سوالاتی که جواب آن را همه باید بدانند ؟


1- من نیروی استخدامی هستم . با 14 سال سابقه در حین کار 2 تا از دندانهای بالا و جلوی من بر اثر خوردن زمین شکست . اداره مسولیت قبول نکرد ، 4 ماه دندان درد من را کلافه کرد تا اینکه اکثر نیروها فهمیدند و فکری برای من کردند . معرفی شدم به یک دندانپزشکی خیلی بی تجربه پس از 3ماه دندان من را روکش کرد . الان نزدیک 2 سال گذشته دندان من افتاد چون روکش بود . بعد مراجعه به دندان پزشکی متوجه شدم دکتر قبلی یک دندان دیگه منو گرد کرده برای روکش شدن 3 تا دندان . سازمان هم رفع مسولیت کرده است ! برگه حادثه هم دارم می توانم شکایت کنم ؟ چقدر دیه و پول درمان دارد؟ ممنون می شوم راهنمایی کنید ؟ همان اول باید شکایت می کردید تا در صورتیکه به علت حادثه ناشی از کار اتفاق افتاده باشد دیه اش را می گرفتید . دیه افتادن دندان جلو به طور کامل 5 درصد است که معادل 10 میلیون و 500 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 می شود . اگر شکسته باشد به نسبت محاسبه می شود . الان بعد از 2 سال بعید است از این طریق به نتیجه برسید . بهتر است بابت اشتباهای که دندانپزشک داشته است از وی شکایت کنید به دادسرای پزشکی !

2- من کارمند علوم پزشکی هستم  و برای من ۳۰ سال سابقه ثبت شده است که دو سال اول آن مربوط به زمانی بوده است که من دانشجوی بورسیه وزارت نیرو بوده ام  سال ۱۳۶۶تا۸ ۱۳۶ و برای این سابقه من باید مبلغ گزافی به سازمان تامین اجتماعی بدهم در حالیکه این سابقه کار برای من ارزشی ندارد و می خواهم از سابقه ام حذف شود راهکار اداری آن چیست ؟ راهکار اداری ندارد ! بهتر است مبلغ مربوطه را ندهید خودبخود حذف می شود .

3- من ماشینم تو پارک بوده است . همسایه آمده برف رو پارو کرده ریخته رو سقف  وسقف ماشین قر شده است . ماشین 206 تیپ 3 مدل 89 است . افت قیمت بهش تعلق می گیرد ؟ دوستانه حل نشد ! بروم شورا چقد هزینه تعمیر وافت قیمت بهم تعلق می گیرد؟ هزینه تعمیر بستگی به آسیبی که دیده اید و با توجه به فاکتور تعمیرگاه محاسبه می شود . افت قیمت بین 5 تا 10 قیمت خودروی نو مدل 89 . 

4- چندتا سوال داشتم میخواستم راهنماییم کنید . من پرستارم ! ۶ ماه طرح بیمه تامین اجتماعی بودم T بعد که استخدام شدم بیمه خدمات درمانی شدم . الان ۸ سال سابقه بیمه خدمات دارم اما می خواهم بیمه خودم را برگردانم به تامین اجتماعی . حالا سوالاتم ! ۱-چقدر باید مابه التفاوت پرداخت کنم؟ ۲-اصلا من میتونم این انتقال رو انجام بدم؟ ۳-درصورت امکان انجام انتقال میتوانم هزینشو اقساطی پرداخت کنم ؟  

  1. به تعداد ماه ها ضربدر 18 درصد آخرین حقوق  - مبلغی که صندوق بازنشستگی کشوری به تامین اجتماعی انتقال می دهد . 
  2. بله می توانید به محل کار درخواست دهید  .
  3. بله می توان قسطی کرد . 
5- بنده عضو نیروهای مسلح می باشم و پدر و مادرم از سال ۷۶ تحت تکفل من بودند ومن دفترچه بیمه نیروهای مسلح برای آنها گرفتم که پدرم سال ۱۳۸۵ فوت کردند وبنده دفترچه بیمه را همان موقع باطل کردم و رسید هم دارم ولی حق بیمه تا برج سه سال۱۳۹۳ از بنده کم شده و از طرف سازمان کسی جوابگو نیست . درحالی که اگر یک ماه کسی دفترچه را دیر ابطال کنهد جریمه می گیرند ! لطفا راهنمایی کنید ؟ حق بیمه دریافتی بابت خدمات درمانی هم برای خودتان است و هم برای پدر و مادرتان . اگر بعد از باطل کردن دفترچه به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح اطلاع دادید و مبلغ مذکور کم نگردید باید با مدارک ابطال دفترچه همین الان مراجعه کنید . مطمئنا کسر خواهد گردید و مبالغ دریافتی مسترد می گردد . 

6- سوالی که دارم این است که بنده۱۳ سال سابقه کار در ارتش دارم . الان اگر بخواهم این سابقه را به تامین اجتماعی انتقال بدهم حدودا چقدر باید مابه التفاوت بدم ؟ اول باید در تامین اجتماعی بیمه پرداز باشید . سپس آخرین حقوق ارتش یا اولین حقوق تامین اجتماعی که مشمول کسر حق بیمه شده است انتخاب می گردد و 18 درصد آن در تعداد ماه هایی که می خواهید انتقال دهید ضرب می گردد . مبلغی که از صندوق ارتش داده می شود و زیاد هم نیست از آن کم می شود و بقیه را باید خودتان بپردازید . 

7- من چند وقت پیش در خیابانی سمت چپ پارک موقت کرده بودم که بعد از اتمام کارم چون جلوی اتومبیل من ماشین بود برای خروج از پارک به سمت راست حرکت کردم . تقریبا از پارک خارج شده بودم تا فرمانم رو راست کنم یک اتومبیل از سمت راست باسرعت زیاد اومد و زد به قسمت جلو سمت راست گلگیر و سپر من خسارت دید . در ضمن متواری شد ! که با برداشتن پلاک ماشینش و تماس 110 و پیدا شدن صاحب ماشین، من با صاحب ماشین تماس گرفتم تا بیاید که البته خود شخصی که بامن تصادف کرد نیامد چون یک پسر جوان پشت فرمان بود که به نظر من 16 ساله بود و گواهینامه نداشت ! درحالی که مرد میانسالی آمد و گفت ببرم تعمیر کنم تمام خسارت رو می دهد . حالا زده زیرش و من ماشین و تعمیر کردم و خسارت نمی دهد . می گوید مقصر شمایید ! من چیکار کنم ؟ از اول اشتباه کردید ! باید حتما از پلیس می خواستید که کروکی ترسیم نماید . تنها راهی که دارید این است که به هیات حل اختلاف رفته و از ایشان شکایت کنید و کروکی فرضی ترسیم نمائید (اگر پلیس بابت حادثه فوق به شما کروکی نمی دهد) . البته احتمالش ضعیف است چون متاسفانه چون ماشین را تعمیر کرده اید به این راحتی کروکی کشیده نمی شود و اگر کشیده شود بیمه هم به راحتی خسارت را نمی دهد . اگر پلیس در صحنه کروکی کشیده باشد به راحتی به نتیجه می رسید . 

8- بنده شغلم آزاد است و فقط بیمه تامین اجتماعی هستم . همسرم یک ماهه باردار هستند . کدام بیمه دوره انتظار کمتر از ۹ ماه داره که بتوانم خودم را بیمه تکمیلی کنم ؟ اگر به صورت انفرادی یا خانوادگی می خواهید بیمه شوید هیچکدام چنین خصوصیتی ندارند . بهتر است به طریقی از طریق شرکتی بیمه گروهی شوید . 

9- عرض کنم خدمتتان که پدر من بازنشسته هستند . نگهبان یک پارکینگ ماشین سنگین بوده اند. مقابل محل کارش درحال گذر از خیابون بوده که ماشین به ایشان می زند . راننده هم خانم بوده و ماشینش رو خوابوندند . الان پدر من دچار شکستگی کتف چپ ، شکستگی دنده چپ و آسیب دیدگی ریه (خون جمع شده تو ریش که شلنگ وصل کردند و تخلیه شده است) . شکستگی ساق پای چپ از چند ناحیه به حدی که جراح مجبور شد یک تکه از استخوان و خارج کنه که عفونت نکند . کبودی های شدید در سطح بدن که می خواستم بدانم چه میزان غرامت و دیه بهش تعلق می گیرد . و با توجه به سن و بازنشسته بودنش آیا می تواند از کار افتادگی بگیره یا نه ؟ ممنون از اینکه وقت گذاشتید ؟ بابت شکستگی کتف چپ احتمالا 8 درصد دیه تعلق می گیرد . بابت شکستگی دنده چپ اگر محیط بر قلب باشد 2.5 درصد و اگر محیط بر قلب نباشد 1 درصد دیه تعلق می گیرد . بابت آسیب دیدگی ریه ارش تعلق می گیرد . بابت شکستگی ساق پای چپ 10 درصد دیه تعلق می گیرد . بابت هر کدام از کبودی های سر و صورت 0.3 درصد دیه تعلق می گیرد و بابت کبودی های دیگر قسمت های بدن 0.15 درصد دیه تعلق می گیرد (هر درصد دیه معادل 2میلیون و 100 هزار تومان است) . اگر منظورتان ازکارافتادگی در تامین اجتماعی است بعید است بتوانید 66 درصد ازکارافتادگی مورد نیاز را بگیرید . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .