پرکاربردترین سوالات تامین اجتماعی !1- سلام و خسته نباشید . آیا کسی که بیمه تامین اجتماعی ۱۲درصد مشاغل آزاد دارد می تواند آنرا مثلا به ۱۴ درصد تغییر دهد ؟ بله می توانید و می توانید در شعبه درخواست دهید.

2- نوزده سال ونیم دریک کارخانه کار سخت وزیان آور داشتم تا سال 92 . الآن بیمه می گوید باید مبلغ 4 درصد ها را خودتان بریزید . کارفرمای قبلی کار خانه را فروختند  در محل جدیدی مشغول به کار هستم . کارفرمای جدیدم گفته خودم برایت این ها را می ریزم . می خواستم بدانم ایشان می توانند واریز کنند ؟ در زمان واریز کردن ایشان به صورت قسطی می توانم بازنشسته بشوم یا نه ؟ باید صبر کنم تا کل مبلغ را واریز کنند ؟ بله هر کسی می تواند واریز کند ، مهم این است که واریز شود . باید صبر کنید تا کل مبلغ واریز شود و تا کامل واریز نشود سابقه در سیستم نخواهد نشست . 

3- سرکاری بودم که در مجموع سیزده ماه تامین اجتماعی داشتم (معادل 1 سال و 1 ماه)  . از سرکار که آمدم بیرون به خاطر بحثی که بینمان با یکی از شرکای نانوایی پیش آمد این اتفاق برایم افتاد و از بلندی افتادم و مشکل نخاعی از گردن برایم ایجاد شد . می خواهم بدانم می شود از مزایای تامین اجتماعی استفاده کنم و از کارافتادگی بگیرم ؟ در ضمن من نان واسون(نان در آور از تنور) که کارگر مشاغل سخت محسوب می شود بودم . در ضمن این اتفاق ۲ سال پیش در تاریخ ۱۳۹۴/۵/۱۳ برایم اتفاق افتاده است ؟ بله  می توانید درخواست ازکارافتادگی دهید . اگر کمیسیون پزشکی تائید کنید می توانید از مستمری بهره مند شوید. 

4- بنده آبان ماه 87 براثراصابت تیرازطرف سارق مسلح درمغازه ام ازناحیه پا دچار قطعی عصب سیاتیک وخردشدگی استخوان شدم که بعد از سپری شدن 9 سال با توجه به نظر پزشک این موضوع غیرقابل برگشت می باشد . بنده قبل ازاین موضوع حدود 5/5 سال بیمه داشتم ویک ماه قبل ازاتفاق هم بیمه بودم ! حالا از نظر بیمه من چه کارمی توانم بکنم  ؟آیا نظر کمیسون معمولا در مورد این مورد چیست ؟ اگر احیانا ازکارافتادگی ندهند چه حکمی می دهند چونکه من قبل ازاین موضوع وجهه اجتماعی خوبی داشتم ولی درحال حاضر و طی این چن دسال به علت ناتوانی و نقص ویزیتوراین شرکت و آن شرکت شده ام وکلا هیچ رشدی وحرکتی  در زندگیم حاصل نشده است ! لطفاراهنمایی کنید ؟ شخصا با تجربه ای که دارم بابت این موضوع احتمال ازکارافتادگی کلی تان کم است . چون برای ازکارافتادگی باید حداقل 66 درصد ازکارافتادگی داشته باشید و این درصد نسبتا به آسیب شما نمی خواند . البته بستگی به شدت آسیب تان دارد ولی بعید می دانم بیشتر از 50 درصد ازکارافتادگی بگیرید . تنها راهی که دارید این است که حادثه تان ناشی از کار تلقی شود و برای این کار باید تائید اداره کار و تامین اجتماعی را داشته باشید . 

5- بنده مدت یکسال بود از بیمه بیکاری استفاده می نمودم که تاکسی خریدم و بعد از 4 ماه فروختم . در این مدت به بازرسی گزارش شد و بیمه بیکاری بنده را متوقف کردند. حال بعلت قطعی بیمه بیکاری از طرف سازمان برای من جریمه ای تعلق نمی گیرد،واگر باز مشغول کار شوم و سپس دوباره اخراج شوم  سه سال مابقی بیمه بیکاری به من تعلق می گیرد و مانعی در اینکه تخلف حساب شود وجود ندارد. ممنونم بنده را راهنمایی نمایید ؟ اگر ثابت شود زمانی که تاکسی خریده اید مقرری بیمه بیکاری می گرفته اید معمولا باید پولی که گرفته اید بازگردانید . البته این موضوع باعث نمی شود که نتوانید از مقرری بیمه بیکاری در آینده استفده کنید. 

6- من  در یک شرکت  مشغول به کار هستم که  بیمه تامین اجتماعی هستم  .ولی در خانه ام دچار سوختگی شدید با گاز شدم حدود 50 درصد سوختگی درجه دو و سه. می خواهم بدانم به بنده از بیمه تامیین اجتماعی  به عنوان دیه یا خسارت مبلغی داده می شود یا نه متشکرم ؟ اگر در محیط کار اتفاق نیفتاده است تنها در صورتیکه بیش از 66 درصد ازکارافتادگی رای بگیرید می توانید مستمری بگیرید و در غیر این صورت چیزی تعلق نمی گیرد . می توانید در شعبه تامین اجتماعی درخواست ازکارافتادگی دهید. 

7- سلام بر شما ! سوالی ازشما راجع به بیمه ای که چند ماه کارفرما (شرکت مهندسین مشاور) برای من وهمکار دیگرم  سهوا در لیست بیمه ارسالی اعلام نکرده است؟ چکار باید بکنیم ؟ از زحمات و پاسخ سپاسگزارم ؟ باید با مذاکره با شعبه لیست اصلاحی بفرستند . البته جریمه هم می شوند بابت تاخیر معادل ماهی 2 درصد حق بیمه !

8- من کارکاه تولیدی فیلتر هوا دارم . می خواهم از طرح معافیت بیمه استفاده کنم . ممنون می شوم راهنماییم کنید ؟ باید از طریق طرح معافیت کارگاه های کمتر از 5 نفر پرسنل تولیدی استفاده کنید . 

9-  می خواستم بدانم با این قانون ممنوعیت انتقال بازنشستگی کسانی که هیات علمی هستند و از پیمانی به رسمی تبدیل وضعیت می شوند  قانون  به چه صورت است ؟ چون قبلا به صورت اتوماتیک صندوق آنها بدون پرداخت وجه تغییر پیدا می کرد ؟ قانون برای کسانی که به دلخواه بخواهند تغییر صندوق دهند عوض شده است . شامل حال شما نمی شود . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .