دعواهای بی پایان کارگران و کارفرمایان !1- بنده کارگر هستم که از تاریخ ۹۴/۸/۲۶ وارد فضای سبز شدم . بعد از مدتی کار از تاریخ ۹۵/۳/۱ تا ۹۵/۵/۳۱ به مدت سه ماه پیمانکار حقوقم را قطع کرد ولی بیمه  را رد می کرد . پس از پیگیری زیاد نصف حقوق این سه ماه رو بهم داد ولی نصف دیگر را نداد . سال ۹۵ تمام شد و وارد سال ۹۶ شدیم.پس از گذشت ۲ ماه مرا به دلیل نیروی مازاد اخراج کرد و تصفیه مرا داد و من هم امضا کردم ، اما آن نصف حقوق را نداد‌. دوباره با پیگیری بعد از سه ماه مرا به کار برگرداند و دوباره بیمه من از تاریخ ۹۶/۵/۲۹ شروع شد . و اما این دفعه از هر حقوقم  ۳۰۰ تومن کم می کرد. در واقع من ماهیانه ۹۰۰ هزار تومان حقوق می گیرم. در حالی که برج ۱ و ۲ همان سال با حق فرزند یک ملیون و دویست حقوق هزار تومان می گرفتم . پیمانکار می گوید هم همین است می خواهی تصفیه کن برو. تورو خدا متن را کامل بخوانید و من را راهنمایی کنید. فایل لیست بیمه را برایتان میفرستم. نگاه کنید ؟! اگر مشکل تان حق بیمه ای است که از شما کم می شود ظاهرا 30 درصد حق بیمه را از حقوق تان کم می کند در حالیکه باید صرفا 7 درصد کم کند و 23 درصد را خودش بدهد . قانونا می توانید شکایت کنید و به نتیجه هم می رسید ولی ممکن است از کار بیکار شوید . هر چند بیکار کردن فرد هم کار ساده ای نیست ! 

2- من سوال در مورد شکایت از کارفرما دارم . از سال ۹۰ در سرای محله زیر نظر شهرداری مشغول به کار هستم و با مدیریت آنجا کار می کنم . از فروردین ۹۲ بازرس بیمه اسم منو نوشته اند و در سایت بیمه سابقه دارم( من هم با مدیریت سرا کار کردم و هم با شهرداری ) و از هردو  مقدار کمی حقوق دریافت می کنم . به شعبه تامین اجتماعی که مراجعه کردم به من گفتند چون کارفرما پولی پرداخت نکرده نمی توانم دفترچه بیمه درمانی بگیرم . من هفت ساله مشغول بکار هستم ولی سنوات و عیدی هم نگرفتم و امضایی به زور از ما گرفته که سنوات و عیدی گرفتیم و بیمه هم نمی خواهیم . حقوقم زیر حقوق وزارت کار هست. اسم کارفرمای بنده شهرداری منطقه یک خورده و اینکه کارگاه مبلغ ۲۵ میلیون جریمه شده و کپی همه برگه ها رو هم دارم. آیا من می توانم از شهرداری شکایت کنم ؟ میشه لطف کنید منو راهنمایی بکنید ؟! قطعا می توانید شکایت کنید و حق بیمه تان باید پرداخت گردد و هر گونه تعهدی داده باشید چون طرف دیگر سازمان تامین اجتماعی است در صورت اثبات کارکرد باید حق بیمه تان پرداخت گردد . بابت سنوات و عیدی اگر تعهد محضری نداده باشید و یا اینکه با ریز جزئیات امضاء نکرده باشید می توانید شکایت کنید . با مدارک حضور و غیاب ، بیمه ، پرینت حساب و هر مدرکی که کارکردتان را ثابت کند شکایت کنید . 

3- یک سري سوال داشتم . بنده با يك كارفرما به طور دوستانه همكاري كردم و به عنوان تري دي كار برایشان طرحي زدم كه با وجود قول تسويه حساب پس از دريافت طرح پاسخ تلفن هاي من را ندادند و بعد از مدتي نصف مبلغ مورد نظر را واريز كردند و گفتند به علت كامل نبودن نصف مبلغ رو مي دهند ؟ چطور مي شود از ايشان شكايت كرد تا ديگر با همكاران من اينگونه كه حق من رو ندادند برخورد نشود ؟! بابت این موضوع شما اگر قرارداد داشته باشید می توانید به دادسرا شکایت کرده و کارشناس دادگستری در این زمینه به بررسی موضوع می پردازد . اما بدون قرارداد بعید است به جایی برسید . 

4- اگر یک کارگر ۲۱ سال  سابقه کار داشته باشد و هرسال بهش سنوات خدمت داده باشند ! اگر اخراجش کنند چند سال سنوات به ایشان تعلق می گیرد ؟ اگر هر سال سنواتش را پرداخت کرده باشند بابت سنوات دیگر چیزی تعلق نمی گیرد . 

5- سلام عرض وادب از اینکه مزاحم وقتتان شدم معذرت می خواهم ! بنده درشهرداری به عنوان قراردادی مشغول کار هستم  . بیست سال سابقه دارم و شصت و سه سال سن دارم ! هرسال بامن تصفیه می کنند پاداش ، عیدی ، سنوات ، مرخصی ماهانه  . سه میلیون حقوقم است بازنشسته بشوم چقدر حقوق می دهند ؟ نمی دانم آخر تصفیه چیزی به من تعلق می گیرد آخر خدمت شش سال شبکاری وحق اولاد هم ندادند با تشکر ؟! احتمالا الان هم می توانید بازنشتسه شوید . میانگین حقوق و دستمزد یک روز را در 2 سال آخر محاسبه می کنند و در تعداد سال های سابقه تان ضرب می کنند . اگر حقوق تان الان 3 میلیون تومان است با 20 سال سابقه حدود 2 میلیون بازنشستگی به شما تعلق می گیرد . 

6- سلام خسته نباشید ! همسر من دبیر ورزش هست ! از شنبه تا چهارشنبه (۷ تا ۱۳) مدرسه است . مدیر مدرسه بیمه ۱۵ روز را می دهد و می گوید اگر کامل می خواهید بقیه اش را خودتان باید بدهید . همکاران ایشان ماهی ۱۶۶ هزار تومان می دهند ! می خواستم بدانم بر چه مبنایی هست ؟  الان ماهی با این وضعیت ۸۰۰ هزار تومان دریافتی دارد ؟! براساس کارکرد باید پرداخت شود هر چند اگر کامل هم پرداخت شود هیچ مشکلی ندارد و بهتر است . قانون می گوید براساس کارکرد ! براساس کارکرد 7 درصد از حقوق ایشان باید کسر گردد و 23 درصد توسط کارفرما باید پرداخت می گردد . 

7- این نمونه قرارداد ما کارکنان یک استخر است :۱- ما در طول روز بیش از ۸ ساعت کار می کنیم و روز دوشنبه تعطیل هستیم .آیا شغل ما پاره وقت است ؟ نمونه من ،  ماه قبل ۲۲۳ ساعت کار کردم . مرخصی نرفته ام .سابقه بیمه بیش از دو سال دارم و متاهل و دارای یک فرزند هستم. دریافتی من ۱۲۸۰۰۰۰ تومان بوده است. لیست بیمه هم رد می شود. همکاران همه فکر می کنیم کم دریافت می کنیم . ما ۱۱/۲۰ سال قبل شروع به کار کردیم . آیا سنوات دریافت خواهیم کرد؟ چقدر؟  مبلغ عیدی پایه حقوق است یا میانگین دریافتی ؟ ممنون می شوم راهنمایی فرمایید ؟ نه شغل شما با توجه به ساعت کارکردتان در هفته که حداقل 44 ساعت است و در قرارداد نیز ذکر شده است تمام وقت است . حداقل حقوق را دریافت می کنید که البته مطابق قراردادتان درست است . بله سنوات هر سال متناسب با کارکرد 1 ماه حقوق است که می توان سالیانه یا ماهیانه آن را تسویه کردد . مبلغ عیدی براساس قرارداد به میزان 2 ماه پرداخت می گردد . 

8- من به مدت شش ماه در شرکتی کار می کردم ! بیمه نشده بودم و از شرکت شکایت کردم . الان علاوه بر این که باید شش ماه بیمه را رد کنند باید مبلغی هم به عنوان خسارت این مدت به من پرداخت کنند که دو تا ده برابر حق بیمه است . مبلغ عرف این خسارت چقدر است ؟ آیا لازم است که به دادگاه درخواست پرداخت این خسارت را بدهم یا خودشان این را در نظر می گیرند ؟ بابت خسارت بیمه چیزی به شما پرداخت نمی شود . خسارت به تامین اجتماعی پرداخت می شود مگر اینکه منظورتان چیز دیگری باشد. 

9-  بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .