کارگر ، کارفرما ، قانون کار !1- من قبلا فروشنده بودم دوتایم ازصبح ساعت10:30 تا یک ظهر و بعدازظهر 5 تا 11 شب . باحقوق 600 هزار تومان بدون بیمه و به مدت 8 ماه . صاحب کارم گفت دیگر فروشنده نمی خواهم نمی صرفه وبیکار شدم . الان می خواهم اقدام کنم برای حق وحقوقم  . از آنجایی که محیط بازار جوریه که کسی پشت صاحبکار راخالی نمی کند و مطمئنم اگر ماموربیمه بازرسی کند همه پشت صاحبکارند و حتی مطمئنم می گیوند من را نمی شناسند . من هم رفتم پرینت حسابم را گرفتم که حداقل 5 ماهش کارت به کارت کرده ؟ به نظرتون حق وحقوقی بهم تعلق می گیرد ؟ به احتمال زیاد تعلق می گیرد . پرینت حساب خیلی خوب است . اگر توانستید هر نوع مدرکی که کارکردتان را ثابت کند ارائه کنید . 

2- سلام . خدا قوت . من یازده ساله در یک عکاسی کار می کنم که الان هشت ماهه بیمه شدم و الان بعد هشت ماه می خواهد من را بیرون کند . حالا چگونه می توانم هم برای ده سال و خورده ای بیمه ای که برایم رد نکرده و عیدی و پاداش و سنواتی که نداده و حقوق کمی که بهم می داده شکایت کنم و حقمو بگیرم؟ امیدی هست که به تمام حقوقم برسم؟ هیچ مدرکی هم از هم نداریم و همه چیز شفاهی بوده فقط ؟ اگر مدارک کارکرد داشته باشید می توانید این موضوع را ثابت نمایید و تمامی موارد فوق را بگیرید . هر مدرکی که نشان دهد در این چند مدت در آنجا کار کرده اید . 

3- من در سال 92 از شركت استفا دادم و در سال 95 شركت به سهامدار ديگري فروخته شد. با من تسويه حساب سنوات نشده است. طبق محاسبات سال 92 شركت مي بايستي حدود 70 ميليون به من مي داده ولي سهامدار جديد محاسبات جديدخود را فرض قرارداده و ادعا ميكند كه من بيشتر پرداخت كرده در حالي كه حدود 49 ميليون پرداخت به صورت واريز به كارت انجام داده و مستندي بر اينكه بعنوان تسويه به من پرداخت كرده از من نگرفته است. پس از حكم حل اختلاف من 8 ميليون بدهكار به شركت شده ام. كه با توجه به برخي مستدات كتبي و عرف شركت عادلانه نمي باشد. ظاهرا شركت بر اعضا حل اختلاف نفوذ داشته و اين حكم صادرشده. قابل ذكر است حتي در حكم عيدي و پاداش سال را در نظر نگرفته اند كه خود نشان از بي عدالتي و نفوذ كارفرما مي باشد. حكم بدون امضاي اعضاي حل اختلاف مي باشد آيا اين از لحاظ قانوني مشكل دارد؟ آيا با توجه به اينكه شركت در سالهاي 93.94.95  در اسناد صورتحسابهاي قانوني سالانه خود رقم 70 ميليون را به من بدهكار مي باشد مي توان استناد كرد ؟ محل حل اختلاف ابهر بوده و من از سال 92 ساكن تهران هستم آيا مي توان اداره كار را تغيير داد ؟ بعد از حكم حل اختلاف مجددا كارفرما درخواست بدوي براي محكوميت نموده است آيا اين قانوني است يا بر خلاف قانون عمل كرده اند؟ متشكر مي شوم اگر سوالات مرا پاسخ دهيد. در ضمن جهت روشن شدن مطلب فوق اگر سوالي هست بفرماييد متشكرم ؟! اگر در هیات های بدوی و تجدیدنظر موضوعی مورد بحث قرار نگرفته است می توان دوباره در مورد آن شکایت کرد . اما اگر رای قطعی شده باشد که ظاهرا اینگونه است تنها راهتان این است که به دیوان عدالت اداری اعتراض کنید و توقف اجرای حکم را گرفته تا پرونده در یکی دیگر از هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار مورد بررسی قرار گیرد . هر مدارکی دارید باید در اداره کار مورد بررسی قرار گیرد و نهایتا رای اداره کار سند است . 

4- امروز برای تسویه رفتم آموزشگاه . منتها فرم را که جلوی من گذاشتند برای امضا مبلغی قید نشده بود جایش خالی بود و وقتی از من خواستند امضا بگیرند من گوشزد کردم از بابت عیدی و سنوات که چیزی نگرفتم و اینکه وقتی مبلغی قید نشده چی را دقیقا باید امضا کنم . گفتند که طبق بند فلان و فلان عیدی و سنوات تو حقوق شما محاسبه می شود و در قرارداد قید شده که من گفتم برای شخص من قابل توجیه نیست و وقتی اعتراض دارم می گوئید امضا نکن از چک خبری نیست . این اگر اجبار نیست چیست و اولین بار هم نیست که تکرار شده برای من ولی سری پیش نیاز داشتم و مجبور شدم بعد یک هفته امضا کنم . بعد گفتن برو شکایت کن چند سال بدو که آخرش مجبور بشی صرف نظر کنی . من خودم چندسال فلان جا و فلان جا کار کردم تلویحا گفتند گردنشون کلفته منم گفتم توکل کردم به خدا هر چقدر زمان ببره من صبر می کنم . الان باید دقیقا چکار کنم برا شکایت کجا مراجعه کنم ؟ جا داره واقعا ازتون تشکر کنم بابت مشاوره هایی که بی مزد و منت در اختیار مردم بی اطلاع میذارید.  خدا ازتون راضی باشه ؟ باید به اداره کار شکایت کنید . اداره کاری که نزدیک شعبه بیمه و محل کارتان است . سنوات ممکن است با حقوق پرداخت شود ولی عیدی اینگونه نیست . ضمنا سنوات باید در ردیف مجزا و در کنار حقوق پرداخت گردد . ضمنا شکایت معمولا تا 2 یا 3 ماه تکلیفش مشخص می گردد . 

5- من کارگر شرکتیم و برایم بیمه رد می شود و از جای دیگری هم گاهی برایم بیمه تامین اجتماعی رد می شود . می خواستم بدانم اگر من اخراج بشم بهم بیمه بیکاری تعلق می گیرد . برایم خیلی مهم است بدانم لطفا بهم جواب بدین ؟! بازم یک دنیا ممنونتان هستم . البته اخراج به معنی تعدیل نیرو با نامه عدم نیاز ؟ اگر حداقل یک سال کارکرد در آخرین شرکت داشته باشید به شما تعلق می گیرد . 

6- واقعتیش من  سه چهار ماهه شرکتم را تاسیس کردم . چندتا بازاریاب دارم از زبان یکیشان شنیدم که یکی از بازاریاب هایم می خواهد برود به بازرس بیمه بگوید بیاید بازرسی ببینه چرا بیمه نمی کنم ! اینجوری برای خودش صاحب بیمه بشود. در حالی که در آن حد برای من سودآور نیست که بخواهم بیمه اش را بریزم . چه کار کنم ؟ بستگی به قراردادتان دارد . اگر به ازاء ساعت کاری برایشان حقوق پرداخت می کنید باید بیمه شان را هم بدهید . شاید باید قراردادشان را به صورت پورسانتی بنویسید . 

7- سلام وقت بخیر ! من ازروی لینک داخل گوگل وارد شدم .سوالی داشتم ازخدمتتان ! ممنون می شوم بنده را راهنمایی بفرمایید . من یک کارگاه خیاطی دارم و دو تا چرخکار که به صورت مزدی دوزی مشغول به کار هستند . و بنده بیمه ازطریق خیاطی ندارم و به چرخکار هم از روز اول گفته ام که بیمه نداریم . حالا یکی ازچرخکارها رفته شکایت کرده بابت بیمه و سنوات واینکه من ازمشتری چه مبلغی بابت دستمزد می گیرم وبه ایشان کمتر دسمزد می دهم . وناگفته نماند من قراردادی هم ننوشته ام و رفاقتی با هم کارکرده آیم و جای خواب هم به ایشان داده ام . از روز اول هم گفته ام من بیمه نمی کنم چون خودم بیمه نیستم . وهفته ای هم حساب این آقا تسویه شده ومن هزارتومان هم به این آقا بدهکار نیستم . ممنون می شم راهنمایی بفرمایید ؟ اگر کارکرشان را ثابت کنند حق بیمه ، سنوات ، عیدی و ... به ایشان تعلق می گیرد . قرارداد نداشتن دلیل نمی شود به ایشان پرداخت نشود و اداره کار به احتمال زیاد با حداقل حقوق به نفع شان رای می دهد . اینکه خودتان بیمه نیستید یا رفاقتی کار کرده اید ارتباطی به این موضوع ندارد. 

8- سوالی درمورد پرداخت پاداش و سنوات کارمند اداری پاره وقت بخش خصوصی ( نمایندگی تراکتور شهرستان ... ) 27 ماه کار کرده است . ساعت کار فرد از ساعت 9 صبح تا 13 بعد از ظهر روزهای کاری بوده است . کلا در این 27 ماه 4 ماه آخر بیمه توسط کارفرما پرداخت گردیده است . چگونگی محاسبه پاداش و سنوات نامبرده و مقدار آن مورد سؤال است ؟  هر 44 ساعت کارکرد را به عنوان یک هفته حساب کنید . تعداد هفته های محاسبه شده را در 7 ضرب کنید و روزها را محاسبه کنید . به ازاء هر 365 روز 1 ماه سنوات و 2 ماه عیدی باید پرداخت کنید . 

9- من یک سوالی داشتم . از شروع سال ۹۶ در یک شرکت ۲ تا قرارداد ۶ ماه بستم اول این ماه شفاها به من گفتند که تا آخر بهمن فقط بیا سر کار و می خواهیم همکاری رو قطع کنیم . تا به حال هم هیچ اخطار با تعهد نامه کتبی به من نداده اند . از نظر قانونی باید حقوق ماه اسفند رو هم بدهن و عیدی و سنوات رو ۱۲ ماهه حساب کنند ؟ چون اینکار را می دانم نمی کنند ؟ باید شکایت کنید . چون ماه آخر سال است باید درخواست حق السعی ماه آخر قرارداد را هم بدهید . اگر موافقت شود سنوات و عیدی هم باید کامل پرداخت گردد و اگر موافقت نشود 

10-بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .