شریک صاحب کارم هستند) ،  می توانم شکایت کنم ؟ کلا شاهد اهمت خاصی در مراجع کار ندارد . 

5- در صورتیکه حقوق من به عنوان مثال 3 میلیون باشد و بیمه 1.5 ثبت شده باشد در چه صورت می توان اقدام به اثبات این قضیه کرد که میزان حقوق اصلی 3 میلیون بوده است؟ (برای سنوات) ؟ معمولا هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار همان لیست بیمه را در نظر می گیرند مگر انکه با فیش حقوقی و یا گواهی پرداخت حقوق به حساب بانک بتوانید این موضوع را ثابت نمایید . 

6- شش ماه کار کردم . گفتند کار پروژه ای و تسویه حساب انتهای پروژه است . فقط توانستم از شرکت مبلغ  1800 بگیرم و هیچ برگه ای غیر از برگه بالا امضا نکردم که آن را هم اشتباه کردم . شکایت که کردم باتوجه به  سوابق ناشی از بازرسی بیمه 6 ماه حق بیمه را  هیات حل اختلاف وزارت کار رای داد ولی برای حقوقم رای نداد . باتوجه به اینکه تنها این برگه بین من کارفرما برای تسویه حساب موجود است آیا می توانم مابقی حقوق خود را با شکایت در دیوان عدالت بگیرم ؟ می توانید شکایت کند و دیوان هم می تواند رای را نقض نموده و برای بررسی مجدد به محاکم اداره کار ارسال نماید . اگر قرارداد کاری نداشته باشید احتمال به نتیجه رسیدن تان ضعیف است . 

7- من پیش یک نفر که یکم آشناست ۲ سال کار کردم ولی هیچ حقوقی نگرفتم . الانم داره میپیچونه انگار . چطور شکایت کنم ؟ ایشان هیچ مدرکی ندارد که به من پولی پرداخت کرده است . شاید فقط ۴_۵ تومن آن هم  بصورت دستی داده است ؟  هر مدرک مکتوبی دال بر کارکردتان دارید جمع آوری کرده و به اداره کار شکایت کنید . اگر مدرک آنچنانی ندارید با تقبل هزینه درخواست بررسی کارشناس دهید . 

8- با سلام و خسته نباشید ! من در یک پروژه مسکونی از ابتدای کار تا الان ۵ سال است که مشغول به کار برق بودم که زیر نظر پیمانکار فقط خودم بودم . سالی یک بار مرخصی ۵ روزه می رفتم که کسی را بجای خودم می گذاشتم و پولش را از جیب خودم می دادم . من هم بجای اینکه از پیمانکار شکایت کنم از مدیر ساختمان شکایت کردم چون بیمه من را ایشان رد می کرد  . پیمانکار فقط پولش را می گرفت و کاری هم نمی کرد . الان حکم آمده ! هم ۵ سال کار کردم عیدی و سنوات و پاداش و مرخصی و ....چیزی نگرفته بودم . در ضمن بازگشت به کار خرده ام . می خواهم بپرسم الان در طی این ۵ سال حدودا چقدا به من پول تعلق می گیرد . در ضمن کار فرما هیچ مدرکی ندارد و اعتراض زده است . اگر حکم به نفع من صادر بشود این ایام بلا تکلیفی که تا الان ۷ ماه طول کشیده است تکلیفش چیست ؟ اگر جواب بدهید ممنون می شوم . چون فکرم بدجور درگیر است و الان هم بیکارم . پایه حقوق که برای ۵ سال آمد یک میلیون و هشتصد و پنجاه خورده ولی من برجی دو ملیون تومان می گرفتم که افزایش نداده بود . الان شده است دو میلیون و  سیصد و سی و سه هزار تومان قبل از عید ۹۶ . اگر بازگشت به کار و بروم می تواند من را اذیت کند و گیر بدهد ؟ اگر راهنماییم کنید ممنون می شوم ؟ بابت عیدی سالی دو ماه حقوق همان سال تعلق می گیرد و بابت سنوات سالی یک ماه حقوق همان ماه ! بابت مرخصی هم به نرخ هر روز کارکرد همان سال تعلق می گیرد . چیزی به اسم پاداش در قانون کار نداریم . اگر بازگشت به کار بگیرید باید حق السعی این 7 ماه به شما پرداخت شود . بابت حقوق تان باید مدرک مکتوب داشته باشید وگرنه حداقل در نظر گرفته می شود . 

9- اگر کار فرما برگه سفید امضا از سال های اول کار داشته باشد می تواند سال اخر تاریخ بزند که تمام حق حقوق را گرفته در صورتی که سنوات و مزایا را دریافت نکردم ؟ می تواند و البته به این سادگی نیست . می توانید درخواست دهید تا کارشناس خط دادگستری موضوع را بررسی کند که امضاها طرفین مربوط به چه زمانی می باشد . ضمنا باید مدارک دیگری مبنی بر پرداخت پول ارائه کند . 

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .