تامین اجتماعی : سولاتی از همه کس ! از همه جا !1- کارگاه مجسمه سازی هست که به روال معمول این هنر (کارفرما اغلب شهرداری مشهد هست که برای المان ها بخصوص در ایام قبل از عید نوروز سفارش دارد) بسته به مناسبت های خاص سفارش کار دارد. پس درآمد و زمان کار پایا و ثابتی ندارد . کارگاه آن در حاشیه شهر است . حیاطی که نیمی از آن مسقف شده است. بدون قولنامه و البته تجاری هم نیست. مجسمه سازان دارای صنف و انجمنی که پروانه کسب و جواز صادره کند نیستند . حالا ما بخاطر حمایت از پرسنل می خواهیم آنها را بیمه کنیم اما چون تجاری و جواز نداریم بیمه قبول نمی کند . از طرفی اگر نخواهیم لیست کارگاه داشته باشیم و با ردیف پیمان لیست رد کنیم کارگرها قبول نمی کنند و می گویند یا بیمه نشویم (چون مبلغ  سهم کسر بیمه 7% و در نتیجه کسر مالیات در لیست مالیات حقوق را باید بپردازند برای لیست موقت ) یا اینکه سابقه بیمه با ارزشی بدست بیاوریم که لازمه آن لیست ثابت ماهانه هست. در واقع من برایشان قرارداد کار معین تنظیم کردم که در این ایام پر کار ممکن است همزمان چند قرارداد داشته باشند و در نتیجه مبلغ زیادی برای بیمه آنها پرداخت می شود اما سابقه آن ناچیز هست . اگر همین مبلغ در ماه های دیگر سرشکن بشود می تواند دو برابر سابقه بیمه برایشان ایجاد کند و باز با گرفتن قراردادهای جدید لیست آنها وقفه نداشته باشه یا کمتر وقفه داشته باشد . اما لازمه آن داشتن کد کارگاه هست. شما چه راهکاری را پیشنهاد می کنید ؟ پرسنل پیشنهاد بیمه اختیاری دادند اما این از نظر قانونی ممکن است برای ما مشکل ایجاد کند ؟ اگر آنها روزی با بی وفایی فراموش کنند که این خواست خودشون بوده است . اگر من محل کارگاه را منزلم اعلام کنم می توانم به عنوان شغل هنری که نیاز به مجوز و تجاری ندارد برای منزل کد کارگاه بگیرم ؟ و آیا اصلا این نوع کارگاه (چه منزل و چه آن مکان اجاره ای ) بعنوان کارگاه صنعتی یا تولیدی هست و می تواند بعنوان کارگاه اصلی شناخته و ارسال لیست پیمانها از آنجا قابل قبول خواهد بود ؟ در منزل می توانید کد کارگاه بگیرید ولی اگر نیاز به دریافت مقرری بیمه بیکاری داشته باشند نمی توانند استفاده کنند چون مشمول قانون کار بشوند . اگر بیمه اختیاری هم شوند می توانند شکایت کنند برای بیمه اجباری ! بهترین راه فعلا به نظر من پرداخت خق بیمه براساس ردیف پیمان است اگر نمی توانید کارگاه ثابتی تاسیس کنید . 

2- خواستم بدانم حق بیمه ماهیانه یک نفر خیاط مانتو دوز مبتدی و نیمه ماهر و ماهر با توجه به اینکه هر کدام از اینها یک نوع سود دهی دارند مثلا مبتدی بیشتر حالت کارآموز دارد و سود دهی ندارد .  نیمه ماهر اگر تلاش خودش را بکند اگر بتواند روزی یک الی 2 مانتو درست بکند که بازدهی زیادی در کار ندارد ولی ماهر اگر با جدیت دوخت و دوز کند هر هفته حدود 5 الی 6 عدد مانتو می دوزد که بازدهیش برای یک کارگاه تولیدی خوب است . حالا هرکدام از اینها یک نوع حقوقی دارد مبتدی در حد ماهی 200 هزار تومان و نیمه ماهر 400 هزار تومان و ماهر بستگی به تعداد دوخت و دوز خودش دارد که حدودی اگر تلاش کند 800 تا یک تومان و شاید هم بیشتر درآمد ماهیانه اش است و هرماه چه مبلغی برای بیمه شان پرداخت شود . ماهر در روزی 5 الی 6 عدد مانتو دوخت می زند ؟ حق بیمه تامین اجتماعی ربطی به ماهر بودن یا نبودن ندارد . اگر تمام وقت کار کنند حق بیمه براساس حداقل دستمزد باید حساب گردد . نمی توان برای حقوق 200 هزار تومان یا 400 هزار تومان حق بیمه پرداخت کرد مگر اینکه پاره وقت باشند . اگر بازرس بیمه بر تمام وقت بودن کارگر تاکید کند برای پرداخت حق بیمه حقوق حداقل قانون کار لحاظ می شود و در بعضی مواقع با توجه به نوع شغل حقوق بیشتری نیز در نظر گرفته می شود . 

3- من معلول هستم ولی در این 30 سال عضو بهزیستی نبودم و خودم 5 سال هست پول بیمه بطور آزاد به یک کارگاه پرداخت می کنم . حالا می خواهم بروم دنبال کار معلولیتم و زیر نظر سازمان بهزیستی شوم . حالا  می خواهم بدانم بهزیستی من را بیمه می کند ؟ می توانید از طریق بهزیستی اقدام کنید . ولی آنطور که شنیده ام بهزیستی کسانی را که از سال 1388 برایشان حق بیمه به هر نحوی پرداخت شده است دیگر بیمه نمی کند . 

4- اگر من بخواهم به صورت وقت آزاد کار تبلیغاتی وسایل تزئینات ساختمانی کنم و فقط پورسانت بدهم و بیمه ندهم مشکلی نیست ؟  کلا نداشتن بیمه چه مشکلی ایجاد می کند؟ ممنون می شوم لطف بفرمایید جواب بدهید ؟ کسانی که به آنها پورسانت می دهید ممکن است به اداره کار شکایت کنند و رای بگیرند و مجبور بشوید حق بیمه شان را بپردازید . 

5- سلام روزتون بخیر! شرکت ما (تولیدی ترازو هست) . از طرف نیروی انتظامی پلمپ شد از مورخه ۲۰ برج ۷ ! از قضا برج ۸ از تامین اجتماعی آمدند بازرسی و کارگاه را تعطیل کردند و جلوی کاربریمون رو بستند و من نتوانستم لیست بیمه رواارسال کنم . خودشون لیست رو زدن برای ماه ۷ سی روز کامل ! و  بدلیل اینکه لیست به موقع ارسال نشده است تخفیفی که داشتیم رو هم محاسبه نکردند . اصلی ترین سوال بنده اینکه ما عملا ۲۰ روز کار کردیم برج ۷ را ولی خود تامین لیست رو ۳۰ روزه زده برایمان ! و می گویند دیگر نمی شود اصلاحش کرد. واقعا راهی نیست؟  و اینکه اگر من این لیست ۳۰ روزه را پرداخت کنم بعدا برایمان مشکلی پیش نیاد ؟ (چون ۲۰ روز کار کردیم) ؟! برای قطعی شدن پرداخت حق بیمه باید 6 ماه از ماهی که برایش بیمه پرداخت کرده اید بگذرد . بهترین کاری که می توانید بکنید این است که در این فاصله به هیات بدوی تشخیص مطالبات سازمان در شعبه مورد نظر شکایت کرده و با مدارکی که دارید ثابت کنید 20 روز کار کرده اید . معمولا به نتیجه می رسید وگرنه امکان اعتراض در هیات تجدید نظر نیز هست . 

6- من دانشجوی پرستاری ام که درسم تموم شد . بعد از عید طرحم شروع می شود . موقعی که دانشجو بودم در یک کلینیک خصوصی کار می کردم و از دی ۹۵ بیمه هستم . آنجا ۳۰ روز رو کامل رد می کنند . بعد شروع طرحم قرار است بمونم همانجا. از آنجایی که موقع طرحم که یک بیمارستان دولتی خواهد بود بیمه رد خواهد شد. حالا از دو جا بیمه باشی مشکلی برایت پیش نمی اید؟ منفعتش چیست؟ مشکل خاصی پیش نمی آید ولی نفع خاصی هم ندارد . اگر بخواهید از تعهداتی مانند مقرری بیمه بیکاری یا کمک هزینه بیماری استفاده کنید معمولا یکی از آنها باطل می شود . 

7- من مطلب شما رو در مورد بیمه تامین اجتماعی اتباع از طریق اینترنت خواندم . یک سوال داشتم از خدمتتان ! من فارغ‌التحصیل رشته مامایی هستم و الان در یک کلینیک ترک اعتیاد به عنوان پرستار کار می کنم . می خواستم بدانم با این شرایط و داشتن پاسپورت و اقامت معتبر ایران می تونم از بیمه تامین اجتماعی استفاده کنم یا خیر ؟ اگر گواهی کار از وزارت کشور داشته باشید می توانید بیمه شوید . 

8- فرق بیمه مشاغل آزاد و اختیاری چیست ؟ خدا شاهده کارمندان بیمه هم نمی دانستند یا نخواستند بگویند . من الان بیکارم ولی بیمه ام مشاغل آزاد هست ؟ هزینه های درمانی بیمه حرف و مشاغل آزاد در مراکز ملکی سازمان فرانشیز می خورد ولی در بیمه اختیاری فرانشیز وجود ندارد . بابت هر دفترچه بیمه در بیمه حرف و مشاغل آزاد باید 34 هزار تومان پرداخت گردد ولی بیمه اختیاری چنین چیزی ندارد . بیمه اختیاری اروتز و پروتز هم دارد ولی بیمه حرف و مشاغل آزاد ندارد . البته بیمه حرف و مشاغل 12 درصد ازکارافتادگی و فوت پیش از بازنشستگی و حرف و مشاغل 14 درصد ازکارافتادگی ندارد در حالیکه اختیاری همه این موارد را دارد . 

9- من یک سوال داشتم . من دختر ۳۸ ساله هستم و ۸ سال بیمه قالی بافی دارم  و وضع مالیمان خراب هست و پدری ۸۰ ساله دارم که آلزایمر دارد و یک مادر پیری هم دارم که باهاش زندگی می کنم ! آیا می توانم زودتر خودم را از بیمه فرش بافی بازنشسته بکنم . اگه می توانم چکار باید بکنم ؟ حقیقتش وضع مالیمان خراب هستش  ؟ خواهش می کنم به سوالم جواب بدهید ازتون ممنونم ؟ نه متاسفانه باید حداقل 20 سال سابقه داشته باشید . تنها راهی که به نظرم می رسد این است که به کمیته امداد مراجعه کنید . کمیته امداد بابت زنان خود سرپرست برای چند سال حق بیمه تامین اجتماعی را پرداخت می کند . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .