دیه چه زمانی تعلق می گیرد و چه زمانی نمی گیرد !1- بنده حدود یک ماه قبل تصادف کردم و راننده مقصر حادثه هستم و ترقوه سمت چپ من شکسته و حدود 2 سانتیمتر خورد شده و تیکه ای از استخوان (از زیر استخوات) حدودا دو سانتیمتر از همان قسمتی که خورد شده جدا شده یعنی به علت جدا شدن او دو سانت استخوان نازک شده نه اینکه کوتاه شده باشد . خواستم بدونم این نقص عضو محسوب می شود یا نه ؟ این مطلب هم یادم رفت بگویم اینکه برای ثابت نگه داشتن استخوان از پلاتین و شش عدد پیچ داخل استخوان استفاده شده با این اوصاف میزان  دیه ای که به بنده تعلق میگیر چقدر هست.ممنون و متشکر.موفق و موید باشید ؟ بله نقص عضو محسبو می شود . بابت آن ارش تعلق می گیرد چون به خوبی درمان نشده است . معمولا با توجه به وضعیت تان بین 10 تا 15 درصد دیه کامل !

2- ببخشید من تیر ماه پشت موتور پسر خالم سوار شدم و به دلیل بی احتیاطی ایشان از پشت موتور پرت شدم . و فهمیدیم که ایشان گواهینامه ندارند و فقط بیمه دارد.هم من و هم خود ایشان دچار صدمه شدیم که ایشان حالشون خیلی زود خوب ولی من دچار آسیب خیلی شدید به رباط پا و دست شدم که علاوه بر آن بعد چند روز از حادثه آمبولی شدم . بعد از بهبودی کم به دادگاه رفتم جلسه ها تشکیل شد ولی پسر خالم حضور پیدا نکرد رای دادگاه صادر شد.  ابلاغیه داده شده و برای مدت ۲۰ روز برای واخواهی از طرف ایشون مهلت دادند که باز هم نیامدند. می خواستم بدانم بیمه شخص ثالث به من دیه ای که ذکر شده را پرداخت می کنند؟ بله پرداخت می کنند . باید به همراه ایشان و رای دادگاه و بیمه نامهش ان به شرکت بیمه مراجعه کنید . البته چون گواهینامه ندارند از ایشان ضمانت گرفته می شود تا به صورت قسطی میزان دیه را بازپرداخت نمایند . 

3- جناب ... بنده به همراه دوستم تصادف کردیم و آرنج دست دوستم به علت شکستن شیشه ماشین در پنج قسمت پاره شد و هر پنج  قسمت دوتا بخیه خورده است . پشت کتف سمت چپش یک کبودی به اندازه کف دست هست و تعدادی زخم و خراش و سرخی پشت کمر . خودم هم پارگی خفیف تاندون زانوی سمت راست دارم و یک زخم پشت گردن با خونریزی و یک کبودی روی شکم و تعدادی خراش و سرخ شدگی پشت کمر . می شود بگوئید تقریبا چه مقدار دیه برای من و دوستم در نظر می گیرند ؟ با تشکر از شما ! راستی من خودم به خاطر پایم الان شش ماه تحت درمان هستم . تقریبا خوب شدم ؟ بابت هر کدام از پارگی های آرنج دست بین 1 تا 1.5 درصد دیه تعلق می گیرد . بابت کبودی 0.15 درصد دیه ! بابت هر خراش 0.5 درصد دیه ! بابت پارگی خفیف تاندون احتمالا 1 درصد دیه تعلق می گیرد . هر درصد دیه هم معادل 2 میلیون و 100 هزار تومان است . بابت طول درمان چیزی تعلق نمی گیرد. 

4- لطفا بفرمایید آیا قاضی می تواند به نامه پزشک قانونی که در آن دیه و ارش را تعیین کرده ایراد بگیرد ؟ در آن صورت روند پرونده چگونه دنبال خواهد شد یعنی پرونده را به همان پزشک ارجاع خواهد داد یا پزشک دیگر ؟ بله می تواند ایراد بگیرد . پرونده مجددا به پزشکی قانونی ارجاع داده می شود و همان پزشک یا پزشکان دیگر می توانند در این زمینه نظر دهند . 

5- بدون  قصدی به بلوار تصادف کردم . قفسه سینه من شکسته بود خوب شد . پاشنه پایم ، قوزک پایم ، ساق پایم و جراحت شدید روی پایم هم گرفته و دکتر معتمد گفته باید خشک بشود . آیا بابت نقص عضو به من دیه تعلق می گیرد ؟ با اطمینان نمی توان گفت چون بیمه ها در این زمینه سخت گیری می کنند تا دیه نپردازند . اگر عضوی قطع شود و یا تغییر شکل دهد و یا به هر نحوی توانائی انجام کار را از دست بدهد و البته این عدم توانائی بر انجام کار به علت رخ دادن حادثه ای بوده باشد و به صورت همیشگی باشد .

6- من تصادف کردم و راننده مقصرم ولی آسیب دیده ام و از بیمه خودم می خواهم استفاده کنم . نامه پزشک قانونی نوشته شکستگی ستون فقرات در واقع از ناحیه زائده مهره های عرضی مهره های دوم و سوم کمر که دارای دیه مقدر است . همچنین آسیب دیده گی استخوانی و نسج نرم نیز در ستون فقرات دارد که ارش آن معادل پنج درصد دیه کامل است. می خواستم بدانم روی هم چند درصد میشه ؟ 15 درصد احتمالا دیه تعلق می گیرد . معادل 31 میلیون و 500 هزار تومان . 

7- مي خواستم بدانم دیه خراشیدگی صورت وکبودی ساقه پای  بچه و شکستگی دنده سمت چپ و کبودی ساق پا سمت راست خودم چقدر محاسبه می شود ؟  بابت خراشیدگی صورت 1 درصد حساب می شود . بابت کبودی ساق پا 0.15 درصد دیه حساب می شود . بابت شکستگی دنده چپ اگر محیط بر قلب باشد 2.5 درصد و اگر نباشد 1 درصد محاسبه می شود . هر درصد دیه معادل 2 میلیون و 100 هزار تومان می باشد . 

8- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .