پرکاربردترین سوالات قانون کار !1- من بابت مزد سنوات ماهی 162000 تومان می گیرم . الان  روی عیدی و اضافه کار تاثیر دارد ؟ بله . پایه سنوات هم بروی اضافه کار و هم بر روی عیدی و هم بر روی سنوات ماهیانه تاثیر دارد و باید محاسبه شود . 

2- یک سوال داشتم . من حدود 2/5 سال یکجا کار می کنم که برایم بیمه رد نکردند و قرارداد هم نبستند ! آیا می توانم شکایت کنم ؟  و خودم جریمه نمی شوم که تا الان اعلام نکردم ؟ وحق بیمه را به خودم پرداخت می کنند یا فقط برای اداره بیمه ؟ و اینکه الان اعلام کنم بیمه برایم رد می کنند ؟ بله می توانید شکایت کنید . اصلا ربطی به شما ندارد و بیمه کردن وظیفه کارفرما است . حق بیمه به اداره بیمه پرداخت می شود . وظیفه دارند حق بیمه را پرداخت کنند ! 

3- سلام خسته نباشید ! جهت پرکردن فرم شماره 1 درکارهای سخت و زیان آور اقدام کردم ! کارفرما عنوان داشته 4% مشاغل سخت وزیان آور را پرداخت نمی کند و خودم باید پرداخت کنم ؟ راه قانونی جهت احقاق حقم چیست ؟ راه قانونی اش این است که به اداره کار شکایت کنید و رای بگیرید و با رای به تامین اجتماعی مراجعه کنید . راه دیگر نیز این است که خودتان پرداخت کنید و سپس بر علیه ایشان در دادگاه شکایت کنید. 

4- بنده در شرکت فولاد آلیاژی ایران-یزد حدود۱۸ سال سابقه کار دارم . حدود ۳ سال پیش همکاران من با ۲۰سال سابقه بازنشسته شدند چون سخت وزیان آور است. در قانون کار برای شغل های سخت وزیان آور ۳۵ روز مرخصی و شش ساعت کار در روز نوشته شده است.به هر حال می خواستم بدانم که چطوری می شود این قوانین را پیگیری کنم یا اصلا این مقوله ها با هم فرق دارند ؟ این قوانین باید توسط شرکت تان اجرا شود چون متن قانون کار است . اگر اجرا نمی کنند می توانید به اداره کار شکایت کنید.  

5- من حدود سه ماهه در یک شرکت خصوصی مشغول به کار شدم ! روز اول به من گفتند ده روز آزمایشی . ولی ماه اول گذشت من هیچ گونه حقوق و دستمزدی دریافت نکردم ! گفتم حالا شاید ماه اول آزمایشی بودم ماه دوم مامور بیمه آمد بازم حرفی از بیمه زدن من نشد . الان ماه سومم ولی بازم نه بحثی از حقوقم زده شده نه بیمه . قرار دادیم بینمان نیست . می توانم اداره کار شکایت کنم ؟ می توانید شکایت کنید ولی بهتر است در ابتدا پیگیری نمائید که چرا حقوق تان پرداخت نشده است . شاید مامور بیمه نام تان را در لیست بیمه نوشته باشد و کارفرما را مجبور به پرداخت حق بیمه کنند . 

6- سوالی داشتم از خدمتتان ! بنده سرباز ناجا هستم و به علت حادثه ای بینی ام به داربست خورد و دچار ترک شد و عکس رادیولوژی و.. هم گرفتم . البته زمان رفتن به بیمارستان از بهداری ناجا نامه بردم و کلیه مدارک هم آماده کردم و تقدیمشون کردم اعم از صورت جلسه و... که در حین خدمت بوده است . حالا سوالم این است که چقدر غرامت به بنده تعلق می گیرد ؟ ارزشش را دارد  دنبالش را بگیرم یا نه ؟ ممنون می شوم پاسخ سوالمو بفرمایید ؟ 4 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 8 میلیون و 400 هزار تومان .

7- ۴ درصد همین گزارش نوشتند و با ضخم خراشیدگی ۴ درصد دیگر و ماشین این بنده خدا بیمه ندارد ! خودش که باز داشت نکرده بودند و فیش حقوقی تا تعهد ۱۵میلیونی گذاشته رفته است یک زنگ نمی زند !  فکر می کنم قاضی آشنا باهاشون است ؟  می توانم طول درمان و خرج دوا و دکترم شکایت کنم و من کارم آزاد بودم که الان ۱ ماهه افتادم در خونه روزی ۲۰۰ هزار از کار افتادم ؟ به غیر از دیه تنها می توانید بابت هزینه های درمانی شکایت کنید . اگر ایشان بیمه نداشته باشند خودشان باید پرداخت کنند وگرنه به صندوق تامین خسارات بدنی معرفی می شوید . 

8- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .