دیه ، تصادف ، حادثه !1- همسر من تصادف کرده و در این تصادف یک خانم دچار شکستگی استخوان بازو از سه ناحیه شده است و در بیمارستان برایش پلاتین گذاشتند . ماشین همسر من بیمه نداشته است و بیمه به صورت 50-50 اعلام شده.از حضور شما این سوال رو دارم که بیمه ای که که به طور کلی به این خانم تعلق میگیره چه مقدار هست ؟ اگر یک استخوان باشد 8 درصد یعنی 16 میلیون و 800 هزار تومان که نصفش را همسر شما باید پرداخت کند.

2- من یکی از عزیزانم دعوایی خیابانی کرده و دست طرف مقابلش از ساعد تا بازو تاندونش مشکل پیدا کرده است . قاضی 45 روز معالجه دادند و فرد مضروب ادعا داره که کلیه هایم مشکل پیدا کرده است ولی ضارب تکذیب می کند .حالا مقدار دیه چقدر است ؟ واگر معالجه درست پیش نرفته بود به ازاء هر در صد چقدر برای یک دست و دوکلیه که البته بجز خودش کسی عالم نیست باید پرداخت بشود ؟ دادگاه طول درمان نمی دهد بلکه پزشکی قانونی طول درمان می دهد . بابت تاندون بستگی به میزان آسیب دارد و معمولا بین 4 تا 8 درصد دیه دارد . مشخص نکرده اید جراحت کلیه اش چیست ؟ معمولا بابت آسیب های مختلف کلیه برای هر کلیه بین 1 تا 10 درصد دیه تعلق می گیرد . هر درصد دیه نیز 2 میلیون و 100 هزار تومان می باشد . 

3- بنده راکب موتورسیکلت بودم که باماشین تصادف کردم . درتصادف بنده دستم ازمچ شکست ودر چندین جای پایم زخم ایجادشد . باتوجه به این که درتصادف من مقصرنبودم ولی گواهینامه ندارم آیا دیه تعلق می گیرد و چقدر ؟ بله دیه به شما تعلق می گیرد . بابت شکستگی دست 8 درصد دیه به شما تعلق می گیرد معادل 16 میلیون و 800 هزار تومان . بابت زخم ها بستگی به عمق زخم ها دارد . 

4- من با یک نفر درگیر شدم که یک لیوان چایی گرم رو به سمت صورت من پرت کرد و دور چشمم سوخت. پزشک قانونی زده سوختگی درجه 2 و دوتا مشت به صورتم زده که تو برگه به آنها اشاره نشده است . این اقا رفته بعدا خود زنی کرده است. و همه صورتش رو زخم کرده است. شکایت ما به نظرتون چه پروسه ای را طی می کند ؟ ممنون می شوم اگر راهنماییم کنین ؟ شما از طریق کلانتری به دادسرا معرفی می شوید اگر شکایت کنید . دادسرا نیز شما را به پزشکی قانونی معرفی می کنند . چون سوختگی درجه 2 است هر درصدی از بدن سوخته باشد به ازاء هر درصد دیه اش 2 میلیون و 100 هزار تومان می شود . خودزنی ایشان بی فایده است و پزشکی قانونی آن را متوجه می شود . بعد از نظریه پزشکی قانونی دادگاه در این زمینه رای صادر می کند . 

5- طی تصادفی که مقصر طرف مقابل هست دست چپ من از محل مفصل مچ دو جا و محل مفصل انگشت یک جا شکست. لطفا دیه مربوطه رو اعلام کنید و اینکه همراه من داخل ماشین هم شب اول واقعه طی بررسی های بیمارستان چیزی تشخیص ندادند اما یک روز بعد کبودی های بسیار شدیدی در محل تنه دیده شد. چون بیمارستان نوشته موردی نیست برای دیه این کبودی ها می توانیم کاری بکنیم و این دیه کبودی گسترده سینه و شکم چقدر می شود ؟ بابت شکستگی مفصل مچ احتمالا 8 درصد معادل 16 میلیون و 800 هزار تومان و بابت شکستگی مفصل انگشت احتمالا 16 هزارم دیه کامل معادل 3 میلیون و 360 هزار تومان تعلق می گیرد . بابت هر کبودی 0.15 درصد دیه کامل معادل 315 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 تعلق می گیرد . 

6- هزینه انجام معاینه بدو استخدام به عهده کی هست ؟ می شود ماده و قانونش را بفرمایید ؟ بر عهده خودتان است و البته اجباری نیست . ماده و قانون خاصی برایش ندیده ام . 

7- هفده سال سابقه بیمه تامین اجتماعی دارم در تاسیسات بیمارستان که سختی کارهم شاملش می شود . فعلا قطع و امکان ادامه ندارم ! خودم پرورش کبک دارم ! تامین اجتماعی می گوید باید بیمه کارفرمای رد کنی که ماهیانه حدود سیصدهزار تومان می باشد ! اولا چه راهی هست که بیمه کارگری بریزم که هم مبلغ کمتری بدم هم مزایایش بهتره؟ در صورتی که نمی شود با بیمه کارفرمایی ادامه بدم چه اتفاقی می افتد ممنون از راهنمایی حضرتعالی ؟! تنها در صورتی می توانید بیمه کارگری پرداخت کنید که در جایی مشغول به کار باشید . اگر به عنوان کارفرمایی ادامه دهید بابت 17 سال سابقه تان در صورتی که سختی کارش تائید شده باشد حدود 25.5 سابقه دارید و بقیه را تا 30 سال باید پرداخت کنید . 

8 - بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .