مشاوره بیمه ای !1- بنده 4 سال سابقه پرداخت بیمه تامین اجتماعی دارم که در حال حاضر ماهانه 280 پرداخت می کنم . در صورتی که این مبلغ در بیمه عمر انجام شود مزایای خوبی به همراه خواهد داشت ؟ به نظر شما منطقی است که بیمه عمر را جایگزین کنم ؟ و اینکه از بین بیمه های عمر نمی توانم تصمیم بگیرم کدام بهتر است ؟ ممنون می شوم راهنمایی داشته باشید که بتوانم تصمیم گیری بجا داشته باشم ؟ شخصا اعتقاد دارم که بیمه تامین اجتماعی بهتر است و بیمه های عمر باید حالت مکمل داشته باشد . با این حال این صرفا یک نظر است و نظرات دیگری نیز در این زمینه موجود است . در بین بیمه های همر شخصا بیمه ایران را می پسندم . 

2- من تصادف کردم و علاوه بر دیه ادعای خسارت ضرو زیان کردم ولی کارشناس دادگستری از ۹۰ میلیون که من خرج کردم ۱۵ ضروری و ۷۵ غیرضروری کارشناسی کرده که که از این ۱۵ میلیون ۶ میلیون برای هزینه های درمان و ۸ میلیون هزینه حقوق و اضافه کار در مدت استعلاجی ام بوده است . جالبه که من ۴۰ میلیون هزینه جراحی کردم ولی کارشناس دادگستری گفت با تعرفه دولتی  ۳۳۰۰ میلیون می شود . حالا اینکه آیا من لازم است درخواست گزارش تکمیلی بدهم یا وقت خودم را بیهوده دارم از دست می دهم ؟از طرفی دیه من بالای یه فرد فوت شده است که یک درصدی بیمه می دهد و مابقی را خودشان باید بدهند و الان دوسال از تصادف می گذرد و هنوز دیه نگرفتم ؟ به نظرم به این کارشناسی اعتراض کنید بهتر است ولی تمامی هزینه ها بر مبنای تعرفه های دولتی محاسبه می شود . ضمنا دیه باید تا به حال پرداخت می شده است . اگر قضیه هنوز به رای نهایی منتهی نشده است می توانید درخواست دهید نصف دیه را بگیرید تا رای نهایی صادر شود . 

3-  ضمن تشکر از جنابعالی ! اینجانب در حادثه حین کار یک بند و نیم انگشت اشاره دست راستم قطع شده است . ضمنا شغلم  خدمات می باشد و جز شرح وظایفم کارهای دبیرخانه نیز می باشد که بیشترین کارم مربوط به دبیر خانه می باشد و در کمیسیون پزشکی برایم ۱۲درصد زدند .می شود با این که بیشترین کارم دبیر خانه است نسبت به کمیسیون  اعتراض زد ؟ می توانید اعتراض کنید ولی تعیین درصد در کمیسیون پزشکی ارتباطی با شغل شما ندارد . 

4- با یک تیبا تصادف داشتم . مقصر بنده بوده ام . افسر مدارک را گرفته و تعویض کردند . قرار شد باهم به تعمیرگاه برویم و درست کنیم . ابتدا ایشان قبول کردند که به تعمیر گاه بیایند و بنده مبلغی را برای خسارت پرداخت کردم ولی ایشان منصرف شده و حاضر به قبول خسارت بصورت نقدی از سوی من در اداره بیمه نشدند و فقط گفتند شکایت و مدارک بنده را تحویل نمی دهند .حالا بنده چی کار کنم  ؟ مدارک را هم تحویل نمی دهند ؟ ایشان یا باید با شما توافق کنند یا به شما به شرکت بیمه مراجعه کنند تا خسارت را بگیرند . در غیر اینصورت می توانید از ایشان شکایت کنید . ببینید حرف حسابشان چیست ؟ اگر می خواهند به هیات حل اختلاف شکایت کنند باید مدارک شما را پس بدهند . 

5- من کارگر ساختمان هستم و بیمه کارگران ساختمانی دارم . در حین انجام پوکه ریزی از طبقه پنجم از قسمت راه پله به پارکینگ ساختمان سقوط کردم . وصدمات زیادی دیدم و دو ماه در بیمارستان بستری شدم. من همان روزهای اول از مالک ساختمان شکایت کردم البته ساختمان بیمه دارد . ولی مالک ساختمان خیلی اصرار داشت من شکایت نکنم . علت  اصرارش چیست ؟ آیا تاثیری در رای دادگاه دارد . البته بازرس اداره کار بعد از دوماه آمد سر ساختمان و90 درصد مالک و10 درصد من مقصرشدم . این درصد ها یعنی چه وچگونه در دادگاه حساب می شود و حقوق من را روزی 50 هزار تومان نوشت ! آیا مزد من تاثیری در رای دادگاه دارد . باز هم شرمنده سوالم طولانی شد . ممنون خدا خیرت بدهد ؟ بابت این موضوع شما می توانید از کمک هزینه یاام بیماری تامین اجتماعی استفاده کنید و براساس حق بیمه پرداختی تامین اجتماعی به شما کمک هزینه می دهد . بابت دیه نیز دادگاه هر میزان دیه مشخص کند بیمه مسئولیت کارفرما باید 90 درصد آن را پرداخت کند . 

6- بنده رای هیات تشخیص مبنی بر پرداخت حق بیمه را دریافت کردم و رای قطعی شده است . کارفرما نیز حاضر به پرداخت است . رای را برای شعبه ۲ اهواز برده ام ؛ عنوان می کنند باید مدارک اعم از فیش حقوقی و قرارداد ببرم جهت هیئت داخلی شان ؛ تا موضوع و ادعا مورد بررسی قرار گیرد ؛ مدارک را تحویل ندادم ؛ می توانم با رای وزارت کار به دیوان عدالت شکایت کنم علیه بیمه تامین اجتماعی ؛ ممنونم ؟! می توانید شکایت کنید ولی در بسیاری مواقع دیوان به نفع سازمان رای می دهد . علت هم این است که متاسفانه بسیاری از آراء اداره کار مبنی بر کارکرد و پرداخت حق بیمه به خصوص در زمان هایی که منتهی به انجام تعهدات توسط سازمان تامین اجتماعی می شود دقیق نبوده و سازمان به راحتی آنها را باطل می کند . البته بعضی مواقع سخت گیری های زیاد و بی مورد هم انجام می شود . شکایت کنید احتمال اینکه به ضررتان رای صادر شود زیاد است . بهتر است اول مدارک تان را به تامین اجتماعی ارائه کنید و اگر نتیجه نگرفتید شکایت کنید . 

7- اینجانب بیمه بیکاری سه ماه را یکجا برداشت کردم ولی در تاریخی که بازرس به منزل اینجانب جهت بازرسی آمده اند به مدرسه دخترم رفته بودم و این ماه برایم واریز نشد . برای پیگیری که رفتم متوجه شدم در همان تاریخ و ساعتی که بازرس آمده من مدرسه بودم . راهی وجود دارد که بتوانم همین ماه دوباره حق بیمه بیکاری ام را دریافت کنم . قسط  های بانکی ام عقب افتاده نمی دانم چه کار کنم . لطفا راهنمایی کنید ؟ راستی ببخشید من مدارک کافی برای ارایه به اداره دارم که همان ساعت برای گرفتن کارنامه دخترم به مدرسه رفته بودم را دارم ممنونم ؟ اول مطمئن شوید به این دلیل بوده باشد . معمولا با یک جلسه غیبت مقرری بیمه بیکاری قطع نمی شود . امیدوارم تا الان پرداخت شده باشد . در غیر این صورت با مدارکی که دارید به بازرسی شعبه بیمه تان مراجعه کنید . اگر موجه شود برایتان پرداخت می شود . 

8- امروز بیمه های بیکاری را واریز کردند ولی بیکاری من واریز نشد . با مراجعه به شعبه تامین اجتماعی گفتند که بازرس آمده منزل و کسی ‍پاسخ نداده است . من دو تا بچه مدرسه ای دارم و مجبور هر روز صبح آنها را تا مدرسه ببرم و ظهر بروم بیارمشان . می خواستم ببینم آیا مشکل من برای بازرس قابل قبول هست یا خیر ! و کلا در چه ساعاتی باید حتماً خونه بود تا بازرس بیاد برای بازرسی . ممنون می شوم راهنماییم کنید ؟! متاسفانه قابل قبول نیست هر چند از نظر من غیر منطقی است . بهتر است صبح تا ساعت 1 بعدازظهر حتما خانه باشید . 

9- بنده در یک آموزشگاه زبان 2 سال و اندی هست که کار می کنم . کارفرمای من در قرارداد قید کرده که بیمه را پرداخت نمی کند . در کل این مدت نه سنوات و نه حق بیمه رد نکرده است . آیا من شانسی دارم برای گرفتن بیمه و سنوات و غیره ؟ در ضمن من پاره وقت کار می کنم . آیا برای بیمه گرفتن حداقلی از درآمد تعریف می شود یا کلا درصدی حساب می شود ؟ خیلی ممنون می شوم راهنمایی کنید ؟ اگر به اداره کار شکایت کنید هم حق بیمه ، هم عیدی و هم سنوات به شما تعلق می گیرد . وقتی پاره وقت کار می کنید متناسب با ساعات کارکرد موارد فوق به شما تعلق می گیرد . ربطی هم به قرارداد ندارد . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .