سوالاتی که کارگران دارند ؟1- با سلام ! ما دنبال اجرای طرح طبقه بندی مشاغل به صورت غیر رسمی در شرکت خومان ( فن آوری اطلاعات) هستیم. سوال من این است که چه تفاوت عمده ای برای حقوق پرسنل ما ایجاد می شود در حالیکه ما حقوق پایه حداقل 12000000 برای همه پرسنل داریم و مطابق جدولی که برای سال 96 دیدم بیشترین مزد پایه و سنوات (گروه 20) روزانه 361984+22600  یا ماهانه 11537520 ریال است؟ خیلی متشکرم . سایر آیتم هایی که اضافه می شود استاندارد است یا نه بر اساس خواست شرکت ؟ ظاهرا طرح طبقه بندی مشاغل را با افزایش پایه سنوات سالیانه برای حداقل حقوق اشتباه گرفته اید ! طرح طبقه بندی مشاغل با توجه به عناوین شغلی شرکت تان و با همکاری شرکت های مشاور و کارشناسان اداره کار طراحی می شود و طبیعی است چون تجربه ، سختی کار ، تحصیلات  و بسیاری موارد دیگر در نظر گرفته می شود معمولا سطح حقوق و مزایا افزایش می یابد . بهتر است با کارشناس طبقه بندی مشاغل در اداره کار منطقه تان مشورت کنید چون نهایتا طرح باید به تائید آنها برسد . 

2- من ۳سال در یک شرکت کار کردم وبیمه هم کامل رد شده است . الان اخراجم کردند و نامه عدم نیاز هم بهم دادند ولی قرارداد ندارم وتسویه هم که باهام کردن فقط سنوات ۳ سال را دادند و عیدی این سه سال را ندادند .  ازم هم نوشته گرفتند که حق و حقوقمو گرفتم ! می شود شکایت کرد ؟ برای بیمه بیکاری چکار کنم ؟ راهنماییم کنید ؟! ببخشید شرایط شکایت بعد از تسویه چطوره و چه مراحلی باید طی کرد و آیا به نتیجه می رسد ؟ مرسی از کانال خوبتون ؟! قرارداد نداشتن زیاد مشکلی ایجاد نمی کند . وقتی 3 سال آنجا کار کرده اید یعنی کارگر دائم بوده اید . شما باید به اداره کار شکایت کنید و هر مدرکی که نشان دهد 3 سال در آنجا کار می کرده اید ارائه کنید . اگر نوشته داده اید که حق  و حقوق تان را گرفته اید اگر با جزئیات ننوشته اید که چقدر برای عیدی گرفته اید هیچ مشکلی پیش نمی آید . اگر در رای اداره کار بازگشت به کار تائید نشد با همان رای به تامین اجتماعی مراجعه کنید برای دریافت مقرری بیمه بیکاری ! 

3- نیروی پیمانکاری شرکت گاز هستم که بعد از ۸ سال از شرکتی به حجمی تبدیل شدم.از وقتی حجمی شدیم فیش ندادند و جمعه کاری و تعطیل کاریمون حذف شده است و هنوز قرارداد امضا نکردند باهامون .از لحاظ اداره کار می شود کاری کرد قراردادمون بشود شرکتی ؟  تنها در مشاغل باغبانی ، خدماتی ، طبخ غذا و موارد مشابه می توان کار را به صورت حجمی واگذار کرد که البته باز هم حقوق کارگر باید رعایت گردد . البته این نیروهای حجمی بحثی است که برای ندادن حقوق و مزایا در بسیاری از ادارت به راه افتاده است . به نظر من بهتر است ابتدا به امور اداری شرکت گاز و اگر نتیجه نگرفتید به اداره کار منطقه مراجعه کنید . 

4- سلام خسته نباشید ! راجع به بیمه قالیبافی از خدمتتان سوال داشتم . مادرم بافنده هستند و حدود ده سال می شود که حق بیمه واریز می کنند . الان ۴۶ سال دارند . تا چند سال دیگر باید بیمه پرداخت کنند تا بتوانند بازنشسته بشوند ؟ حقوقی که بابت بازنشستگی می گیرند معادل میانگین مبلغی است که وزارت کار به عنوان حقوق پایه  در دو سال آخر اعلام می کند ؟ الان بخواهند با ده سال سابقه از کارافتادگی بگیرند چقدر به ایشان مستمری می دهند ؟ یا باید 20 سال سابقه داشته باشند یا 55 سال سن ! اگر 20 سال سابقه داشته باشند حداقل حقوق اداره کار را می گیرند و اگر کمتر سابقه داشته باشند با 55 سال سن حقوق شان کمتر می شود . اگر ازکارافتاده کلی شوند حداقل حقوق اداره کار را می گیرند .  

5- حقیقت این است که ما حدود۷۰ کارگر هستیم دریک کارگاه تولیدی که کارفرما حدود ۸ ماه نه حقوق داده است نه بیمه پرداخت کرده است . ماهم قرار گذاشتیم فردا صبح برویم اداره کار . ولی خیلی وارد نیستیم که باید چکار کنیم ؟! ازشما کمک می خواهیم ! اگر اینکار را بکنید خیلی ممنون می شویم ؟ البته الان که جواب می دهم احتمالا دیگر دیر شده است . فرمی باید پر کنید که تمام آن چیزهایی که به شما پرداخت نشده است اعم از حقوق ، عیدی ، سنوات ، بن خواروبار ، حق اولاد ، پایه سنوات و ... را در آن بنویسید . بعد از جلسه تحقیق زمانی برای جلسه تشخیص مشخص می شود و اگر قبل از آن با کارفرما به توافق نرسیده باشید که احتمالا نرسیده اید هیات تشخیص در این زمینه رای می دهد . 

6- امروز رفتم در یک شرکت نیمه خصوصی ! مدارک استخدامی که امروز دادند تکمیل کنم آزمایشات برای صدور دفترچه تامین اجتماعی هم بود . می خواستم بدانم مصرف متادون رو هم نشان می دهد ؟ یا برای آزمایش دفترچه بیمه فقط آزمایش مورفین  رو در نظر می گیرند ؟ هیچکدام اهمیت خاصی ندارد و اصلا تامین اجتماعی کاری به مواد اعتیاد آور ندارد . 

7- من یک سوال درباره حق السعی دارم . در یک شرکت به عنوان حسابدار مشغول به کار شدم . کارفرما ساکن آلمان هستند اما زمانی که من برای مصاحبه رفتم در شرکت بودند و با هم صحبت کردیم و قرار شد از فردا صبح بروم سر کار . من با توجه به این که مطلقه و مستاجر هستم و تقریبا ۹ سال هم سابقه کار هیچ توافقی بابت ۲ هفته کارآموزی با ایشان نداشتم . بعد از یک هفته کار مهندس گفتند ما تصمیم گرفتیم تا عید بدون قرار داد و با ماهی ۱ میلیون شما را استخدام کنیم و بعد از عید قرار داد تنظیم کنیم . ایشون رفتند سفر و وقتی برگشتند با همکارها دست و روبوسی کردند و من فقط سلام و خوش آمد گویی کردم و برای دست و روبوسی جلو نرفتم . فردایش به من گفتند  رفتار من پرستیژ کاری ایشان را پایین می آورد و عذر من را خواستند . در پرداخت حقوق هم صرفا حقوق پایه را ملاک گذاشتند و ۲ هفته را هم به عنوان کاراموز فاقد حقوق اعلام کردند .  شکایت کردم و نماینده ایشون شروع کار من را ۲ هفته خلاف واقع اعلام کرد . به استناد پرینت بانک و ارتباط کارت من و دستگاه پوز خواستم اثبات کنم که گفتن یک روز فرم پر کرده ، یه روز مصاحبه و ... .  اداره کار هیات تشخیص بازرس مشخص کردند و بازرس هم مدت یک ماه برای اعلام نتیجه مشخص کرده است . با توجه به این که کارفرما رابطه کاری را قبول داره و قرارداد هم نداریم و هیچ علت قابل قبولی برای اخراج ندارد آیا حتی قبول ادعای کارفرما بابت ۲ هفته حق السعی تا مدت صدور رای به بنده تعلق می گیرد . چون من درخواست بازگشت به کار دادم و نماینده کارفرما گفت امکان همکاری نداریم ؟! ابتدا بگویم که از این اتفاقات که در جامعه ما و در محیط های کاری می افتد بسیار متاسفم . اتفاقاتی که همه گیر شده است و باعث ناراحتی است و هیچ راه حلی هم ندارد . اگر قرارداد نداشته باشید 2 هفته کارآموزی هیچ مبنایی ندارد . تا زمان صدور رای به شما حق السعی تعلق می گیرد چون در این زمان ها شما عملا پا در هوا هستید . 

8- من تا دی ماه بیمه بیکاری گرفتم (5 ماه) . از بهمن رفتم سرکار حالا برای قطع بیمه بیکاری باید چکار کنم؟ چقدر وقت دارم اطلاع بدهم؟ قبل اینکه به بیمه اطلاع بدهم باید برای حضور و غیاب به  اداره کار بروم؟ ویک سوال دیگر اینکه در سوابق بیمه فقط تعداد روزهای بیمه وارد شده و دستمزد خالی است ، چون برای بیمه بیکاری است دستمزد صفر وارد شده ؟ باید به محض رفتن سر کار اطلاع دهید وگرنه اگر سر کار باشید و مقرری بیمه بیکاری پرداخت گردد بازپس گرفته می شود . بله برای مقرری بیمه بیکاری دستمزد صفر وارد می شود و مشکلی هم نیست . 

9- هزینه بیمه تکمیلی بسیجیان چقدر است ؟ ماهیانه حدود 50 هزار تومان است . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .