سوالات دیه !1- من پیمانکار جز یکی از شرکت های بزرگ راه سازی هستم . سه تن از رانندگان اینجانب به خاطر سهل انگاری خودشان با کپسول گاز کانکس محل استراحتشان رو اتش زدند . که یکی شان از ناحیه صورت و گوش سمت راست و و تقریبا نصف گردن سمت راستش سوختگی درجه دو و سه پیدا کرده است . من که پیمانکار جزء هستم آیا من هم مقصر شناخته می شوم در این حادثه ؟ اگر بنده مقصر باشم چون بیمه حوادث ندارم تقریبا دیه اجزا فوق چقدر خواهد شد ؟   تشخیص میزان تقصیر بر عهده کارشناسان اداره کار و دادگستری است . بستگی به درصدی که مقصر شناخته شوید باید دیه بپردازید . مساحت قسمت سوخته شده به نسبت کل بدن محاسبه می گردد و اگر سوختگی از درجه 2 باشد این درصد ضربدر 2 میلیون و 100 هزار تومان می شود . اگر سوختگی از درجه 3 باشد این درصد ضربدر 1.5 می شود و سپس ضربدر 2 میلیون و 100 هزار تومان می شود .

2- در تصادفی دچار خود ادراری و رباط  دست راستم پاره شده است . همچنین شنوایی عصبی سمت راستم  را از دست دادم  .میزان دیه را لطفا بفرمایید ؟ بابت پارگی رباط احتمالا 4 درصد ارش تعلق می گیرد که معادل 8 میلیون و 400 هزار تومان است . از بین بردن شنوایی یک گوش به طور کامل 50 درصد دیه کامل دارد و در غیر این صورت به نسبت محاسبه می شود . خود ادراری ارش دارد و دقیقا با توجه به وضعیت باید نظر داد .

3- سلام بزرگوار ببخشید مزاحم شدم . بنده سه ماه پیش تصادف کردم بینی ام شکست و دنده هایم دچار کوفتگی شدید شد ولی شکستگی دنده نداشت . پزشکی قانونی رفتم شکستگی بینی را برام ننوشت گفت شکستگی قبلی بوده در صورتی که خدا شاهده خودم دست می زدم استخوان بینیم جابجا می شد .  ضربه مستقیم به بینیم وارد شده بود که روی بینیم زخم شده بود و خون جاری شده بود و زیر پلک راستم کامل کبود شده بود . نظریه پزشک قانونی نوشته بود حارصه بینی و کبودی زیر پلک راست . اعتراض کردم کمیسیون دوباره رای قبل داد به نظر شما چکار کنم ؟  یک بار دیگر هم می توانید اعتراض کنید ولی وقتی دو بار تایید شده است دیگر بعید است تغییر کند و فقط هزینه تان بالا می برد . شکستگی تان را مربوط به حادثه قبلی دانسته اند و فقط جراحت های ان را در نظر گرفته اند . 1.3 درصد دیه اش می شود معادل 2 میلیون و 830 هزار تومان . بهتر است دیگر پیگیری نکنید. 

4- می خواستم در مورد دیه بدانم . دیه شکستگی ران پا که پلاتین گذاشته و  30 تا بخیه خورده چقدر است ؟ و دیه شکستگی یکی از مهره های کمر که پلاتین گذاشته اند چقدر است ؟ و همینطور پاره شدن کبد و طحال که بدون عمل خوب شدن چقدر است . بیمه شخص ثالث می باشد ؟ دیه شکستگی ران پا چون احتمالا درمان می گردد 8 درصد می باشد که معادل 16 میلیون و 800 هزار تومان می شود . دیه شکستگی مهره کمر که پلاتین گذاشته اند 10 درصد دیه کامل است که معادل 21 میلیون تومان می شود . ارش پارگی کبد و طحال بستگی به نظر پزشکی قانونی دارد و معمولا بابت هر کدام از 8 درصد دیه کامل به بالا در نظر گرفته می شود . 

5- بنده چند مدت پیش تحت نظر دکتر متخصص زنان و زایمان عمل سزارین را انجام دادم و ایشان در هنگام سزارین ( خطای پزشکی) مثانه و رحم بنده را پاره نمودند . در خصوص میزان دیه این عضو چقدر هست ؟ و چگونه باید اقدام به شکایت کنم که به نتیجه مطلوب برسم ؟ برای شکایت باید به دادسرای شکایات پزشکی مراجعه نمائید . بعد از آن به پزشکی قانونی معرفی می شوید و با نظریه پزشکی قانونی دادگاه در این مورد رای می دهد و دیه باید توسط خود پزشک یا بیمه مسئولیت وی پرداخت گردد . دیه هر کدام با توجه به میزان آسیب توسط پزشکی قانونی مشخص می گردد و هر کدام از جراحت های فوق حداقل 10 درصد دیه دارد و تا 33 درصد دیه کامل نیز می تواند افزایش داشته باشد . 

6- می شود بفرمایید دیه شکستگی و ترک خوردگی سه مهره کمر چقدر می شود ؟  آیا شرکت بیمه تمامش را پرداخت می کند ؟آیا چون تعداد مهره ها چند تااست همه را تقبل نمی کند وفقط بخشی راپرداخت می کند ؟ بابت هر مهره 10 درصد دیه دارد و اگر باعث آسیب به دیگر قسمت یا مشکل در عملکرد قسمت های دیگر نیز شود ارش جداگانه دارد . قانونا باید همه را پرداخت کنند ولی مشاهده شده است فقط بابت 1 مهره پرداخت می کنند . بهتر است با رای دادگاه و به انضمام نظریه پزشکی قانونی به آنها مراجعه گردد .

7- بنده درتاریخ 1396/7/23 درماه حرام تصادف کردم واز ناحیه سر سه جای جمجمه شکسته وخون ریزی مغزی شدم وحس بویایی خود را از دست داده ونرمی گوش سمت راست هم بریده شده است . درضمن حس چشایی هم از دست دادم به غیر از ترشی و شیرینی وتندی وکمی هم فراموشی پیدا کرده ودست وپاهایم به لرزه افتاده است . می خواستم بدانم دیه بنده حدودا چقدر هست ؟ دیه موارد فوق ربطی به ماه حرام ندارد . دیه آسیب به جمجمه معمولا بسته به شدت آن یا هاشمه است یا منقله یا مامومه !!! اگر هاشمه باشد دیه آن 10 درصد دیه کامل است که معادل 21 میلیون تومان به نرخ سال 96 می شود . اگر منقله باشد دیه آن 15 درصد دیه کامل است که به نرخ سال 96 برابر با 31 میلیون و 500 هزار تومان می باشد . اگر مامومه باشد 1/3 کامل دیه دارد که معادل 70 میلیون تومان دیه به نرخ سال 1396 می باشد .  از بین بردن نرمه گوش 1/3 دیه یک گوش دیه دارد و اگر مقداری از نرمه از بین برود با توجه به مساحت محاسبه می شود . از بین بردن حس چشایی ارش دارد و باید توسط پزشکی قانونی تعیین گردد .

8- دادیار و اجرای احکام در مورد تصادف رانندگی  رأی خودشان را داده اند ولی بیمه الان داره سوال پیچ می کند که شاهد شما با شما فامیل هست و قبلا تماس تلفنی داشته اید ؟ چرا در کلانتري و دادگاه دروغ گفته اید که همدیگر رو نمی شناسیم وبه من مصدوم گفت که پرینت در مي آورم !! آیا بیمه می تواند به این عوامل اعتراض بزند ؟ آیا بیمه حق دارد پرینت تماس تلفنی بگیرد ؟ آیا این مي تواند مدرکي برای ندادن ديه باشد ؟  بیمه می تواند بابت هر موضوعی که فکر می کند اعتراض کند و تشخیص موضوع بر عهده دادگاه است . بیمه حق ندارد پرینت تماس تلفنی بگیرد و چنین چیزی فقط با حکم قضایی امکانپذیر است ! رای دادگاه لازم الاجرا است مگر اینکه با اعتراض بیمه در مراجع تجدیدنظر رای تغییر کند . اگر در پرداخت دیه با وجود قطعی بودن رای وقفه ایجاد شد به بیمه مرکزی شکایت کنید .

9- باسلام. و خسته نباشید .می خواستم بدانم در جواب داد گاه آمده است : دادگاه اتهام را محرز و مسلم تشخیص وبه استناد ماده 717 از قانون تعزیزات ومجازاتهای بازدارنده از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375 رای وحدت رویه شماره 746مورخه 1394/10/29 هیات عمومی دیوانعالی کشور و مواد 462 و488 و 559 و656 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 متهم رابه پرداخت پنج ملیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت وپرداخت دیه شکستگی استخوان تر قوه چپ که بدون عیب جوش خورده چهار درصد وارش متعلق به آسیب نسج نرم و محدودیت حرکتی شانه چپ هفت درصد از دیه کامل مرد مسلمان ظرف دو سال قمری از تاریخ وقوع حادثه در حق شاکی محکوم می نماید.می خواستم بدانم چقدر بیمه به ما تعلق میگیرد.ممنون می شوم از راهنماییتان ؟ 11 درصد دیه کامل تعلق می گیرد که به نرخ دیه سال 1396 معادل 23 میلیون و 100 هزار تومان می شود .

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .