از همه کس ، از همه جا !1- با سلام و درود خدمت شما ! آیا پولی که بابت خروج پیش از موعد (باز خرید سنوات خدمت) کارگران ثابت پرداخت می شود همان پاداش پایان خدمت هم می باشد یا خیر ؟ پولی که بابت خروج پیش از موعد کارگران ثابت پرداخت می شود بابت حق بیمه و مستمری است و باید به حساب تامین اجتماعی ریخته شود . ارتباطی به پاداش پایان خدمت ندارد . 

2- بنده قبلا بیمه تامین اجتماعی اجباری داشتم ولی حالا شرکتی که بیمه من را پرداخت می کرد دیگر انجام نمی دهد . می خواهم بیمه روستایی از روستایمان پرداخت کنم .به نظر شما تمام مزیت های تامین اجتماعی را داره یا نه ؟ نه . بیمه تامین اجتماعی بیمه بسیار کامل تری است و از نظر مستمری و پشتیبانی درمانی خیلی بهتر است . 

3- یک پیکان وانت به ماشین بنده که جک اس 5 و ماشین دیگری که جک جی 5 بوده و هر دو خودروها پارک بوده اند می کوبد . خودروی عقبی بنده به شدت آسیب می بیند و خودروی بنده در حدود 3 میلیون تومان . از قرار معلوم بیمه ثالث مقصر تکافوی هزینه را نمی دهد . آیا می شود ما بدون مراجعِه به شورای حل اختلاف به شرکت بیمه ثالث رفته و بخشی از خسارت بین هر کدام از ما دو تا تقسیم شود و سپس به بیمه بدنه خودمان مراجعه کنیم . یا حتما باید به شورا برویم ؟ مراجعه مستقیم تان به بیمه شخص ثالث ایرادی ندارد ولی ممکن است بیمه بدنه تان برایتان مشکل ایجاد کند . توصیه می کنم به هیات حل اختلاف مراجعه کنید . 

4- در صورتی که به کارفرما در مورد انجام معاینات بدو استخدام اطلاع رسانی نشده و یا شرایط کار فعلی در تشدید بیماری کارگر موثر نبوده  است .ایا باز هم کار فرما قصور دارد ؟ این موضوع توسط کمیته ماده 90 تامین اجتماعی بررسی می شود . اگر نوع شغل در بیماری وی تاثیر داشته باشد به نسبت تقصیر باید هزینه های مربوطه را پرداخت کنید . معاینات اولیه برای خودتان است تا کارگر را در جای مناسب استفاده کنید . بی اطلاعی شما به این معنا نیست که مسئول تلقی نشوید . 

5- خسارت افت قیمت خودرو به ماشینه صفری که حدودا 75 میلیون نومان هم قیمتش است و ایراد موتوری دارد که حتی با عوض کردن کل گیربکس یکجا هم حل نشده است تعلق می گیرد ؟ البته من از طریق وزارت صنعت و در نهایت تعزیرات خسارت قطعه معیوب  رو هم دارم می گیرم ولی واقعیت اینکه با این مشکل این ماشین را خیلی زیر قیمت می خرند از من . بحث خسارت افت قیمت در حیطه کاری اداره تعزیرات نیست و به من گفتند باید حقوقی اقدام کنم که فکر می کنم باید از طریق شورای حل اختلاف باشه . کلا خسارت افت قیمت خودرو در مواردی به غیر از تصادف تعلق می گیرد؟  اگر منظورتان از شرکت خودروساز است که قانونا تعلق می گیرد ولی به صبر ایوب نیاز دارید . باید بر علیه شرکت شکایت کنید که فرآیندی بسیار طولانی است . مبلغ مشخصی بابت افت قیمت در این موارد دیده نشده است و اصولا افت قیمت را برای خسارت های تصادفی قانونگذاری عرفی کرده اند . معمولا و نهایتا در صورت موفقیت هزینه تعمیر و یا تعویض داده می شود و چیزی به عنوان افت قیمت نمی دهند . یکی دو موردی که دیده ام همین گونه بوده است . 

6- من تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستم ولی ۱ماه هست از بیمه بیکاری استفاده می کنم و می خواهم بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان همسرم داشته باشم . لطفا راهنمایی کنید به کدام ارگان باید مراجعه کنم و دوره انتظارش چند ماه است . اگر کار پیدا کردم چطوری می شود . ممنون از اینکه به فکر مردم هستید ؟ باید از طریق شرکت تان بیمه تکمیلی شوید . اگر از طریق شرکت نمی توانید باید از بیمه های انفرادی و خانوادگی استفاده کنید که هم هزینه زیادی دارد و هم دوره انتظار دارد . در این حالت حداقل دوره انتظار آن 1 سال است . 

7- سلام وعرض ادب !  آیا کارگر می تواند حق بیمه سهم کارفرما را نقدا دریافت کند واز پرداخت  آن  به بیمه خودداری  کند؟  اگر کارفرما بدهد طبیعی است که می تواند بگیرد . فقط اگر هر وقت شکایت کند کارفرما مجددا باید حق بیمه را به همراه جریمه به تامین اجتماعی پرداخت کند !!

8- در حین کار سگ من را گاز گرفت وآسیب دیدم . پنجاه روز استراحت پزشکی دارم.بیمه تامین اجتماعی چقدر می دهد (منظور طبق قانون اداره کار) ؟ از طرف مقابل هم شکایت کردم می تونم دیه بگیرم؟ اگر می شود چقدر می شود ؟ بابت استراحت پزشکی میانگین 1 روز دستمزد مشمول کسر بیمه در 3 ماه قبل از ایام استراحت محاسبه شده و در 0.75 ضرب شده و در 50 روز ضرب می گردد . بابت دیه باید با شکایت و گرفتن نظریه پزشکی قانونی از طریق دادگاه اقدام کنید .  

9- مادرم 6 سال سابقه بیمه قالی بافی دارد ولی حدود 5 سال است که به دلیل نتوانستن پرداخت مبلغ بیمه قطع شده است. حالا می خواستم دوباره برایش بیمه را وصل کنم که وقتی به سازمان مراجعه کردم گفتند دیگر بیمه قالی بافی نمی توانی وصل کنی . به من گفتند که بیمه مشاغل یا بیمه اختیاری می توانی بشوی. ولی نمیدانم کدامش بهتر است (مادرم 53سالش است). لطفا اگر ممکن است به من پاسخ دهید ؟ اگر فقط مستمری بازنشستگی برایتان مهم است بهتر است بیمه حرف و مشاغل آزاد نرخ 18 درصد انجام دهید اما اگر مسائل درمانی هم برایتان مهم است بیمه اختیاری کنید . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .