جریمه عدم پرداخت حق بیمه و موردی که مطمئنا نمی دانید !


1- در مورد جریمه عدم پرداخت حق بیمه و یا تاخیر در پرداخت حق بیمه معمولا زیاد صحبت شده است . مشکل اینجاست که با اینکه موضوع بسیار ساده به نظر می رسد در عین حال اکثرا اطلاعات دقیقی در مورد آن ندارند . پس در دو بند بسیار ساده این موضوع را توضیح می دهم .

2- اگر لیست حق بیمه تان را در موعد مقرر ارسال نکنید یا اینکه نفر و یا نفراتی را در لیست جا بیندازید و موضوع صرفا تاخیر در ارسال لیست و یا جا انداختن در یک ماه باشد شما باید هزینه تاخیر ارسال لیست را بپردازید . هزینه تاخیر 10 درصد برای عدم ارسال لیست بر روی کل لیست ، 10 درصد برای تاخیر در ارسال لیست بر روی کل لیست و ماهیانه 2 درصد دیگر نیز برای تاخیر حق بیمه هر نفر محاسبه می شود. مساله در این است که این موضوع صرفا برای تاخیرهای جزئی و یا ارسال لیست ناشی از بازرسی شعبه اتفاق می افتد و در دیگر موارد صادق نیست.

3- مورد مهم دیگری که بسیار اهمیت دارد این است که در صورتیکه بیمه شده به عدم پرداخت حق بیمه اعتراض داشته باشد و با رای اداره کار ، کارفرما موظف گردد که حق بیمه نامبرده را پرداخت کند در این صورت دیگر از روش بالا ، میزان حق بیمه محاسبه نمی شود . در این حالت بعضا از دو روش با توجه به کارگاه و تعداد ماهها استفاده می شود . در روش اول کسی که فرضا 10 سال قبل به مدت 2 سال یعنی 24 ماه حق بیمه اش پرداخت نشده باشد ، حق بیمه وی براساس 2 برابر حقوق و مزایای فعلی محاسبه شده و در 24 ماه فوق ضرب می گردد . در روش دوم  حتی مبلغ از این هم بیشتر شده و متوسط بین حداقل حقوق سالیانه و حداکثر حقوق سالیانه (که 7 برابر حداقل حقوق است) محاسبه شده و مبنای کسر حق بیمه ماهیانه می گردد که به عنوان مثال امسال چیزی نزدیک به 4 میلیون در ماه می گردد.

4- نکته مهم دیگر این است که در اکثر مواقع بسیاری از آراء اداره کار مبنی بر لزوم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما در صورتیکه منتهی به انجام تعهدات کوتاه مدت و یا بلند مدت سازمان گردد به این سادگی مورد تائید سازمان قرار نخواهد گرفت (حتی با رای اداره کار) و معمولا تنها حکم دیوان عدالت اداری در این زمینه کارگشا می باشد . به عنوان مثال کسی که به محض برخورداری از رای اداره کار بتواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند معمولا به این سادگی نمی تواند سازمان را به پذیرش این رای قانع سازد.

5- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .