انواع بیمه های تامین اجتماعی !1- ۳۵ سال پیش در نانوایی کار کردم . آیا اگر کارفرما سختی کار پرداخت نکند قانونی هست که پول سختی کار بدهد ؟ نه وظیفه کارفرما است و البته می توانید خودتان پرداخت کنید و بر علیه ایشان شکایت کنید . 

2- خانمی که بیمه بیکاری می گیرد ، هزینه زایمان بهش تعلق می گیرد ؟ اگر منظورتان کمک هزینه ایام زایمان است در یک زمان نمی تواند هم از مقرری بیمه بیکاری و هم از کمک هزینه زایمان استفاده کند .

3- در خصوص بیمه بسیجیان با توجه به اینکه بسیج فعال هستم و بعد خدمت و دانشگا فعلا بیکار می باشم  و از طرفی برای پرداخت بیمه چه برای دریافت دفترچه چه مستمری خیلی برام مهم است . نوع بیمه تامین اجتماعی بسبجیان دقیقن چه تفاوتی با آزاد دارد ؟ تقریبا همان بیمه اختیاری است . تامین اجتماعی این قرارداد را با بسیج بسته است که اگر خواست بتواند مانند بعضی ارگان ها مثل بهزیستی یا کمیته امداد درصدی از حق بیمه را خودش بدهد . البته شنیده ام که خود بسیج هیچ چیز نمی دهد و همه را بیمه شده باید بدهد. 

4- می خواستم بپرسم که بیمه قالیبافی واقعا از سال 97 اجرایی می شود یا نه ؟ من شش سال و خورده ایی سابقه بیمه دارم ( سرکار می رفتم و کارفرما برایم بیمه ام ار می ریخته است) . الان دیگر سرکار نمی روم ! از فنی حرفه ایی مدرک قالیبافی گرفتم والانم در منزل می بافم ؟! چه وقت می توانم جذب بیمه قالیبافی بشوم ؟ سهمیه بیمه قالیبافی هر سال در ابتدای سال اعلام می شود . منتها چون سهمیه کم است باید بروید در صف ! این که نوبت شما بشود یا نه را خدا می داند ! 

5- من حدود دوازده سال بیمه تامین اجتماعی هستم . قبلا بیمارستان بودم و مدتی هم به صورت آزاد پرداخت کردم . الان حدود پنج ماه هست تو کارخانه تولید کود شیمیایی شهرک صنعتی اشپز هستم . ببخشید در ضمن من خانم هستم . می خواستم ببینم آیا شغل اشپزی جز مشاغل سخت هست یا نه؟ در ضمن چون در معرض مواد شیمیایی هستیم چطور باید اقدام کنیم که بعدا قانون مشاغل سخت شامل ما بشود ؟ شغل آشپزی جزء مشاغل سخت نیست . اما اگر محیط کار در معرض مواد شیمیایی باشد با تائید هیات تفکیک مشاغل سخت و زیان آور اداره کار می توانید از این قانون استفاده کنید . راهش این است که به اداره کار درخواست دهید تا موضوع مورد بررسی قرار گیرد . 

6- من 42 سالم است. نزدیک به 16 سال بیمه تامین اجتماعی به صورت اجباری دارم وبه تازگی بیمه ام قطع شده است . دیگر نمی توانم جایی کار کنم یعنی کار به من نمی دهند ! من کم شنوا هستم وتحت حمایت بهزستی . می خواستم ببینم ازطریق بهزستی می شود بیمه تامین اجتماعی را ادامه داد ! به بهزستی مراجعه کردم گفتند که از سال 88 به بعد باید بیمه نداشته باشی  !آیا این صحت دارد ! من باید چکار کنم تا بتوانم بیمه خود را ادامه بدهم بجز اختیاری ! ممنون می شوم راهنمایی کنید ؟ بله متاسفانه این قانون من درآوردی را بهزیستی گذاشته است . اگر بهزیستی قبول نکند راه خاصی وجود ندارد . 

7- قراردادی با یک اداره به مبلغ 60 میلیون تومان جهت اجرای پروژه عمرانی در سال 93 منعقد شده است . بعد از گذشت سه سال (96)  تحت عنوان اوراق مشارکت به پیمانکار پرداخت شده است ولی متاسفانه پول بیمه تامین اجتماعی پرداخت نشده است ؟ خواهشمنداست نسبت به برآورد بیمه تامین اجتماعی همکاری لازم بعمل آید . ضمنا آیا جریمه ای نیز تعلق می گیرد یا خیر ؟ در هر مرحله از پرداخت پول کارفرما باید حق بیمه توسط پیمانکار پرداخت شود و مفاصا حساب گرفته شود . قبل از پرداخت اواق مشارک باید مفاصا حساب از بیمه گرفته می شد . 6.6 درصد کل قرار داد حق بیمه اش است که 1.6 درصد باید توسط پیمانکار و 5 درصد توسط کارفرما پرداخت گردد . اگر یکجا پرداخت گردد بعید است جریمه تعلق بگیرد مگر اینکه از زمان تسویه حساب زمانی بیشتر از 3 ماه بگذرد . 

8-  بنده برای یک شغل دو بار درخواست سختی کار دادم  که مرحله اول نصف شغلم ودر مرحله دوم همه بیست سالم تایید شده  است . ولی بیمه قبول نمی کند و می گوید مرحله اول مورد قبول من هست ولی من مدارک سختی کارم کامل است . دیوان هم قبول نکرد ! الان من  راهی دارم که حق وحقوقم رابگیرم ! کار فرما هم همکاری لازم را با من می کند ممنون از راهنمایی جنابعالی ؟ اگر تامین اجتماعی قبول نکند به جایی نمی رسید . علاوه بر اینکه کارفرما 4 درصد و برای بعضی سال ها 8 درصد حق بیمه اضافی را باید پرداخت کنید . تنها راهتان تقاضای بررسی مجدد موضوع در دیوان عدالت اداری است که در این زمینه معمولا آراء به سمت تامین اجتماعی است . 

9- وقتی لیست بیمه در موعد مقرر پرداخت نمی شود گفته شده است نسبت به کل بدهی بیمه ( حق بیمه و بیمه بیکاری ) جریمه ای معادل 10 درصد محاسبه می گردد . یعنی اگر کل بیمه 1000000 تومان باشد 10 درصد برای یک میلیون تومان جریمه محاسبه می شود  و به حق بیمه بیکاری هم 10 درصد جدا جریمه محاسبه می شود در واقع به بیمه بیکاری 20 درصد جریمه اضافه میشه و به بیمه کارفرما و سهم بیمه شده 10 درصد ؟ نه به هر دو تا 10 درصد تعلق می گیرد . 

10-  بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .