تامین اجتماعی و سوالات بی پایان !1- بنده بیمه مشاغل آزاد ۱۸ درصد می ریختم حدود ۳ سال. الان می خواهم به بیمه اختیاری تغییر بدهم . درخواست دادم پرونده ام رو گرفتند و گفتند تاریخ ۱/۱۲/۹۶ بیا. حالا اگر برم گفتند تعهد می دهید و امضا می کنید فرم را ! می خواستم بدانم چی هست تعهد ؟ آقا تغییر می دهند یا به جواز کسب گیر می دهند که نباید به نامت باشد؟ به راحتی تغییر می دهند و مشکلی پیش نمی آید . یکسری فرم است که مشابهش در بیمه های حرف و مشاغل آزاد است . ربطی به جواز کسب ندارد و مورد جواز کسب وقتی حساس است که بخواهید از بیمه ای غیر از حرف و مشاغل آزاد و بیمه اختیاری استفاده کنید .

2- شرمنده در صورتی که بیمه بیکاری بگیر باشم اگر در تاکسی های آنلاین به صورت پاره وقت مشغول به فعالیت باشم امکان قطع بیمه بیکاریم هست ؟ بله امکانش هست و اگر تامین اجتماعی بفهمد نه تنها مقرری بیمه بیکاری تان قطع می شود بلکه ممکن است مجبور به استرداد حقوقی که گرفته اید شوید .

3- من ابتدای سال بیکار شدم تا موقعی که کارهای بیمه و اداره کار انجام شد ۶ ماهی طول کشید کلا یکسال به من تعلق گرفت که آخر امسال آخرین روز دریافت مقرریم می شود . یکشنبه هفته پیش ساعت ۴ بازرس آمده من پسرمو برده بودم دکتر هر چند نسخه پزشک رو روز بعد بردم بیمه ولی گفتند این مدرک مستند نیست و زیر برگه بازرسی من نوشته بود قطع مقرری . حالا من باید چه اقدامی انجام بدهم ؟ بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به بازرسی اداره کل تامین اجتماعی مراجعه کنید.

4- ببخشید من شوهرم آخرین بیمه که برایش رد کردن معلوم نیست . و هیچ وقت هیچ دفترچه بیمه ای نگرفته است . و شماره بیمه ش هم نمی داند . آیا من می توانم با مدارک شناسایی ایشان به مراکز بیمه مراجعه کنم و ایشان را بیمه اختیاری کنم ؟ ببخشید و یک سوال اگر بیمه اختیاری کنیم بعد از بازنشستگی حداقل حقوق پایه آن سال را می دهند درسته ؟ بله می توانید مراجعه کنید و البته باید خودشان مراجعه کنند ! بله اگر بیمه اختیاری باشند اگر حداقل 20 سال سابقه بیمه را داشته باشند حداقل حقوق طبق قانون کار را می گیرند.

5- من بعد از بازنشستگی متوجه شدم طرح طبقه بندی مشاغل بهم تعلق می گیرد و الان بهم ابلاغ شده است که مبلغ حدود 8 میلیون و خرده ای بهم تعلق می گیرد . سوالم این است آیا این طرح روی بازنشستگی ام تاثیر دارد و اگر دارد باید چگونه اقدام کنم  . از پاسخگویی شما پیشاپیش تشکر می کنم . درضمن بعد از 17 سال کار و مراحل بیمه بیکاری و پرداخت بیمه اختیاری با 20 سال و 56 سال بازنشسته شدم که الان ماهیانه 970 می گیرم ؟ بله طبیعی است که حقوق تان افزایش می یابد و وقتی حقوق تان افزایش می یابد حق بیمه بیشتری باید پرداخت کنید و روی مستمری تاثیر می گذارد . کار بسیار سختی است چون باید حکم مستمری تان تغییر کند و معمولا افزایش حق بیمه که منتهی به افزایش مستمری شود را تامین اجتماعی به سادگی نمی پذیرد . باید به اداره کار بابت طرح طبقه بندی شکایت کنید و بعد از گرفتن رای به تامین اجتماعی مراجعه کنید . شعبه تامین اجتماعی در این زمینه از اداره کل تامین اجتماعی استعلام می گیرد و در صورت موافقت حکم را تغییر می دهد . 

6- سلام و روز بخیر ! عذر می خواهم مزاحمتون شدم . تلگرامتون رو از اینترنت پیدا کردم و در مورد بیمه سوال داشتم . می خواستم خودم را بیمه تامین اجتماعی کنم برای بازنشستگی ! شما کدام رو پیشنهاد می دهید که برای بازنشستگیم خوب باشد ؟ الان مجرد و تحت تکلف پدرم هستم از نظر بیمه ای ! خواستم مشاغل آزاد  را انتخاب کنم گفتند خارج می شوی . اگر مشاغل آزاد را انتخاب کنم به نظرتون گزینه ی ب خوب هست ؟ بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی . حقوق پایه رو چی انتخاب کنم که برای بازنشستگی به صرفه تر باشه ؟ حداقل یا میانه ؟ حرف و مشاغل آزاد و یا اختیاری ! البته اگر جایی کار کنید و بیمه اجباری باشید بهترین گزینه است ! در حالت مجردی گزینه ب خوب است اما اگر متاهل شدید حتما گزینه ازکارافتادگی را نیز انتخاب کنید . با توجه به شرایط صندوق های بازنشستگی به نظرم حالت میانه را انتخاب کنید .

7- بنده امروز درخواست اضافه شدن سابقه سربازی به سوابق بیمه ام را در شهر قم دادم و فیش های آن نیز صادر گردید اما بعدش متوجه شدم که هزینه بابت 21 ماه خدمت حدود سه میلیون و صد هزار تومان شده است و دلیلش این است که بنده به مدت دو سال  از دو جا برایم حق بیمه پرداخت می شده است که این دو سال دقیقا همزمان شده با دو سال اخیر که بیمه میانگین دو سال اخیر را ملاک قرار داده است. قبل از این دو سال و از سال آینده نیز از یکی از این شرکتها  بیمه برای من پرداخت شده و خواهد شد . خواستم ببینم امکانش هست درخواستم را کنسل کنم بطوریکه اصلا انگار درخواستی برای خرید خدمت نداده ام و قبوض قسط آن نیز بر روی سوابق تامین اجتماعی  باطل شود ؟ و اگر امکانش نیست اگر اقساط را پرداخت نکنم آیا مشکلی پیش خواهد آمد یا مشمول جریمه می شوم و آیا چند سال دیگه مجددا درخواست دهم آیا مشکلی دارد یا نه ؟ ممنون می شوم راهنمایی کنید چون مبلغ فوق سنگین است سپاسگزارم ؟! بهترین کار این است که هیچکدام از قسط ها را نپردازید . وقتی قسط ها را نپردازید خود به خود درخواست تان باطل می گردد . سپس حداقل 2 سال صبر کنید و دوباره درخواست دهید . مشکلی پیش نمی آید . 

8- سلام وقت بخیر ! مادر من از قالیبافی بیمه شده در سال 1384 تا 1388 مبلغ پانصد هزار تومان یکجا پرداخت کرده الان 63 سال دارد وسابقه 8 سال دارد آن چهار سال رو مازاد بیمه اعلام کردند و حساب نمی کنند ! ما کاری می توانیم بکنیم تو رو خدا راهنمایی کنید ممنون ؟! بیمه قالیبافی بیمه ای است که نیمی توسط دولت و نیمی توسط بیمه شده پرداخت می گردد . معمولا نمی توان یک دفعه حق بیمه 4 سال را داد . چگونه توانسته اید چنین کاری انجام دهید ؟ از طرفی دیگر وقتی حق بیمه داده اید و مورد تائید قرار گرفته است دیگر مازاد اعلام شدن بیمه چه معنی دارد و اصلا چنین مفهومی در مورد بیمه نیست . واضح تر صحبت بفرمائید !

9- بنده سه سال بیمه جوشکاری متناوب و 18 سال بیمه کارگاهی پیوسته در و پنجره آهنی که کار فرما پدرم هست را دارم . ولی بیمه چون کارفرما پدرم بوده می گوید خانوادگی هست به شما سختی و زیان آور تعلق نمی گیرد و بیمه شما عادی حساب می شود . لطف بفرمائید من چکار کنم . در ضمن در این مدت 18 سال فقط 9 ماه یک کارگر غریبه بیمه داشتیم می گویند فقط همان 9 ماه جزء مشاغل سخت و زیان آور حساب می شود مابقی بیمه عادی حساب می شود ؟  طبق قانون کار ، کارگاه های خانوادگی از شمول قانون کار خارج هستند . بنابراین نمی توانند از مزایای مشاغل سخت و زیان آور استفاده کنند . 

10-  بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .