چند سوال و جواب بیمه ای !1- سوال : در چه حالتی استفاده از مقرری بیمه بیکاری نیاز به سابقه بیمه تعیین شده ندارد ؟

پاسخ : بیمه شدگان مشمول قانون کار و  تابع قانون تأمین اجتماعی که به علت بروز حوادث غیر مترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی سوزی بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری نیازی به داشتن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت نمایند.

2- سوال : آیا می توان به صورت اختیاری صندوق بازنشستگی را تغییر داد ؟

پاسخ : متاسفانه اکنون دیگر نمی شود. با توجه به پایان یافتن اعتبار بند "ب" ماده  "28" قانون برنامه پنجم توسعه وعدم پیش­    بینی مقررات مشابه در قانون برنامه ششم توسعه و همچنین قانون احکام دائمی برنامه­ های توسعه کشور، اخذ درخواست جهت تغییر اختیاری صندوق بازنشستگی کلیه متقاضیان از تاریخ 96/1/1 منتفی می­باشد. بدیهی است آن دسته از متقاضیان که تا پایان سال 95 درخواست تغییر صندوق بازنشستگی خود را به شعب ذیربط ارائه نموده اند، انجام تشریفات قانونی آنان در این ارتباط بلامانع خواهد بود.

3- سوال : آیا تعرفه پروتزهای کمکی سازمان افزایش نمی یابد ؟

پاسخ : با توجه به فاصله زیاد مبالغ پرداختی سازمان با مبالغ آزاد ، به روزرسانی این مبالغ در حال انجام است که در قدم اول تعرفه سمعک با افزایش 6 برابری به عدد 12/600/000 رسید . مبلغ بفیه اروتز ها و پروتزها نیز افزایش خواهند یافت .

4- سوال : آیا درخواست بازرسی بیمه شدگان (فاقد بیمه) یا اعتراض به بازرسی های انجام شده توسط کارفرمایان به صورت اینترنتی امکانپذیر است ؟

پاسخ : امکان ثبت اعتراض کارفرمایان و بیمه شدگان در پورتال بازرسی الکترونیک در 12 استان کشور (آذربایجان شرقی و غربی، بوشهر، ایلام، سیستان و بلوچستان، یزد، فارس، کرمان، هرمزگان، قزوین، البرز و شهرستانهای استان تهران) فراهم شده است . کافیست به آدرس پورتال فوق الذکر Erequest.tamin.ir رفته و پس از ثبت نام و گرفتن کد کاربری و گذرواژه درخواست هایتان را انجام دهید : در خواست هایی مانند بازرسی برای افراد فاقد سابقه ، مشاهده بازرسی های انجام شده ، درخواست اعتراض به بازرسی های انجام شده (توسط کارگر و کارفرما) و مشاهدات اعتراض های انجام شده .

5- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .