کنکاشی در قوانین تامین اجتماعی !1- همكار من امسال بيست سالش پر شده در مشاغل سخت وزيان آور . استخدام سازمان تامين اجتماعى هست درخواست بازنشستگى داده ولى قبول نكرده اند . راه حل قانونيش چيست و از چه طريق بايد اقدام كنند ؟ احتمالا باید پرستار یا بهیار باشد . طبق رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری سازمان دیگر نمی تواند چنین چیزی را قبول نکند . قبلا موافقت بالاترین مقام مسئول هم باید وجود می داشت که الان دیگر چنین چیزی وجود ندارد . به نظرم باید مستقیم از طریق امور اداری ستاد مرکزی سازمان و به صورت حضوری اقدام کنید وگرنه به دیوان شکایت کنید هر چند شکایت از سازمان به دیوان را برای کارمند سازمان خوب نمی دانم . به هر حال نون و نمک سازمان را همگی می خوریم ! 

2- باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما ! من خانم هستم و حدود 5 سال بیمه قالی بافی از نوع اختیاری صاحبان حرف و مشاغل آزاد هستم .قبل از بیمه شدنم در کارگاه فرشبافی شخصی فعالیت داشتم و در این 5 سال هم در همان کارگاه مشغول به این حرفه هستم . البته کارفرما من را بیمه نکرده است و من بصورت اختیاری بیمه شدم اما برای اینکه هزینه  بیمه را داشته باشم در آنجا کار می کنم ! آیا سختی کار به من تعلق خواهدگرفت ؟ نه سختی کار به صاحبان بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد تعلق نمی گیرد . 

3- من دو حادثه بد در ذوب آهن داشتم و دیه را گرفتم . بیمه ماهم تامین درمان است برای گرفتن غرامت نقص عضو باید چکار کنم ؟ غرامت نقص عضو از طریق بیمه تامین اجتماعی قابل وصول است ولی از طریق بیمه تامین درمان دیگر تعلق نمی گیرد چون یک بار از طریق بیمه مسئولیت کارفرما گرفته اید احتمالا ! 

4- من و همسرم معلولیت داریم و از سال ۸۸ تا الان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی (بیمه پرداز)هستم . الان می توانم خودم را بیمه مددجویان بهزیستی کنم ؟ یا اینکه خانمم را جداگانه بیمه تامین اجتماعی مددجویان بهزیستی کنم ؟ می توانید درخواست دهید ولی بهزیستی افرادی را که از سال 1388 به این طرف سابقه بیمه داشته باشند در لیست بیمه خود قرار نمی دهد . بهتر است برای خانم تان اقدام کنید که فکر کنم چون شما بیمه اید با ان هم موافقت نشود . 

5- در صورت رد نکردن بیمه و صورت گرفتن شکایت و صدور رای اداره کار، حق بیمه ای که محاسبه می شود که باید به کارگر پرداخت گردد برای هر ماه دو برابر حقوق پایه است یا دو برابر حق بیمه ای که باید پرداخت می شده است ؟ اولا حق بیمه به کارگر پرداخت نمی شود بلکه به حساب تامین اجتماعی ریخته می شود . ثانیا محاسبه جرائم حق بیمه اینگونه نیست و بسته به میزان تاخیر ممکن است کمتر از 2 برابر یا حتی بیشتر از 2 برابر حق بیمه اولیه باشد . 

6- بنده مطلب شما در مورد بیمه بیکاری را در اینترنت مطالعه کردم واز همان طریق مزاحمتان شدم . من ماه پیش با تاخیر برای حضور وغیاب به بیمه مراجعه کردم . مسئول مربوطه روی برگه مربوط به حضور و غیاب غیبت بنده رو موجه کرد و تاریخ و ساعت مراجعه بعدی را اعلام کرد . هر ماه چهاردهم حقوق واریز می شد اما این ماه واریز نشد . می خواستم بدانم علت تاخیر من بوده و این ماه حقوق بهم نمیدن ؟ امیدوارم تا الان حقوق تان را داده باشند . معمولا اگر تاخیرتان تا اول ماه بعد موجه شود مشکلی در این زمینه پیش نمی آید و اگر موجه کردن بیشتر طول بکشد مقرری بیمه بیکاری با یک ماه تاخیر پرداخت می شود . اگر تاخیر بوده است احتمالا برای همه بوده است . 

7- باسلام وعرض ادب ! اینجانب در تاریخ 96/8/1 بازنشسته آتش نشانی شدم . حق بیمه  را از مهر ۹۶ تاکنون شهرداری به تامین اجتماعی  پرداخت نکرده است . اکنون حدود چهار ماه است که حقوق دریافت نکردم ودفترچه بیمه مان تمدید نمی شود . به شورا وشهردار شکایت کردیم ولی ترتیبی برای حل مشکل اتخاذ نمی دهند . ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید ؟ امیدوارم تا الان حق بیمه تان پرداخت شده باشد و مشکل تان حل شده باشد . وگرنه باید پیگیری کنید که چرا چنین اتفاقی افتاده است . اگر جواب قانع کننده ای نگرفتید بهترین کار این است که از طریق امور اداری شهرداری اقدام نمائید . وگرنه باید به دیوان شکایت کنید . البته تمامی این مستمری ها یکجا پرداخت می گردد قطعا !  

8- در مورد مدرسان حق التدریس علمی کاربردی که عموما شاغل هستند و تنها 2 ساعت در هفته تدریس دارند بیمه چه رویکردی دارد  و یا در مورد عده ای از این حق التدریسان که بیمه خویش فرما دارند چه باید کرد ؟ به ازاء ساعت کارکردشان باید حق بیمه برایشان پرداخت گردد . اگر خود را بیمه خویش فرما کنند عملا حق بیمه اجباری دانشگاه تاثیر خاصی برایشان نخواهد داشت . 

9- یک سوال در زمینه بیمه بیکاری داشتم مزاحم شدم . بنده یک نوبت از بیمه بیکاری استفاده کرده ام ، هجده ماه ! حالا بعد از گذشت هفت سال شرکت جدید با پایان قرار داد به علت عدم نیاز ، قرار داد جدید با بنده نبسته اند . حالا با توجه به جدول سوابق بیمه، بنده با احتساب  همان هجده ماه بیمه بیکاری .  134 ماه سابقه دارم . سوال بنده این است ؟ آیا آن هجده ماه در محاسبه سابقه برای گرفتن بیمه بیکاری مجدد حساب می شود یا خیر !؟ نه آن 18 ماه محاسبه نمی شود و ماه های کارکردی  که  به ازاء آن هم بیمه بیکاری گرفته اید محاسبه نمی شود . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .