اجرای آرای هایت های تشخیص و حل اختلاف !1- در خصوص آرا اداره کار سوال داشتم ! اداره کار در زمان صدور آراء به یک نکته توجه ندارند و آن این است که کسورات حق بیمه که همان ۷ درصد سهم کارگر می باشد و قبلا از طریق کارفرما به سازمان پرداخت شده است را در نظر نمی گیرد ! و مبلغ رای بدون در نظر گرفتن این آیتم محاسبه می شود . حال راه دفاع چیست با وجود اینکه یادآور شده ایم اما اداره کار می گوید ما با کسورات بیمه کاری نداریم . و مبلغ کلی قید میکنیم که در اینصورت وقتی حکم به اجرای احکام برود دیگر نمیشود کاری کرد و کارفرما دوباره باید ۷ درصد سهم کارگر را که قبلا به سازمان پرداخت کرده ایندفعه باید به کارگر بدهد ؟ اصلا در رای اداره کار هیچوقت حکم نمی دهند که حق بیمه به کارگر پرداخت شود . حق بیمه همیشه به تامین اجتماعی پرداخت می شود ! چه اصلش و چه جریمه اش ! اگر کارفرما قبلا 7 درصد را کم کرده باشد فقط باید سهم خود را اضافه کند و اگر کم نکرده باشد باید سهم کارگر را کم کند و با افزودن سهم خود و جریمه که بر عهده خودش است همه را به تامین اجتماعی پرداخت کند . 

2- اینجانب با استفاده از ماده ۱۰ نوسازی صنایع با ۲۶سال سابقه  درسال ۹۲ بازنشست شده ام ! ولی پاداش سنوات را طبق۲۶سال در اداره دخانیات که کار می کردم دریافت کردم ! به کدام ماده مراجعه کنم برای شکایت . رای گرفتم برای ۳۰ سال سنوات بازنشستگی ؟ در قانون نوسازی صنایع پرداخت حق بیمه به صورت ارفاقی توسط کارفرما و دولت دیده شده است . اما در مورد سنوات به تعداد سال های کارکرد تعلق می گیرد . بنابراین با شکایت به جایی نمی رسید . 

3- اول  از هر چیز از شما سپاسگزارم که اطلاعات خودتان را در اختیار دیگران قرار می دهید. من ۶۰ سال سن دارم . ۲۵ ساله که در یک شرکت مشغول بکارم و توسط کارفرما بیمه نشده ام ، البته هیچکدام از پرسنل بیمه نشدند. حقوق من در طول ۲۵ سال طبق قانون کار بطور مستمر سالانه اضافه نشده است  . کارفرما می خواهد که من با رضایتنامه محضری از حق و حقوقم بگذرم و بازنشسته بشوم. از شما درخواست میکنم من را راهنمایی کنید که  حق و حقوقم چیست و چگونه می توانم ان رو مطالبه کنم .در ضمن این شرکت خارجی است و ثبت نشده است . در صورت نیاز حضوری خدمت خواهم رسید ؟ وقتی شما حق بیمه نداده اید چگونه می خواهید بازنشسته شوید . حقوق شما عیدی سالیانه ، سنوات سالیانه ، افزایش پایه سنواتی در هر سال ، پرداخت حق بیمه ، حق اولاد ، بن خواروبار ، تسویه مرخصی های باقیمانده و ... است . باید بابت تمامی این موارد به اداره کار شکایت کنید . 

4- سلام خسته نباشی ! چند سوال دارم ؟ آقا ما راننده خودروهای استیجاری بهداشت و درمان شرکت نفت هستیم . عرض کنم به خدمتت که ما از اوایل شروع بکار حقوق  ما با خود شرکت نفت بود و بعداز اینکه به پیمانکار واگذار  کرد حقوق با پیمانکار بود و بیمه هم برایمان رد می کرد ! امسال حقوقها افزایش نسبتا خوبی پیدا کرده و حالا پیمانکار می گوید که بیمه ۳۰ درصدش رو از حقوق خودتون برداشت می کنم و واریز می کنم . خواستم بدانم آیا درست است که بیمه را خودمان باید ۳۰ درصد بیمه  بدهیم ؟ بعد ماه اول ۳۵۰هزار تومان حق بیمه کم کرده  و می گوید  برای اینکه مبلِِغ بیمه تان زیاد نشود پایین ترین نرخ دستمزد  را برایتان زدم که ۳۵۰ هزار تومان شده است ؟ آیا درست می گوید  ؟ بعد می گوید برایتان شرایط سخت رد می شود  ؟ از کجا بفهمیم ؟ نه 7 درصد باید از شما کسر گردد و 23 درصد را کارفرما بدهد وگرنه می توانید به اداره کار شکایت کنید . ممکن است پایین ترین نرخ دستمزد را برایتان زده باشد ولی در این صورت مستمری کمتری خواهید گرفت زیار به زودی نحوه تعیین مستمری صرفا 2 سال آخر نخواهد بود . برای سختی کار اولا باید تائید اداره کار باشد ثانیا ایشان باید 4 درصد بیشتر حق بیمه بدهد . می توانید به شعبه بیمه تان مراجعه کنید و این موضوع را بررسی نمائید . 

5- در شركتي مشغول بكار هستيم از زيرمجموعه هاي خصوصي نفت كه بيش از 250 نفر نيروي ستادي و نزديك به هزار نفر نيروي عملياتي در اهواز داريم . متاسفانه طرح طبقه بندي مشاغل براي نيروهاي ستادي پيمانكار انجام نشده است . چه كار مي توانيم انجام دهیم ؟ در صورت شكايت آيا نتيجه بخش خواهد بود ؟ طبق قانون باید اجرا شود . بهتر است به اداره کار منطقه تان مراجعه کرده و از کارشناسی که در این زمینه در ادارت کار وجود دارد تقاضای بررسی موضوع و بازدید از شرکت را بکنید . 

6- ضمن تشکر از مطالب ارزنده ای که در سایت گذاشته بودید در مورد نحوه شکایت از کارفرما . از حضرتعالی یک سوال داشتم . کارفرمای بنده فامیل بوده است و حق و حقوق  ماه های : دی ، بهمن ، اسفند  سال ۱۳۹۰ را هنوز به من پرداخت نکرده است . و حال سوال اینجاست که آیا الان امکان طرح دعوی وجود دارد ؟ و آیا می توانم با گذشت ۶ سال به اداره کار مراجعه کنم ؟ بله می توانید . دعاوی قانون کار زمان مشخصی ندارد . البته باید مدارک مربوط به کارکردتان را ارئه دهید مثل لیست بیمه . 

7- کارگاه تعمیر تراکتور که کارفرما پدرم می باشد که خودم بعنوان کمک مکانیکم وشاگردی دارم که بعنوان پادو مشغول کارهستیم وبخاطر نبود کار کارگاه تعطیل شده ومی خواهم از بیمه بیکاری استفاده کنم . آیا بیمه بیکاری  بخاطر اینکه پدرم کارفرما است به من تعلق می گیرد یاخیر ؟ اگر شخص دیگری در محل کارتان حضور داشته باشد که برای ایشان حق بیمه پرداخت می شده است به شما تعلق می گیرد . البته فقط ماه هایی که برای ایشان حق بیمه پرداخت شده است برای شما نیز در محاسبه مقرری بیمه بیکاری محاسبه می شود . 

8- من شاعل نیروهای مسلح هستم . می خواهم بازخرید کنم ! حقوقم 3200000 تومان با اضافه کار که بدون آن می شود 2280000 تومان ! ده سال سابقه دارم ! چقدر باید مابه التفاوت پرداخت کنم اگر بیمه ام را بخواهم به تامین اجتماعی برگردانم ؟  18 درصد سه میلیون و 200 هزار تومان را حساب کنید و در تعداد ماه های انتقالی ضرب کنید . سپس از حق بیمه ای که در این دوران از طرف نیروهای مسلح از شما کم شده است و باید به حساب تامین اجتماعی ریخته شود کسر کنید . مابه التفاوت مبلغی است که باید پرداخت کنید . 

9- از طریق سایت و کانال بیمه جو با جنابعالی آشنا شدم . سوالی خدمتتان داشتم که ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید. شرکت ما با موضوع واردات و توزیع محصولات آرایشی بهداشتی در شهریور 93 ثبت شد. و عملا فعالیت اقتصادی خود را از مرداد 95 آغاز نمود. ما در دو سال اول با توجه به اینکه هیچگونه فعالیت و فروشی نداشتیم متعاقبا پرسنل و نیرویی نیز استخدام نکرده بودیم و لیست بیمه هم رد نمی کردیم . اولین لیست بیمه ما در شهریور 95  رد شد . هفته گذشته بیمه تامین اجتماعی طی ابلاغی بدهی و جریمه ما از شهریور 93 تا تیر 95 را مبلغ 41 میلیون تومان اعلام کرد.ما نیز اعتراض خود را برای شرکت در هییت بدوی ثبت کردیم. استناد ما بر این است که با توجه به اینکه مالیات قطعی عملکرد ما در سال های 93 و 94 مبلغ صفر ریال توسط دارایی اعلام شده پس خود این مساله گواه بر عدم فعالیت ما در این دوره بوده است . ضمن اینکه مطابق با سوابق گمرکی اولین محموله وارداتی ما فروردین 95 ترخیص شده و مجوز توزیع ما نیز در مرداد 95 توسط وزارت بهداشت صادر شده است. پس چگونه بیمه میتواند ادعا کند که برای 22 ماه از شهریور 93 تا تیر 95 ما نیرو داشتیم ؟ از این اشتباه ها صورت می پذیرد و معمولا در هیات های بدوی و تجدید نظر استانی به خوبی رفع می شود . شاید کسی شکایت کرده باشد و یا بازرس مدارکی دال بر کارکردتان داشته است . بهتر است با مدارک مالیات ، ثبت شرکت ، خرید و فروش و هر مدرک دیگری که کارکرد شرکت تان را مشخص سازد به هیات بدوی مراجعه کنید . 

10-بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .