سوالات دیه !


1- پدر بنده سال قبل 21 فروردین تصادف کردند و تقریبا داره می شود یک سال . در آن حاثه تصادف راننده ای که با بابام تصادف کرده بودند مقصر شناخته شدند . تمامی مراحل قانونی را طی کردیم یعنی تمامی نامه ها و تشکیل پرونده در دادگاه و بیمه و پزشکی قانونی . تا به امروز هم 3 بار پدرم رو با توجه به نامه هایی که پزشکی قانونی برای دکتر های مختلف داده بود بردیم . که همین شنبه باز هم نوبت داریم در پزشکی قانونی . در این حادثه پدرم استخوان ران پایش از سه جا شکسته شد و پلایتن داخل پایشان است . کمرشان مهره هایشان خرد شده بود فک کنم که دکتری که در بیمارستان بود گفت نیازی به عمل نیست و کمربند نوشتند ولی طی نامه هایی که پزشکی قانونی برای دکتر مغز و اعصاب نوشته بودند و پدرم را بردیم پیش جراح مغز و اعصاب گفتند باید پدرم عمل می شدند و برای اینکه عمل نشدند مهره های کمرشون  فکر کنم دو یا سه تا کج جوش خورد . کلیه هاش خون تویش جمع شده بود و اذیت میکرد تا چند مدت . و پیشنانی شان دوتا خط عمیق افتاده بود از جایی که مو رویش می کند . این را هم بگویم بیمه طرف مقابل ما بیمه ایران است ینی بیمه کسی که پدرم با ایشان تصادف کرده که یک کوپن از بیمه راننده مقصر  کندیم و تحویل بیمه ایران دادیم . به نظر شما دیه پدر بنده چه مقدار می شود؟ و اینکه پدرم داخل پایش پلاتین است آیا بعد از دراوردن پلاتین و بهبود کامل پا دیه را به ما می دهند ؟ یا اینکه همینکه پزشک تشخیص بده خوب شده مبلغ دیه را بهمان می دهند؟ ممنون می شوم به سوالاتم پاسخ بدهید . چون ما واقعا به این پول نیاز داریم ؟ به نظر من 25 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 58 میلیون تومان . درمان کامل شود دادگاه حکم می دهد و نیازی به درآوردن پلاتین نیست . 

2- برادر من پارسال با خانمی تصادف کرد. یک ماشین از عقب به ماشین ایشان زد و برادرم با  خانوم پیر تصادف کرد . بیمه ماشین تمام شده بود . این چیزی که توی نامه نوشته شده و امروز به دسته ما رسیده است . می خواستم بدانم دیه این خانم نصف حساب می شود یا کامل . و اینکه اعتراض زدن اصلا فایده ای دارد ؟ ممنون می شوم راهنماییم کنید ؟  حدود 55 درصد دیه است . نصف حساب نمی شود . اگر تاریخ رای دادگاه مربوط به پارسال باشد 115 میلیون تومان دیه اش می شود و اگر تاریخ رای دادگاه امسال باشد 127 میلیون تومان می شود . 

3- شکستگی بند آخرانگشت سوم چه قدر دیه دارد توسط بیمه ؟ 4/5 از 1/5 از 1/3 از 1/10 دیه کامل معادل 4/750 دیه کامل که به نرخ دیه سال 1397 معادل 1 میلیون و 232 هزار تومان . 

4- با عرض سلام وخسته نباشید ! من در کارخانه یک جسم سنگین افتاده روی پای چپم که ۶عدد پلاتین (میله) زدند . اگر این میله ها را قبل از گزارش پزشک قانونی در بیاورم درصد دیه  من کم می شود یا نه فرقی نمی کند ؟  چون فعلا سرکار نمی روم ! بعد از اینکه استعلاجی تمام شد می فرستند پزشک قانونی ! آیا میله هر دو را در بیاورم بروم پزشک قانونی یا نه بماند بعد از پزشکی قانونی درشان بیاورم . چون همانطور که اطلاع دارید پلاتین در مقدار دیه تاثیر دارد . خیلی خیلی ممنون می شوم لطف کنید جواب بدید ؟ پلاتین در میزان دیه تاثیری ندارد . پلاتین وقتی تاثیر دارد که همیشه در بدن تان باقی بماند وگرنه تاثیر خاصی ندارد . بنابراین درآوردن یا در نیاوردن آن هم تاثیر خاصی در میزان دیه ندارد . بعضی مواقع به علت عوارض ممکن است ارشی تعلق بگیرد که آن هم در پرونده بیمارستانی موجود است و می توان براساس آن رای داد . 

5- بنده در 24/6/96 که ماه حرام می باشد سرنشین خودرویی بودم. در حال حرکت که خودرویی دیگر از پشت به خودرویی که بنده سرنشین بودم ضربه زده و متواری شد . با بررسی دوربین ها شناسایی شده و خودش را معرفی کرده است . بنده پای راستم شکسته است و استخوان خرد شده و پلاتین گذاشتم . تا 1/2/97 طول درمان از پزشک قانونی دارم. می خواستم ببینم اگر آن ماشین گواهینامه یا بیمه نداشته باشد بیمه به بنده خسارت پرداخت می کند ؟ تقریبا چقدر می باشد ؟ ماه حرام در دیه تاثیر دارد؟ دیه براساس سال 96 پرداخت میشود یا 97 ؟ اگر گواهینامه نداشته باشند بیمه به شما دیه می دهد و از ایشان به صورت قسطی می گیرد . اگر بیمه نداشته باشند باید از خود ایشان بگیرید . ماه حرام تاثیری ندارد . دیه براساس تاریخ حکم دادگاه پرداخت می شود . دیه 13.33 درصد دیه کامل است . هر درصد دیه کامل به نرخ سال 96 معادل 2 میلیون و 100 هزار تومان و به نرخ سال 97 معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان است . 

6- سلام بنده مدیر دبستان هستم . دو سال پیش در مدرسه افتادم و دو مهره کمر بنده شکست .  آن موقع به فکر  بیمه مدرسه نبودم . آیا الان می توانم پیگیری کنم ؟ اگر مدارک بیمارستانی داشته باشید و بیمه نامه تان هم پوشش دهد . بیمه حوادث دانش آموزی معمولا فقط در مواقع نقص عضو دیه پرداخت می کنند . 

7- تصادف منجر به فوت حکمش چیست ؟ دیه کامل دارد و اگر قاضی تشخیص دهد می تواند جرائم دیگر مالی نیز در نظر بگیرد . 

8- من قبلا از طرف شركتي كه مشغول به كار بودم بيمه بوده ام . از آن شركت آمدم بيرون و خودم شركت تاسيس كردم و مديرعامل شركت خودم شدم . الان مي خواهم بيمه رد كنم و آزمايش خون و ادرار بدهم . آيا اين ازمايش خون و ادرار شامل اعتياد هم مي شود ؟ نه نمی شود . تامین اجتماعی اصلا آزمایش اعتیاد نمی گیرد . 

9- دفترچه مشاغل آزاد نوشته است  مشمول کسر فرانشیز یعنی چی ؟ یعنی در مراکز درمانی ملکی تامین اجتماعی بابت درمان های بستری 10 درصد و بابت درمان های سرپایی 30 درصد هزینه را باید بپردازید .

10- اگر با مطالعه مطالب وب سایت جواب سوالتان را نیافتید ، بنده به صورت  رایگان  در محیط تلگرام یا اینستاگرام مشاور شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، مسائل بیمه ای و کارگری خواهم بود.  کافیست با آدرس تلگرام و یا صفحه اینستاگرام بنده  که در زیر آمده است تماس حاصل فرمایید . اگر وب سایت ، صفحه اینستاگرام و  کانال تلگرام  بیمه جو را به دوستانتان معرفی کنید، قطعا مرا ممنون خود خواهید کرد. توجه داشته باشید که به علت سوالات زیادی که در تلگرام شخصی اینجانب پرسیده شده است ، متاسفانه پاسخگویی به شما عزیزان بسیار زمانبر بوده و یا اصلا امکانپذیر نمی باشد . خواهشمند است با توجه به سوالات زیادی که تا به حال پرسیده شده است و اینجانب جواب داده ام و با جستجوی کلمات کلیدی در قسمت جستجوی بالای سایت (سمت چپ بالای سایت) ، جواب سوالتان را خودتان پیدا کنید . باز هم از شما پوزش می خواهم اگر نتوانم جوابگو باشم .